Останні новини

Втомилися від поборів: чому одеські моряки вийшли на акції протесту

Корупція в морській галузі була завжди, але нині чиновники перейшли всі межі

Сьогодні, 25 січня, одеські моряки вийшли на акцію проти корупції в сфері дипломування працівників морського транспорту. Протестуючі перекривали трасу Одеса - Київ. Пізніше, вони прибули під стіни Одеської ОДА та вимагали зустрічи з губернатором.

Чому моряки об'єдналися і організовують мітинги, розбирався Odesa Live.

Читайте також: Тарифний мітинг: під Одеською міськрадою люди вийшли на акцію протесту - що вимагають

Вимоги мітингувальників

Як розповіли учасники акції протесту, яких зібралося близько 200 чоловік, зараз морякам неможливо отримати будь-який документ без хабара. Вони вимагали відставки міністра транспорту Владислава Криклія таі просили прийняти законопроєкт №3944, який скасує іспити для повторного підтвердження дійсності дипломів моряків.

“Така ситуація склалася через зацікавлених осіб, які отримують по 6 мільйонів на місяць. Їх мета знищити морську галузь в Україні. Щоб всі моряки поїхали працювати до країни-агресора", - заявила організатор акції Христина Король.

Мітингувальники вимагали приїзду губернатора Одеської області Сергія Гриневецького, а коли той не прибув, вирушили до ОДА, де до них вийшла радниця губернатора Світлана Фабрикант.

“Сергій Рафаїлович знає про ситуацію, в якій опинилися моряки. 19 числа, ще до мітингів, ми підготували лист на ім'я президента і прем'єр-міністра. У листі є все, щоб змінити ситуацію. На нашу думку, потрібно щось робити з чиновниками з міністерства, завдяки яким і виникла ситуація”, - підкреслила Фабрикант. Також вона запросила ініціативну групу підготувати документи і віднести їх на підпис губернатору.

Акції проходять також і в Миколаєві, Ізмаїлі, Херсоні, Києві, Маріуполі, Очакові.

Цінники зросли

Той факт, що корупція стала невід'ємною частиною в сфері дипломування та сертифікування - ні для кого не секрет. Але чому ж перші мітинги почалися тільки восени?

Справа в тому, що кожен моряк раз в п'ять років повинен оновити свої документи - робочий диплом та сертифікати. Він повинен пройти навчальні курси (в залежності від посади), здати іспит в Інспекції по дипломуванню моряків (ІПДМ) і отримати у капітана порту підтвердження робочого диплома (терміном на п'ять років). До слова, в інших країнах світу передбачено автоматичне продовження робочого диплома при наявності встановленого стажу плавання. В Україні ж абсолютно всі моряки повинні в обов'язковому порядку складати іспит, що не дивно, адже це перевірений спосіб для заробітку чиновників.

Читайте також: Недовго провчились: в Одесі та області "замінували" 373 навчальних закладів

Проблема також полягає в тому, що за останні кілька років вартість проходження навчальних курсів зросла в кілька разів, а на здачу іспиту неможливо записатися без посередника-агента. Сам іспит здається тільки на "платній" основі. Крім того, у 2020 році з'явилася наступна схема: для того, щоб подати документи на іспит, моряку (пізніше - агенту) необхідно встановити на смартфон додаток e-sailor, завантажити в нього всі свої особисті дані, оформити нотаріальну довіреність і оплатити послуги "агента".

Раніше морякам оформлення документів обходилося приблизно у 1000 доларів, а тепер - у 5000 доларів мінімум. Саме підвищення цінників стало каталізатором для мітингів - раніше моряки закривали очі на тотальну корупцію.

Україна втрачає моряків

Очевидно, що морякам невигідно витрачати такі суми грошей, а багато хто з них просто не в змозі оплатити всі “послуги”. Масові мітинги - це тривожний дзвінок для морської галузі України: наші співвітчизники дійшли до точки неповернення, коли доводиться шукати роботу в іншій країні. Наприклад, в сусідній Польщі наші моряки вільно можуть продовжувати і підтверджувати документи без поборів. Тому варто очікувати серйозного відтоку робочої сили з України.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok