Останні новини

Влада народу: що передбачає прийнятий в Україні закон про референдум

Тепер можна змінювати закони і розміри території держави

Сьогодні, 26 січня, Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроєкт №3612 про народовладдя через Всеукраїнський референдум. Відповідне рішення підтримали 255 народних депутатів. Прийняття закону ініціював президент України Володимир Зеленський влітку 2020 року.

Про що даний законопроєкт, розбирався Odesa Live.

Читайте також: Закони, які все псують: як влада вирішила зайнятися IT-індустрією і чим це загрожує

Відповідно до закона, на референдум можуть бути винесені:

  • затвердження закону про внесення змін до розділів Конституції I (Загальні засади), III (Вибори. Референдум), XIII (Внесення змін до Конституції України);
  • питання загальнодержавного значення;
  • питання про зміну території України;
  • питання про втрату чинності законом або його окремими положеннями.

Не можуть бути предметом референдуму питання, які:

  • суперечать Конституції і загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;
  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення її суверенітету і територіальної цілісності, створення загрози нацбезпеці, розпалювання ворожнечі;
  • законопроєкти з питань бюджету, податків та амністії;
  • віднесені законодавством до відання органів правопорядку, прокуратури або суду.

У законопроєкті прописано, що на референдумі може бути винесено тільки одне питання з відповідями "так" або "ні". 

Ініціювати всенародне голосування можуть партії, громадські організації та ініціативна група громадян - усім їм потрібно буде для цього зібрати 3 млн підписів виборців. Новацією законопроєкту, запропонованого Зеленським, є і те, що після його вступу в силу з'явиться можливість проводити референдум шляхом електронного голосування. Для цього передбачено створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи.

Багатьох бентежило питання щодо “зміни території України”, за які можна проголосувати на референдумі. Зокрема, за логікою, територію можна, як розширити, так і зменшити, що може створити небезпечний прецедент. Однак в заборонах розставляються всі крапки над “і”: порушення територіальної цілісності розглядати заборонено.

Читайте також: Кібертерористи не сплять - чому в Одесі відбуваються масові замінування

Окремий момент - а чи буде враховуватися думка українців за результатами референдуму? Як не дивно - так. Закон робить обов'язковим результати референдуму для органів влади. Тобто, якщо проголосує народ за скасування закону, то Верховна Рада зобов'язана його скасувати. Однак в законопроєкті не вказані терміни - тобто, парламент може відтягувати прийняття рішення.

Варто зазначити, що історія України знає два референдума. Один з них стався у 1991 році, який нині відомий, як Всеукраїнський референдум щодо підтвердження Акту проголошення незалежності України. Другий - у 2000 році і був присвячений реформуванню системи державного управління шляхом внесення змін до Конституції України. В результаті з великою перевагою голосів громадяни України дали позитивну відповідь на всі чотири питання, але Верховна Рада відмовилася затверджувати результати народного голосування.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok