Останні новини

ВІЛ - не вирок: чому не варто боятись терапії та яка група людей у ризику

Багато українців ще не знають, що ВІЛ, це не кінець життя, кожна інфікована людина може жити, подорожувати, кохати, народжувати здорових дітей та нікого не інфікувати, навіть при незахищеному контакті. Для цього варто лише вчасно діагностувати хворобу та приймати терапію. 

Odesa Live поспілкувався з лідеркою громадської організації "100% життя" Анною Ходак, яка впродовж багатьох років займається допомогою ВІЛ інфікованим. Чому не варто боятись терапії, яка група людей у ризику та яку роботу виконують волонтери?

Щороку, в Одеській області виявляють від 2000 до 2500 позитивних результатів тестів на ВІЧ. У благодійній організації "100% життя" вважають, що це вже епідемія, але знають, як її зупинити та роблять все можливе для цього. Створили організацію на початку 2017 року, але більшість працівників займались проблемою інфікованих людей і раніше, в інших благодійних організаціях.

"Ми працюємо, щоб зупинити епідемію СНІДу, гепатиту та туберкульозу", - пояснює голова "100%" життя Анна Ходак.

Організація убезпечує всі медичні заклади швидкими тестами на СНІД, гепатит та туберкульоз, а також контролює перехід пацієнта до диспансерного обліку.

"Ми провели аналіз три роки тому та зараз. Раніше до диспансерного обліку доходили тільки 30 % людей с позитивним тестом на СНІД, а наразі до диспансерного обліку стало доходити до 90 %", - розповідає Анна.

Досягти цього вдалася завдяки праці волонтерів, психологів та зміни всього підходу до людей з позитивним результатом.

Терапія

Кожній людині з позитивним результатом на ВІЛ, після становлення на облік, виписується антиретровірусна терапія. Це набір пігулок, від трьох до п'яти, яки треба приймати кожного дня, у той самий час. Всі ліки підбираються під кожну людину окремо та дають їй можливість на звичайне життя.

"Щоб ВІЛ-позитивна людина мала змогу жити повноцінно і як можна довше, антиретровірусна терапія повинна проводитися протягом усього життя, кожному підбирається та назначається особисте лікування після всіх обстежень", - пояснює Анна.

Терапія не лікує ВІЛ, але блокує вірус та не дає йому надалі розвиватись. При правильному лікуванні, ризик передачі ВІЛ рівний нулю. Людина може займатись незахищеним сексом та народжувати здорових дітей. Також завдяки терапії вірус не може розвиватись, тобто не посилиться і людина не перейде на іншу стадію розвитку хвороби. Саме тому, чим раніше виявити інфекцію, тим небезпечніше.

"Алкоголь і наркотики сумісні з препаратами, для певного виду приймання наркотиків призначається окрема терапія", - розповідає Анна.

IMG_20201111_083540_604.jpg

На фото: Анна Ходак

Через те, що серед ВІЛ інфікованих є наркозалежні люди, існує терапія розроблена під цю категорію. Єдине що треба, це вчасно приймати ліки - тоді препарати блокують вірус, а людина зможе жити повним життям, не наражаючи нікого на небезпеку. Всі ліки безкоштовно надає організація "Центр СНІДу", тому блокування розвитку ВІЛ, не тільки безпечно, а і безкоштовно.

Але назначати собі ліки самостійно, чи використовувати для лікування від інших хвороб — не варто.

"Пити препарати самовільно не варто. Всі наші пацієнти знаходяться під медичним наглядом, здають аналізи та проходять обстеження. Використання препаратів від ВІЛ для боротьби з іншими хворобами, тим більш COVID, небезпечно", - розповідає голова.

Не дивлячись на позитивні результати терапії при боротьбі із ВІЛ інфекцією, вплив препаратів на коронавірус науково не доведено. А ось побічні ефекти антиретровірусна терапія має, вони можуть викликати втому, сонливість, головний біль, впливати на печінку.  Тому приймати терапію можна тільки повного обстеження, та під постійним контролем лікаря, а ризикувати та використовувати ліки проти СНІДу самостійно чи для лікування іншої хвороби — не варто.

Чоловіки не перевіряються

Організація “100% життя” не тільки надає швидкі тести у всі медзаклади, а й проводить тестування самостійно. Це або акції на вулиці, з пропозицією пройти швидкий тест, або тестування у різних закладах та підприємствах.

"На вулиці, коли пропонуєш пройти тест, люди зазвичай негативно реагують, кажуть, що вони не схожі на хворих на СНІД і чого ми до них чіпляємось. Але від цього не застрахований ніхто. Ми виявляли ВІЛ і у 70 річної бабусі та у молодого держслужбовця", - розповідає Анна.

Як каже дівчина, наразі цільова група для перевірки, це чоловіки 30-45 років.

"Чоловіки у цьому віці зазвичай не ходять до лікарні, не здають кров, аналізи та не проходять тестів, тому виявити у них хворобу на ранніх стадіях майже неможливо, а це небезпечно, як і для самого чоловіка, так і для оточуючих", - пояснює жінка.

Проводить тестування організація і в колоніях перед звільненням, у випадку виявлення ВІЛ, людину ставлять на облік та надають терапію.

Працюють у “100% життя” психологи та юристи. Психологи проводять як особисті, так і групові заняття.

IMG_20201111_083553_007.jpg"Багато людей, дізнаючись про діагноз, піддаються паніці, особливо вагітні жінки. Хтось хоче відразу робити аборт, хто взагалі не хоче жити", - розповідає Анна.

Тому робота психологів дуже важлива, вони повертають людей до життя. Також психологи працюють з людьми, які відмовляються приймати терапію, пояснюючи, що це важливо. Зазвичай відмовляються від терапії люди, через якісь релігійні погляди чи просто не вірять, що вони інфіковані. Іноді страх перед терапією викликають її побічні ефекти. 

"Був випадок, коли батько викинув ліки інфікованого сина, вважаючи, що вони його вбивають", - розповіла голова організації.

Дійсно на першій стадії розвитку хвороби, людина може її не відчувати і почувати себе добре, але щоб це відчуття тривало і надалі, варто приймати терапію. У випадку, коли, якісь ліки не підходять, треба консультуватись з лікарем, який підбере нові препарати. Просто так кидати терапію не варто, це може нанести шкоду вашому здоров'ю. Юристи організації допомагають відстоювати права ВІЛ позитивних людей. Таке, іноді трапляється у лікарнях, коли пацієнту відмовляються надавати допомогу, або розголошують діагноз. Але, як каже Анна, з кожним роком таких випадків все менше, наше суспільство майже навчилось бути цивілізованим та толерантним.

IMG_20201111_083537_031.jpg

Вийти в ефір
04.12