Останні новини

"Їдь на радіоринок та шукай сам": що робити одеситам у разі крадіжки телефона

Чи реально повернути свій девайс та як захистити свої дані на ньому.

Крадіжка телефонів у наш час — скоріше щоденність, ніж виняток. Про це свідчать численні заголовки на новинних сайтах. Так, наприклад, 5 квітня під Одесою пограбували харків’янина, до цього одна жінка обікрала іншу в магазині “Eva” на Генуезькій, а ще раніше — чоловік намагався вирвати телефон з рук прямо в маршрутці. І це лише три випадки за останні декілька днів.

Що робити в разі крадіжки телефона — розбирався Odesa Live.

Читайте також: Новий Odissey max - навіщо Одесі 50-метровий трамвай і де в Європі використовують аналоги

Смартфони стали невід’ємною частиною нашого інтернет-життя, але потрібно завжди бути готовим до того, що цю “частину” хтось вирішить вкрасти. За такої умови людина позбавляється не тільки девайса, а й особистих даних, які, найчастіше, набагато важливіше й дорожче самого телефону. Акаунти, паролі, номери кредитних карток — всю цю інформацію злодій може використовувати як хоче. Звісно, якщо нічого не зробити.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/UxDOZHAfvjI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Відразу приготуйтеся до того, що смартфон повернути навряд вдасться. Так, у деяких випадках такий фінал можливий, але, скоріш за все, з ним доведеться попрощатися. Багато нюансів також залежить від самого зловмисника. Якщо це “любитель”, то проблем буде менше, а ось “профі” може доставити серйозні неприємності. Особливо якщо на момент крадіжки ваш смартфон був розблокований.

Насамперед, після інциденту, потрібно знайти будь-який телефон, з якого можна зателефонувати.

Далі є два варіанти:

 • спочатку набрати оператора (так, попередньо потрібно вивчити його номер);
 • зателефонувати в поліцію.

Куди дзвонити спершу — вирішувати тільки вам, це залежить від контексту злочину.

Розглянемо ситуацію, у якій ви спочатку телефонуйте оператору: у нього є можливість допомогти — головним чином з блокуванням SIM-карти.

Дзвінок оператору

“Проводиться стандартна процедура ідентифікації. Якщо номер не зареєстрований, не персоніфікований на паспортні дані, то в такій ситуації запитується секретне слово (якщо його встановлювали раніше), якщо його немає, можна озвучити серійний номер SIM-карти та номер телефону, за яким її використовували востаннє. Ще можна назвати номер, на який ви найчастіше телефонували за останні 30 днів, плюс відповісти на яке-небудь додаткове питання (баланс основного рахунку або серійний номер IMEI). У крайньому випадку можна назвати дату номера активації SIM-карти або ще кілька опцій. Для ідентифікації є три спроби, якщо вони неуспішні, то наступне звернення буде можливим через 24 години”, — повідомляє оператор на правах анонімності.

Тому, щоб захистити номер телефону, його потрібно зареєструвати на ваші паспортні дані. Зробити це можна за допомогою того ж оператора, якщо ви користуєтеся додатком “Дія”. Інший варіант — зареєструватися онлайн через особистий кабінет вашого оператора. До того ж доведеться запам’ятати декілька номерів (особливо тих, на які ви найчастіше дзвоните), але краще так, ніж віддати свої особисті дані.

Тому телефонуєте оператору, оперативно називаєте йому необхідну інформацію та блокуєте SIM-картку — так ви закриєте доступ до інтернет-банкінгу і, відповідно, банківського рахунку.

Читайте також: Токсичне море: що загрожує одеситам на пляжах

Звернення в поліцію

Потім потрібно якомога швидше зателефонувати до правоохоронних органів та повідомити про зникнення чи то крадіжку ґаджета. Спіймати злочинця “по гарячим слідам” простіше за все. Найідеальнішим варіантом було б знайти когось з поліцейських поруч із вами, якщо такі є, щоби не втрачати часу і відразу приступити до пошуків. Однак, з цим все теж не так просто.

“В перший раз у мене витягли телефон із кишені в клубі. Я помітив це тільки через кілька годин, і на наступний день звернувся до поліцейських. Надав коробку, як підтвердження того, що телефон мій, а вони мені сказали: “Їдь на радіоринок та шукай сам, потім набери нас, ми приїдемо, та заберемо його”. Другий раз на мене з другом напали в центрі міста. Це було десь о 4–5 ранку. Я відразу ж звернувся в поліцію, вони приїхали разом зі мною на місце пограбування і зазначили, що камер тут немає, тому знайти злодіїв буде важко. Вони взяли мій номер — обіцяли передзвонити. За 5 років так і не передзвонили”, — наголошує Дмитро Полтавець.

Однак, якщо ж пошуки все ж таки завершилися успішно, то, щоби підтвердити, що телефон ваш, краще знати свій IMEI-номер. Кожен мобільний телефон має особистий ідентифікатор, який складається з 15-значного коду — це і є IMEI. З його допомогою можна дізнатися, де був виготовлений девайс, крадений він чи ні тощо. Знайти цей номер можна на коробці з-під пристрою або ж подивитися в самому телефоні: для цього потрібно ввести наступну комбінацію: *#06#. IMEI занадто довгий, а тому запам’ятовувати його напам’ять — сізіфова праця. Хоча, знаючи цей номер, можна, по-перше допомогти оператору з блокуванням SIM-карти, по-друге, спробувати відстежити телефон. Щоправда, останнє вийде тільки в тому разі, якщо на момент крадіжки або втрати на девайсі був включений GPS.

“Декілька років тому зайшла у книжкову крамницю у центрі міста, буквально на Дерибасівській. Стояла вибирала книги і як відчула, що біля мене впритул хтось стояв — опустила погляд на кишеню куртки, де лежав телефон, а там була рука. Жінка дуже швидко пішла з магазину манівцями так, що я навіть не встигла побачити її обличчя. Мені пощастило, адже через буквально дві секунди і я б залишилася без телефона (і грошей, адже вони були на картці через NFS-оплату)”, — розповідає Маргарита Юзяк. 

Також краще зателефонувати комусь із близьких, оповістити про крадіжку й попросити поширити цю інформацію далі: щоби ніхто з вашої родини або друзів не став жертвою шахрая.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/5aMhgeDfNKU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Зміна паролів

Після перерахованих вище процедур слід зробити наступне: змінити паролі до акаунтів в AppleID або Google (бажано, на довіреному домашньому пристрої). Зазвичай для цього потрібно пройти двофакторну ідентифікацію через SMS, але ці сервіси придумали недурні люди, а тому є можливість обійтися без свого телефона. Після зміни паролів зловмисник вже не зможе провести жодних серйозних операцій, навіть із розблокованим девайсом.

Превентивні заходи

Щоб захистити себе заздалегідь і в критичному випадку скористатися сервісами пошуку смартфона, потрібно буде виконати кілька операцій. Так, наприклад, у пристроях на Android мають бути активовані дві важливі функції: “Місцезнаходження” та “Знайти пристрій”. І, звісно, девайс має бути пов’язаний із вашим Google-акаунтом.

телефон4

Скріншот с телефону

По можливості візьміть й перевірте стан цих функцій прямо зараз, щоб потім не забути. В Android зайдіть у “Налаштування Google”, потім у “Безпека” й активуйте опцію “Знайти пристрій”, якщо вона ще не включена. Так ви значно підвищите свої шанси знайти загублений смартфон. Зробити це можна за допомогою іншого пристрою — достатньо авторизуватися у своєму акаунті.

Для iOS процедура схожа: відкрийте “Налаштування”, потім iCloud та активуйте “Знайти iPhone”. Потім переконайтеся, що “Налаштування місцезнаходження” включені в пункті налаштувань “Конфіденційність”.

Також можна скористатися сервісом Find my phone для Android (Find Me для iOS) і віддалено зробити три речі:

 • Зателефонувати на свій телефон (це особливо допомагає, якщо ви просто не можете знайти його десь вдома);
 • Заблокувати телефон і вивести на екран текстове повідомлення (наприклад, якщо ви забули його в ресторані — можна таким чином попросити персонал закладу повернути вам девайс);
 • Видалити інформацію з пристрою (якщо ви впевнені, що телефон дійсно вкрали).

Втім, як би добре все це не звучало, є одне “але” — для проведення таких операцій втрачений телефон все ще має бути у мережі. 

Якщо ж на мапі ви бачите активну геомітку — викликайте поліцію і вирушайте за вказаними координатами зі співробітниками правоохоронних органів. Важливо! Не ризикуйте й не йдіть туди один — це може виявитися пасткою від зловмисників або спробою зловити вас “на живця”.

телефон5

Фото: Androidapps24.me

Також можна робити ось що:

 • Не носіть телефон у задніх кишенях;
 • Використовуйте складні паролі для блокування;
 • Тримайте вдома запасний девайс з SIM-картою;
 • Створіть резервну копію даних з вашого телефону і зберігайте її на окремому носії;
 • Не викидайте коробку з-під телефона;
 • Будьте уважні в громадському транспорті і стежте за своїми речами;

Способів захистити своє майно від крадіжки досить багато: спеціальні сумки зі вшитими металевими нитками, щоб їх не можна було розрізати, велика кількість додатків для відстеження самого девайса тощо. Проте ніхто не застрахований від таких неприємних ситуацій, адже якщо на ваш телефон поклав око професіонал, то перешкодити йому буде складно. Тому будьте пильні, намагайтеся максимально захистити свій смартфон на випадок крадіжки та не забувайте регулярно міняти паролі для своїх облікових записів.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
21.04