Останні новини

Закони, які все псують: як влада вирішила зайнятися IT-індустрією і чим це загрожує

Підвищення податків і втрата кадрів - з цим в найближчому майбутньому може зіткнутися IT-індустрія.

IT-індустрія - одна з небагатьох сфер українського бізнесу, яка активно розвивається, незважаючи на масштабну кризу. Компанії справно платять податки і надають робочі місця українським фахівцям. Але, влада вирішила, що IT-сфера потребує розвитку, але як це нерідко буває, реформи більше шкодять, ніж приносять користь.

Які плани будує держава щодо української IT-індустрії, розбирався Odesa Live.

Читайте також: Втомилися від поборів - чому одеські моряки вийшли на акції протесту

Сфера IT одна з небагатьох у країні, яка залишилася поза увагою держави. Більшість підрядників працюють по ФЛП-контрактам і сплачують єдиний податок на загальній основі, що, з високою ймовірністю, вплинуло на зростання даної галузі. Втім, влада вирішила, що тепер індустрія потребує контролю. Міністерство цифрової трансформації України планує створити перший правовий регламент, який повинен поліпшити умови праці і стимулювати зростання бізнесу. Для цього у минулому році в Міністерстві представили нову ініціативу “Дія City”: її ідея полягає в створенні прозорої системи оподаткування ІТ-підприємств і збільшенні інвестиційної привабливості цієї сфери в цілому.

Здавалося б, що Мінціфри рухаються у правильному напрямку: за прогнозами чиновників, впровадження “Дія Сity” має в найближчі чотири роки збільшити кількість працівників в українському IT-секторі з 80 тис. до 450 тис., а обсяг самої IT-галузі - виростити з $ 7,4 млрд до $ 11,8 млрд. Але з'явилися законопроєкти, які дещо змінили ситуацію.

Спершу, з'явився законопроєкт № 3979 “Про заходи щодо стимулювання розвитку ІТ-індустрії в Україні”, але на початку січня НАЗК визнав його “корупційно небезпечним” (нижче пояснимо чому). У свою чергу, Мінціфри лобіюють законопроект № 4303, який з осені зареєстрований у Верховній Раді і фактично ґрунтується на документі № 3979, зберігаючи корупційні ризики.

Наприклад, законопроєкт передбачає, що Мінцифри можуть на свій розсуд надавати і забирати статус резидентів “Дія City”. Тобто, влада стане регулятором IT-ринку, що підвищує корупційні ризики для всіх його гравців. Крім цього, влада планує відійти від успішної ФЛП-моделі співпраці IT-компаній з підрядниками і пропонує повернутися до застарілого КЗпП, прийнятому у 1971 році та GIG-контрактів, природа яких в законопроєкті не розкривається.

Читайте також: Самогубство через TikTok: чому одеські батьки забороняють дітям користуватися соцмережею 

Подібні зміни можуть призвести до підвищення податку (приблизно в два рази), а також ускладнить комфортне існування співробітників в сфері IT, а це віщує негативними наслідками. Наприклад, українські фахівці високо цінуються за кордоном, а найближчими роками в країнах Західної Європи прогнозується дефіцит IT-працівників. Ці обставини можуть сприяти відтоку працівників за кордон.

Якщо говорити за Одесу, то у нашому місті зареєстровано близько 200 компаній. Деякі з них є філіями великих міжнародних корпорацій, інші ж самі співпрацюють з відомими світовими компаніями. Всі є платниками податків і надають приблизно 11 000 робочих місць. У 2019 року в бюджет України надійшло 16,7 млрд гривень податків і зборів від вітчизняних IT-компаній. За попередніми даними, в 2020 це цифра збільшилася на 20-30%. Якщо ж українські фахівці почнуть шукати щастя за кордоном, варто очікувати зменшення надходжень у казну.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok