Останні новини

З вогню та в полум’я: як працюють пожежні в Одесі

Як фахівці готуються до боротьби з вогнем та які ризики пов’язані з цією роботою.

4 травня у світі відзначають своє професійне свято пожежні. Люди вшановують пам’ять професіоналів, які загинули на службі, а також висловлюють свою вдячність і повагу тим, хто щодня ризикує своїм життям заради порятунку чужих.

Чому в цього свята сумна передісторія та яку допомогу потрібно надавати постраждалим від пожеж — розбирався Odesa Live.

Читайте також: Повечеряли з вогником: в "Пале-Рояль" горить ресторан “Щастя”

Історія

2 грудня 1998 року, у регіоні Лінтон, що в Австралії, розбушувалася масштабна лісова пожежа — вогонь охопив понад 600 гектар землі. Місцеві пожежники не могли її зупинити, а тому їм на допомогу вислали дві додаткові бригади. Однак, коли вони прибули в гарячу зону, вітер раптово змінив свій напрямок і рятувальники опинилися в пастці. Одній пожежній машині вдалося вирватися звідти, інший — ні. Її охопило полум’я, у результаті чого всі 5 членів бригади загинули. Цей інцидент призвів до певних змін, зокрема, до повторного навчання австралійських фахівців, вливання інвестицій у новітнє обладнання, засоби зв’язку тощо. Міжнародний день пожежних був встановлений 4 травня 1999 року. Цю дату вибрали на честь святого Святого Флоріана, покровителя пожежників, пам’ять якого католицька церква відзначає саме в цей день.

австралія

Фото: thecourier.com

Також зазначимо, що символ свята — червоно-синя стрічка, де червоний колір уособлює полум’я, а синій, відповідно, воду.

Пожежна підготовка

Щоб справлятися зі своїм завданням, пожежні мають відповідати певним вимогам. По-перше, бути в хорошій фізичній формі — піднятися по сходах багатоповерхового будинку в повному обмундируванні (вага якого може досягати приблизно 30 кг) — не найпростіше завдання. По-друге, бути готовим до критичних ситуацій психологічно. Часто доводиться надавати першу допомогу, рятувати й запобігати паніці. Тому важливо мати самоконтроль, міцні нерви і здатність швидко реагувати. Тож якщо ви, наприклад, боїтеся замкнутих просторів або маєте інші схожі фобії, то ця професія — не ваш вибір.

Щоб тримати себе у формі, пожежні постійно проходять спеціальне навчання, у процесі якого відпрацьовують свої дії на пожежній техніці та практикуются зі спеціальним обладнанням.

“В службову підготовку входять практичні та теоретичні заняття. Кожного дня в нас проводиться по 3 лекції та нормативи, в п’ятницю — тільки нормативи. З практичних занять: у нас є заняття в димокамері, подолання психологічної смуги перешкод, практика з пожежними інструментами, автомобілями тощо. Навчальний рік, починається у вересні, а коли він закінчується, проводять екзамени та заліки”, — розповідає Андрій Скрипка, начальник другої пожежної рятувальної частини м. Одеса.

пожежник

Фото: springwise.com

Особливості професії

Після прибуття на місце події, пожежний загін, насамперед, евакуює людей. Командир вирішує з чого треба починати гасіння, куди можна поставити підйомний механізм, намічає тактику, оцінює складність загоряння, з’ясовує чи потрібні додаткові загони. Пожежникам часто доводиться працювати в небезпечних і мінливих умовах. Прикладом того може служити випадок в Австралії, описаний на початку матеріалу — прибувши на місце загоряння або ж іншого лиха, пожежники не завжди цілком бачать рівень загрози, й оцінити його відразу може бути проблематично.

Постійний ризик і стрес, які пов’язані з цією роботою, вимагають високої психологічної стійкості. А ще рятувальники часто піддаються контакту зі шкідливими хімічними речовинами або газами, страждають від опіків та інших травмам.

“На самій пожежі ми працюємо в масках, але на підкасниках, наприклад, залишаються залишки диму та продуктів горіння. І пожежники дихають цим”, — зазначає Андрій Скрипка.

Також зазначимо, що в обов’язки пожежних входить не тільки боротьба з вогнем. Часто їм доводиться виїжджати на аварії, мінування, допомагати в роботі з населенням. Ще, щоб дістатися до пункту призначення, іноді потрібен якийсь час. Все залежить від завантаженості міста, але є ще один чинник:

“Люди чомусь погано нас пропускають, через це все затримується. Хоча в нас є звукові сигналізатори й маячки, але водії важко до цього ставляться. У нічний час ми доїжджаємо дуже швидко, а в середньому 1 км виходить подолати приблизно за 1 хвилину”, — наголошує начальник частини. 

Ще варто сказати, що є різні ранги виклику, згідно з якими встановлюється кількість автомобілів, які відправляють до місця події. Це також залежить від самого об’єкту (якщо це, наприклад, хімзавод, рівень небезпеки буде вище), від кількості людей у будівлі тощо

“Я працював до 2 років і летальних виїздів у мене не було. Кожен виклик, на який я виїжджав, закінчувався позитивно — ліквідацією пожежі. Можна сказати, що люди перемагали”, — розповідає Андрій Скрипка.

пожежник2

Фото: cancercenter.com

Якщо врахувати кількість загорянь в Одесі, то пожежникам часто доводиться рятувати людей і здійснювати героїчні вчинки. З останніх новин досить згадати, як, наприклад, 29 квітня професіонали дістали з палаючої квартири жінку та її 8-річну доньку. Або як 12 березня вогнеборці врятували з багатоповерхового будинку жінку 1941 року народження та її онука.

Однак, не завжди все закінчується порятунком, в тому числі і для пожежних. Досить згадати трагічні події в Одеському коледжі економіки 4 грудня 2019 року. Тоді загинули 16 людей, ще 31 особа отримала травми різного ступеня тяжкості. Серед постраждалих виявилося 5 пожежників, ще один, Сергій Шахотін, на якого впала дівчина з вікна, загинув. В той день роботи з гасіння вогню тривали всю ніч, а загалом полум’я охопило територію у понад 4 000 кв. м. З тим, як це було, можна детальніше ознайомитися за посиланням нижче.

Читайте також: Остання пара в Одеському коледжі економіки: що відомо про трагедію на Троїцькій рік потому

Основні правила при пожежі

Щоб вижити під час пожежі, потрібно дотримуватися певних правил. Серед них є такі:

 • якщо ви побачили задимлення або безпосередньо сам вогонь — викликайте пожежників за номером 101;
 • у себе вдома потрібно тримати робочі вогнегасники, а також регулярно перевіряти справність протипожежної системи, якщо така є;
 • якщо ж ви опинилися в палаючому будинку, з нього треба вибиратися. Найкраще ще до пожежі ознайомитися з планом евакуації й хоча б приблизно його запам’ятати, щоб у разі пригоди оперативно вийти з будівлі;
 • пересуватися потрібно ближче до підлоги — диму там буде менше;
 • у жодному разі не користуйтеся ліфтами, спускати потрібно тільки сходами;
 • Не поспішайте відчиняти двері — через це може з’явитися тяга, і вогонь тільки посилиться. Перш ніж це робити — помацайте дверну ручку, якщо вона гаряча, це означатиме, що по ту сторону полум’я. Також по ходу пересування двері за собою варто зачиняти — так можна затримати поширення вогню;
 • найчастіше люди помирають не від самої пожежі, а від задухи димом. Щоб мінімізувати вплив останнього на організм, можна зробити імпровізований респіратор. Найпростіший варіант — змочити хустку або ганчірку водою й закрити нею ніс і рот. Надовго такого не вистачить, але він може дати вам зайві пару хвилин на порятунок;
 • якщо на вас синтетичний одяг, його краще зняти, адже згорає він за лічені секунди. “Вогнетривкі” показники в тій же шерсті або бавовни куди вище;
 • якщо вибратися з кімнати неможливо, то потрібно, по-перше, зачинити двері та по можливості заткнути всі щілини мокрими ганчірками. Зайвий раз відчиняти вікно — погана ідея, але потрібно якимось чином вказати пожежним, ваше місце розташування й повідомити, що ви в біді. Для цього, наприклад, можна вивісити назовні якусь помітну річ;
 • не панікувати. У таких ситуаціях паніка — ваш найнебезпечніший ворог, тому треба взяти себе в руки і зробити все можливе для порятунку.

пожежник3

Фото: bbc.com

Причини загоряння

Серед найпоширеніших причин пожеж варто виділити наступні:

 • необережне поводження з вогнем. До цього пункту належать, наприклад, куріння в ліжку та паління сірників/свічок. Цим також можуть займатися діти, тому не варто залишати їх без нагляду.
 • проблеми з проводкою та електроприладами. Неякісна, неізольована проводка або зношений кабель запросто можуть стати причиною пожежі. Як і перевантаження мережі — тож не варто підключати до одного переходнику занадто багато пристроїв одночасно. До того ж, ніколи не буде зайвим перевірити, відключили ви праску чи ні.
 • побутова хімія — вона здебільшого виготовлена ​​з легкозаймистих матеріалів або горючих рідин. Ось чому використовувати аерозольні лаки, розчинники, фарби тощо потрібно обережно.

Перша допомога при пожежах

Якщо раптом ви опинилися в ситуації, коли терміново потрібно надати допомогу потерпілому при пожежі, то запам’ятайте:

 • при опіках тіла потрібно притулити холодну вологу тканину (краще стерильну: бинт, серветки) або постійно змочувати місце опіку холодною водою;
 • ніколи не змащуйте опіки різними мазями або маслами. Не чіпайте нічого, що прилипло до опіків;
 • при загорянні одягу потерпілого необхідно облити його водою або обернути щільною тканиною, пальто або ковдрою для усунення припливу повітря. Полум’я можна збити, катаючись по землі, перед цим захистивши голову. Не можна дозволяти постраждалому швидко рухатися. 

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
10.05