Останні новини

З Днем народження, COVID-19! Як все починалося, що це таке і чим захиститися

17 листопада 2019 року був зафіксований перший випадок COVID-19 у китайській провінції Хубей. Від того моменту минув рівно рік, але дієвої вакцини немає досі. За цей час світ вже встиг пережити один повний локдаун, а деякі країни восени знову повернулися до жорсткого карантину. Через це світова економіка переживає одне з найбільших падінь, люди втрачають роботу, а бізнес зачиняється.

Як починалася пандемія COVID-19 розібрався Odesa Live

Як все починалося? 

Про перший випадок захворювання, спричиненого новим коронавірусом COVID-19 у Китаї, стало відомо 17 листопада, як зазначає видання South China Morning Post. Згідно з урядовими даними, 55-річний чоловік у провінції Хубей, можливо, був першим, хто заразився вірусом.

З цієї дати щодня реєструвалося від одного до п'яти нових випадків. До 15 грудня загальна кількість заражень становила 27, а до 20 грудня це число досягло 60 осіб. 27 грудня лікар з провінційної лікарні інтегрованої китайської і західної медицини провінції Хубей Чжан Цзісянь повідомив китайським органам охорони здоров'я, що захворювання було викликане новим коронавірусом.

До цієї дати більше 180 людей були інфіковані, хоча в той час лікарі могли не знати про всі випадки зараження. До останнього дня 2019 року кількість підтверджених випадків зросла до 266, а в перший день 2020 року - до 381.

Про перший випадок за межами Китаю стало відомо 13 січня. Це була 61-річна жінка, яка8 січня прилетіла з Уханя в Бангкок (Таїланд). До 18 січня число випадків за межами Китаю збільшилося до трьох (два в Таїланді, один в Японії).

В аеропортах Сінгапуру і Гонконгу були вжиті заходи безпеки: пасажирів, що прибувають з Уханя спеціально оглядали на предмет підвищеної температури і опитували про симптоми пневмонії. Різні аеропорти світу вжили аналогічних заходів.

У лютому 2020 року інфекція почала швидко поширюватися по різних країнах, незважаючи на вжиті владою Китаю карантинні заходи. 11 березня 2020 року ВООЗ оголосила, що спалах набув характеру пандемії.

Що таке COVID-19?

COVID-19 - важка гостра респіраторна інфекція, що викликається коронавірусом SARS-CoV-2 (2019 nCoV). Являє собою небезпечне захворювання, яке може перебігати як у формі гострої респіраторної вірусної інфекції легкого перебігу, так і у важкій формі.

Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метри.

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об'єктів (тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом чи обробити їх антисептичними засобами. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Заразитись можуть люди будь-якого віку, тому всі мають дотримуватись заходів захисту від вірусу. Літні люди та хворі на хронічні захворювання перебувають в зоні підвищеного ризику.

Як себе захистити?

  • Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям. Організуйте у своєму повсякденному житті: повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
  • У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
  • Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд. Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому повинен бути не менше 60-80%
  • Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ. З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
  • Уникайте дотиків до свого обличчя. Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.
  • Термічно обробляйте продукти. Не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця.

Нагадаємо, станом на ранок 17 листопада в Одеській області лабораторно підтвердили 761 випадок коронавірусу. Тепер загальна кількість хворих у нашому регіоні збільшилась до 35 198 осіб.

Вийти в ефір
03.12