Останні новини

Жорсткі правила, вилов на вулицях та “відмазки”: що потрібно знати про весняний призов 2021 року

За ухилення від призову юнаки повинні будуть сплачувати до 500 тисяч гривень, а сказати, що у тебе "корона" не допоможе.

Весняний призов офіційно розпочався в Україні 1 квітня та триватиме по червень 2021 року. Цього разу планують залучити на військову службу 14 тисяч молодиків з усієї країни. Разом з тим, Верховна Рада ухвалила прийняття закону, який вносить зміни у деякі правила кампанії, роблячи їх набагато жорсткішими. 

Odesa Live розбирає, до чого готуватися військовозобов'язаним і як правильно себе поводити під час призову. 

Читайте також: З США до Одеси прибула партія військового спорядження

Оновлений закон

Сам документ з новими правилами розробив Президент України Володимир Зеленський. За його основним задумом це допоможе як розібратися з ухильниками, так і швидко мобілізувати досвідчених військовослужбовців у разі загострення конфлікту на Донбасі. 

Основні нововведення законопроєкту:

  • Термінові збори - у країні з'являться територіальні центри комплектування і соцпідтримки на базі військкоматів. Вони необхідні, щоб протягом доби закликати на службу резервістів без оголошення мобілізації у разі загострення ситуації на фронті.
  • Відлов на вулицях - представникам правоохоронних органів дозволять доставляти ухильників прямо до військкомату, звідки їх вже в примусовому порядку будуть відправляти на строкову службу. І якщо раніше так робити було можна в окремих випадках, то тепер це цілком законно.
  • Штрафи за ухилення - За перше порушення від 32 050 грн до 56 750 грн, а за друге - від 56 750 до 113 500 грн. Ухилення від військового обліку після попередження комісара - карається стягненням від 300 тис. до 500 тис. гривень або виправними роботами. Ухилення військовозобов'язаного або резервіста від зборів - від 500 тис. до 700 тис. або виправні роботи. Злісні ухильники каратимуться позбавленням волі на строк від двох до трьох років, але навіть після цього їх змусять йти в армію.
  • Безробіття - чоловіки не зможуть офіційно працевлаштуватися на роботу без наявності військового квитка.

Які виправдання не спрацюють 

Під час кожного призову є як безліч добровольців, які виявляють бажання стати моряками чи десантниками, так і ухильників які щоразу придумують різні причини уникнути військової служби. 

Із нових тенденцій — коронавірус. Тема, на яку, здавалось, взагалі не варто “жартувати”. Але ж ні! Масово починають “втрачати нюх” та “хворіти” на COVID-19. Одразу скажу, ідея - провальна, адже в медиків - членів призовних комісій є вся статистична інформація,” - зазначив підполковник Роман Потерлевич, заступник військового комісара, начальник сектору комплектування Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. 

Фото: АрміяInformФото: АрміяInform

Деякі апелюють на релігійну, тобто альтернативну службу, проте військкомат перевіряє не тільки пряме відношення призовника до віри, а й паспорт конфесії. Якщо він був зроблений навіть за місяць-два до початку кампанії - це прямий доказ “фальшивості ідеї”.

Читайте також: Вкрав майно з військового шпиталю

В установах також діляться ситуаціями, в яких на комісаріат хочуть вплинути батьки військовозобов'язаних, виправдовуючи синів тим, що їм потрібно допомогати з роботою по дому чи доглядати молодших братів чи сестер. Але тут ситуація може бути іншою, коли батьків відводять - призовники ледь не благають забрати їх в армію.

Як захистити свої права

Хлопців часто залякують розповідями про випадки, коли до юнаків на вулиці підходили представники військового комісаріату та силоміць забирали на службу. За словами юридичних фахівців це є зловживанням владою та порушенням закону. У такому випадку призовник має право звернутися до адвоката. 

“Перед врученням вам повістки передує ціла низка процедур, які вчиняються віськкомісарами, що видають відповідні накази оповіщення про явку на прописку. Ці накази направляються компаніям, доводяться до відома місцеві ради, та ЗМІ. Накази районного віськкомату надсилаються підприємствам і навчальним закладам. Лише у окремих випадках повістки про виклик можуть вручатися громадянам. Тобто не поштовим скринькам, не батькам чи родичам, тільки військовозобов'язаним. Якщо цю норму буде порушено - вас неможливо буде призвати за законом”, - пояснює адвокат Олександр Дульський. 

Фото: АрміяInformФото: АрміяInform

Також фахівець зазначив, що якщо повістка не надійшла, то зобов’язаний все одно повинен прийти у районне відділення у десятиденний період з моменту початку призову. Втім якщо юнак вирішить “косити” від армії, то навіть момент досягнення 27 років не гарантує повне ухилення від відповідальності.

Якщо, наприклад, у 26 років проти вас відкриють кримінальну справу за переховування від служби, то законом вас можуть засудити протягом 3 років з моменту початку впровадження. Якщо ж закінчиться 3-річний термін притягнення, то справу закриють”, - заявив юрист.

Читайте також: У зоні проведення ООС на сході України російські терористи обстріляли позиції ЗСУ під Шумами

Хто отримає відстрочку 

Закон передбачає, що вагомою підставою для відстрочки від призову на строкову військову службу є сімейні обставини, професійна діяльність та стан здоров’я. 

Окрім того, її отримують громадяни призовного віку, які навчаються:

  • у закладах загальної середньої освіти ІІІ ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання;
  • у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, серед іншого під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
  • у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, серед іншого під час здобуття наступного ступеня освіти;
  • у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;
  • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

Юристи радять обговорювати питання про службу з експертами аби запобігти як корупції, так і порушенням законних прав громадян. 

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
22.04