Останні новини

Відхід з Афганістану: як Одеса вшановує пам'ять загиблих у забутій війні

32 роки тому остаточно закінчилась Афганська війна

15 лютого 1989 року завершився вивід радянських військ з Афганістану. Таким чином закінчилася війна у далекій гірській країні, яка тривала 10 років. У конфлікті взяли участь 150 000 українців, серед яких були і одесити.

Про війну та долю наших співвітчизників нагадав Odesa Live.

Читайте також: Згадуємо тих, хто першим прийняв удар: в Україні вшановують пам'ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС

Афганська війна - військовий конфлікт на території Демократичної Республіки Афганістан (ДРА). У боях брав участь обмежений контингент радянських військ у 1979-1989 роках. 

Початок конфлікту у країні датується 1973 роком, коли в Афганістані було скинуто короля Захір-шаха. Влада перейшла до режиму Мухаммеда Дауда, а у 1978 році відбулася Саурська (Квітнева) революція, і новою владою стала Народно-демократична партія Афганістану (НДПА), яка проголосила Демократичну Республіку Афганістан. Головним опонентом уряду були радикальні ісламісти, які оголосили йому священну війну - джихад. Були організовані загони моджахедів, які в подальшому стали головною протиборчою силою. Влада Кабула попросила у СРСР про введення військ.

Масштабні бойові дії відбувалися до 1985 року, хоча за фактом окремі бої тривали аж до виведення радянських військ. Втім, війна тривала і після цього.

На сьогодні відомо, що втрати Радянської армії склали 14 427 осіб, КДБ - 576, МВС - 28. Поранених і контужених за час бойових дій було 53 000 людей. Точні дані про загиблих у війні афганців невідомі. За різними джерелами, ці втрати могли скласти від 1 до 2 мільйонів осіб. Від 850 000 до півтора мільйонів людей стали біженцями і осіли в основному в Пакистані та Ірані.

В Одесі, 15 лютого, ветерани Афганської війни та їх сім'ї збираються у центральному парку ім. Т. Шевченка біля пам'ятника воїнам-інтернаціоналістам. Відомо, що в цій війні загинули близько 200 одеситів.

Член Спілки ветеранів Афганістану в Одесі підполковник запасу Авакян А.Е. писав про те, як воював у ДРА і залишав цю країну.

“По дорозі Чарикар - Кабул колону обстріляли з великокаліберного кулемета, не доїжджаючи до с. Аміновка. Танк Т-64 перегородив нам дорогу та не пропускав нас аж до обіду. Мабуть, ця історія була останньою сторінкою з мого “афганського” життя. Незабаром переліт з Кабула у Ташкент і далі поїздка у Тираспіль відсунула від мене Афганістан як страшний сон. Відсунула ..., але не змусили забути. Та й як можна було забути майже 2 роки (без 12 днів) безперервно напруженого, по своєму цікавого, небезпечного життя і служби в одній з найбільш шанованої і бойовій частині ОКРВ (обмеженого контингенту радянських військ) в Афганістані - в 45-му окремому інженерносаперному полку. Як можна було забути лайку командування оперативної групи, коли, будучи у складі ЗЗР (загону забезпечення руху) підірвалися на мінах не ми, а ті, хто йшов за нами. Забути підрив у себе за спиною фугасу і смерть старшого лейтенанта на ім'я Женя з окремого полку зв'язку. І обрубок офіцера, що підірвався на на авіаційній бомбі-фугасі, тіло якого ми потім знайшли в 50 метрах від місця підриву. Вірніше, те, що залишилося від тіла”, - писав ветеран.

У цей день у парку Шевченка можна почути радісні вигуки - хтось зустрів давніх знайомих. Є й жінки: матері загиблих і дружини. Переважна більшість - прості люди, побачиш на вулиці і не обернешся. Кашкети, шапки, берети. Можна помітити одну загальну деталь - всі в ідеально чистому взутті, мабуть звичка з армійських часів. Тільки дехто в берцах в комплекті до камуфляжу. Хтось сміється, хтось серйозний, але про саму війну майже не говорять: за більш ніж 30 років вже багато було сказано, а ще більше - не хочеться згадувати.

Дивлячись у ці лиця, розумієш, що війни скрізь однакові. Хтось намагається це забути і згадувати тільки на річницю, А для когось ця війна була найголовнішою миттю у житті. Вони тоді були молоді і потрібні своїй Батьківщині, а зараз їм по 50-70 років і про них не прийнято згадувати…

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok