Відхід з Афганістану: як Одеса вшановує пам'ять загиблих у забутій війні
32 роки тому остаточно закінчилась Афганська війна
15 лютого 1989 року завершився вивід радянських військ з Афганістану. Таким чином закінчилася війна у далекій гірській країні, яка тривала 10 років. У конфлікті взяли участь 150 000 українців, серед яких були і одесити.
Про війну та долю наших співвітчизників нагадав Odesa Live.
Читайте також: Згадуємо тих, хто першим прийняв удар: в Україні вшановують пам'ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС
Афганська війна - військовий конфлікт на території Демократичної Республіки Афганістан (ДРА). У боях брав участь обмежений контингент радянських військ у 1979-1989 роках.
Початок конфлікту у країні датується 1973 роком, коли в Афганістані було скинуто короля Захір-шаха. Влада перейшла до режиму Мухаммеда Дауда, а у 1978 році відбулася Саурська (Квітнева) революція, і новою владою стала Народно-демократична партія Афганістану (НДПА), яка проголосила Демократичну Республіку Афганістан. Головним опонентом уряду були радикальні ісламісти, які оголосили йому священну війну - джихад. Були організовані загони моджахедів, які в подальшому стали головною протиборчою силою. Влада Кабула попросила у СРСР про введення військ.
Масштабні бойові дії відбувалися до 1985 року, хоча за фактом окремі бої тривали аж до виведення радянських військ. Втім, війна тривала і після цього.
На сьогодні відомо, що втрати Радянської армії склали 14 427 осіб, КДБ - 576, МВС - 28. Поранених і контужених за час бойових дій було 53 000 людей. Точні дані про загиблих у війні афганців невідомі. За різними джерелами, ці втрати могли скласти від 1 до 2 мільйонів осіб. Від 850 000 до півтора мільйонів людей стали біженцями і осіли в основному в Пакистані та Ірані.
В Одесі, 15 лютого, ветерани Афганської війни та їх сім'ї збираються у центральному парку ім. Т. Шевченка біля пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам. Відомо, що в цій війні загинули близько 200 одеситів.
Член Спілки ветеранів Афганістану в Одесі підполковник запасу Авакян А.Е. писав про те, як воював у ДРА і залишав цю країну.
“По дорозі Чарикар - Кабул колону обстріляли з великокаліберного кулемета, не доїжджаючи до с. Аміновка. Танк Т-64 перегородив нам дорогу та не пропускав нас аж до обіду. Мабуть, ця історія була останньою сторінкою з мого “афганського” життя. Незабаром переліт з Кабула у Ташкент і далі поїздка у Тираспіль відсунула від мене Афганістан як страшний сон. Відсунула ..., але не змусили забути. Та й як можна було забути майже 2 роки (без 12 днів) безперервно напруженого, по своєму цікавого, небезпечного життя і служби в одній з найбільш шанованої і бойовій частині ОКРВ (обмеженого контингенту радянських військ) в Афганістані - в 45-му окремому інженерносаперному полку. Як можна було забути лайку командування оперативної групи, коли, будучи у складі ЗЗР (загону забезпечення руху) підірвалися на мінах не ми, а ті, хто йшов за нами. Забути підрив у себе за спиною фугасу і смерть старшого лейтенанта на ім'я Женя з окремого полку зв'язку. І обрубок офіцера, що підірвався на на авіаційній бомбі-фугасі, тіло якого ми потім знайшли в 50 метрах від місця підриву. Вірніше, те, що залишилося від тіла”, - писав ветеран.
У цей день у парку Шевченка можна почути радісні вигуки - хтось зустрів давніх знайомих. Є й жінки: матері загиблих і дружини. Переважна більшість - прості люди, побачиш на вулиці і не обернешся. Кашкети, шапки, берети. Можна помітити одну загальну деталь - всі в ідеально чистому взутті, мабуть звичка з армійських часів. Тільки дехто в берцах в комплекті до камуфляжу. Хтось сміється, хтось серйозний, але про саму війну майже не говорять: за більш ніж 30 років вже багато було сказано, а ще більше - не хочеться згадувати.
Дивлячись у ці лиця, розумієш, що війни скрізь однакові. Хтось намагається це забути і згадувати тільки на річницю, А для когось ця війна була найголовнішою миттю у житті. Вони тоді були молоді і потрібні своїй Батьківщині, а зараз їм по 50-70 років і про них не прийнято згадувати…
Нагадаємо:
- За останні 30 років в Україні почали реєструвати менше шлюбів. За минулий рік офіційно стали чоловіком і дружиною у 167 900 випадках, що майже двічі менше, ніж за вищезазначений період.
- На початку лютого на журналістів “7 каналу” скоїли напад під час того, як вони знімали сюжет про торгівлю безакцизними цигарками на одеському ринку “Північний”. Наразі нападнику оголошено підозру.
Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!