Останні новини

Здоров’я по плану: яких лікарів необхідно відвідувати і де пройти безкоштовні обстеження в Одесі

Odesa Live поцікавився у медиків, які огляди і в якому віці треба проходити, щоб вчасно передбачити появу патології.

Всі ми бажали один одному здоров’я на Новий рік і Різдво. Однак варто пам’ятати: щоб бути здоровим, треба проходити регулярні медичні огляди, навіть якщо нічого не болить і навіть якщо вже перехворіли на коронавірус. Існує низка захворювань, які проходять безсимптомно, тому лікарі радять знаходити час для догляду за організмом. 

Odesa Live поцікавився у медиків, які огляди і в якому віці треба проходити, щоб вчасно передбачити появу патології та з якою регулярністю треба відвідувати кабінети лікарів. Тож, розпочинаємо 2021 рік здоровими.

Обстеження у 20-25 років

Молодим людям, у яких нічого не болить, лікаря треба відвідувати так само регулярно, як і людям старшого віку. У жарті лікарів “Немає здорових людей, є недообстежені хворі” є частка правди. Профілактика допоможе виявити захворювання вчасно і уникнути більш серйозних проблем.  

Починати медогляд завжди потрібно з терапевта або сімейного лікаря. 

“Раджу обрати кваліфікованого сімейного лікаря і подружитися з ним. Він виступає так званим координатором всієї системи. Саме цей лікар випише вам направлення на аналізи і порадить, до яких спеціалістів треба звернутися або навіть скаже вам індивідуальний план обстеження відповідно до віку, статі, спадковості і шкідливих звичок”, - розповів сімейний лікар міської клінічної лікарні №10 Анатолій Борисов. 

Отже, за словами медика, у віці від 20 років кожного року необхідно здавати загальний аналіз крові та сечі. Навіть у такому молодому віці треба піклуватися про роботу свого серця, тому обов’язковими є і електрокардіографія, і ультразвукове обстеження. Раз на рік потрібно робити і флюорографію, щоб попередити появу пухлин та туберкульозу. 

аналіз_крові.jpg

Фото: Google

Одразу після початку статевого життя дівчатам необхідно відвідувати гінеколога, здавати відповідні аналізи та проходити ультразвукове обстеження. Ще один жіночий лікар - маммолог. Лікарі радять перевіряти груди хоча б раз на рік, але краще відвідувати кабінет мамолога частіше. До речі, кожного року в Одесі проходить тиждень профілактики та ранньої діагностики раку молочної залози. В поліклініці №6 на Сегедській можна отримати консультацію лікаря-мамолога та безкоштовно пройти мамографічне обстеження. Придбання витратних матеріалів для мамографа фінансується з міського бюджету. Зазначимо, що рак молочної залози посідає перше місце серед онкозахворювань за кількістю смертей серед жінок у всьому світі. В Україні щороку реєструють більш ніж 15 тисяч нових випадків раку молочної залози.

неделя_профилактики.jpg

Фото: Одеська міська рада

Є обов’язковий лікар і у хлопців - це уролог. Він допоможе вчасно виявити найрозповсюдженіше захворювання серед чоловіків - раку передміхурової залози, а також аденому, простатит, цистит або запалення у нирках. Тож, цього спеціаліста необхідно відвідувати раз на рік. Також зазначимо, в Одесі можна пройти обстеження безкоштовно: направлення на безоплатний аналіз крові для визначення простатичного специфічного антигену пацієнти з доброякісними захворюваннями передміхурової залози можуть отримати у лікарів-урологів всіх клініко-діагностичних центрів і профільних відділень міських лікарень Одеси.

Хлопцям і дівчатам, які ведуть активне статеве життя з різними партнерами, необхідно здавати тест на ВІЛ принаймні раз на рік. В Одесі це можна зробити безкоштовно. Лікарі кабінетів “Довіра” надають послуги з безкоштовної конфіденційної діагностики ВІЛ, а також видають препарати для антиретровірусної терапії ВІЛ-позитивним пацієнтам. Там можна проконсультуватися щодо профілактики ВІЛ-інфекції та особливостей життя з ВІЛ. Кабінети знаходяться в головній філії міського Центру СНІДу на Мечникова, а також у всіх лікарнях нашого міста. 

кабинет_доверия.jpg

Фото: Одеська міська рада

З підліткового віку піклуватись необхідно і про свої зуби. Проходити профілактичний огляд у стоматолога рекомендують, як правило, раз на півроку. Це допоможе попередити виникнення проблем, крім того, лікар може порадити змінити засоби догляду за порожниною рота або зробити професійну чистку.

Обстеження у 25-40 років 

Після 40 років фахівці радять особливу увагу приділяти обстеженням серця. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров‘я, ішемічна хвороба серця та інсульт забирають найбільше людських життів. Ті, у кого часто спостерігається високий тиск, а також курці і люди, які вживають пересолену їжу повинні бути ще уважнішими. Відвідувати кардіолога рекомендується як мінімум 1 раз на 2 роки.

Після 30-35 років сповільнюється метаболізм і гірше засвоюються поживні речовини. Тому щороку потрібно здавати розширений аналіз крові на вітаміни та мікроелементи. Також важливим є аналіз на рівень холестерину в крові. Його підвищена кількість на ранніх етапах ніяк себе не проявляє, але згодом може призвести до інфаркту міокарда та ішемічної хвороби головного мозку. У цьому віці варто також звернути увагу на роботу травної системи. Ультразвукове дослідження черевної порожнини раз на два роки допоможе контролювати стан підшлункової залози, печінки та жовчного міхура. 

УЗИ.jpg

Фото: Google

Жінкам, які народжували, варто врахувати стрибки гормонів в організмі, які можуть бути пов’язані з вагітністю та грудним годуванням. Тому не зайвим буде раз на 1,5 роки перевірити щитовидну залозу - пройти ультразвукове дослідження та здати аналіз на гормони. Ця неприємна процедура потрібна для того, щоб вчасно виявити можливі пухлини прямої кишки - одного з найпоширеніших онкологічних захворювань в світі. Також жінкам у цьому віці не треба забувати про відвідування мамолога. 

Геморой не просто так став синонімом великих і тужних проблем, тому краще з ним та іншими проблемами в цій сфері не жартувати. Починаючи з 30 років чоловікам необхідно навідуватися у кабінет проктолога.

Огляд у 40-60 років 

Після 40 років до стандартних обстежень на кшталт аналізу крові на рівень холестерину і вітаміни, ЕКГ, огляду в гінеколога та уролога варто додати й інші. Наприклад, з віком практично у всіх з’являються проблеми із зором: щоб розглянути дрібні деталі або текст, доводиться тримати їх на відстані витягнутої руки, укрупнювати шрифт на смартфоні або користуватися окулярами для читання. Тому необхідно щорічно відвідувати офтальмолога.

“Проходити комплексну діагностику зору після 40 років рекомендується не рідше одного разу на рік: тримати на контролі розвиток вікової далекозорості, стан сітківки, внутрішньоочний тиск і інші показники. Якщо якісь проблеми із зором були і раніше, то частоту оглядів повинен регулювати фахівець”, - каже офтальмолог одеської приватної клініки Віктор Забровський. 

Після 40 у жінок настає передклімактеричний період, і в цей час також варто регулярно відвідувати гінеколога, а кожні три роки робити ще і тат-тест. Це дослідження допомагає виявити онкологічні патології шийки матки та фонові захворювання.

Людям після 50 років необхідно робити і колоноскопію - як мінімум 1 раз в 5 років. Однак тим, у кого в родині були випадки захворювання на рак прямої кишки, подібні обстеження необхідно робити і в молодому віці.

Також обов’язково відвідайте дерматолога та перевірте стан ваших родимок. Це допоможе передбачити рак шкіри, який часто виявляють у людей після 40 років.

Важливо дбати про стан кісток у такому віці. Адже рівень кальцію в організмі після 50 знижується, а це може призвести до остеопорозу. Тому раз на 2-3 роки потрібно робити денситометрію – рентгенівське обстеження кісткової тканини.

мрт.jpeg

Фото: Google

Домашній контроль

Слідкувати за станом здоров’я потрібно і вдома. Найпростіше, що треба робити - вимірювати артеріальний тиск, так ви можете передбачити гіпертонію, яка згодом призводить до інфаркту міокарда та інсульту. 

давление.jpg

Фото: Google

Лікарі радять жінкам робити самостійне обстеження молочних залоз. Огляд грудей в домашніх умовах слід проводити на 6-12-й день з початку менструального циклу. Найкраще робити це в один і той же день кожного циклу. При самообстеженні важливо звернути увагу на відсутність асиметрії молочних залоз, набряклості або стягнутості шкіри, запалень, горбів, пухлини і больових відчуттів.

Втім, пам’ятайте: найкраще, що ви можете зробити для свого організму - правильно харчуватись, повноцінно спати і хоча б декілька разів на тиждень ходити на тривалі прогулянки або фітнес. 

фитнесс.jpg

Фото: Google

Розуміємо, що обстеження зараз коштують недешево. Проте один раз на рік можна відмовитись від оновлення гардеробу чи походу в ресторан і пройти медичний огляд: не чекайте моменту, коли для вирішення проблеми стане занадто пізно.

Раніше Odesa Live повідомляв, які існують неочевидні ознаки серцевого нападу.