Останні новини

Від боротьби за рівноправ'я до квіточок: як змінювалося святкування 8 березня і яка його роль в Україні

Коротка історія появи свята

“Вітаємо з днем ​​весни і краси, дорогі жінки, бажаємо вам залишатися такими ж ніжними і чуйними” - типова фраза, яку можна почути на 8 березня. Для нас це свято - класичний жіночий день, коли чоловіки вітають і дарують подарунки прекрасній половині людства, але його ідея з дня створення дещо змінилася.

Що раніше святкували 8 березня, як трансформувалася ідея цього дня і як він приживається у сучасній Україні, розібрався Odesa Live.

Читайте також: Від тюльпанів до мімози: скільки коштують квіти в Одесі на 8 березня і звідки їх привозять

Все почалося з Клари

Цеткин.jpg

Фото: Вікіпедія. Клара Цеткін

Одна з найвідоміших діячок німецького і міжнародного жіночого руху Клара Цеткін увійшла в історію ХХ століття, як жінка-реформатор, яка зіграла важливу роль у становленні європейського руху за права жінок. Жителям пострадянського простору вона відома завдяки створенню Міжнародного жіночого дня.

Цеткін була соціал-демократом і вела бурхливе суспільне і політичне життя. У 1907 році вона очолила створене при Соціал-демократичної партії жіноче відділення, де разом з Розою Люксембург виступала за рівні права жінок. На Міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені у 1910 році за пропозицією Цеткін було прийнято рішення про святкування Міжнародного жіночого дня, пізніше приуроченого до річниці демонстрації робітниць нью-йоркських підприємств текстильної промисловості 8 березня 1857 року.

З 1975 року ООН, у зв'язку з Міжнародним роком жінок, затвердили Міжнародний жіночий день. Його головна мета - нагадати про боротьбу за права жінок.

Свято стало популярним у СРСР - Цеткіна, як ніяк, була комуністкою. У Радянському Союзі він поступово втратив своє феміністське забарвлення, ставши днем ​​привітань жінок, дівчат і навіть дівчаток у колі сім'ї, у трудовому і навчальному колективі.

8 березня в Україні

4.jpg

Фото: Womo

Свято нікуди не поділося з незалежністю України, діставшись нам у спадок від СРСР. Правда, більшість людей взагалі перестали пов'язувати цей день з комуністичним режимом. Але на хвилі декомунізації звучало багато ініціатив скасувати святкування 8 березня як державного свята і прибрати вихідний. Інститут національної пам'яті навіть ініціював подібні зміни у закон, аргументуючи це "атавізмом радянської минувшини".

Однак така ініціатива так і не дійшла до Верховної Ради, і якщо подивитися на дані соцопитувань за останні роки, то зрозуміло, чому - Міжнародний жіночий день до сих пір популярний серед українців і виборців усіх партій. Хоча варто визнати, що зараз його святкує менше людей, ніж ще 10 років тому.

Проте, який би зміст ви не вкладали у свято 8 березня, він має надзвичайно великий вплив, адже відіграє важливу роль у загальному сприйнятті жінки й акцентує увагу на її видимості у спільноті. Міжнародний жіночий день повинен нагадувати нам про те, що жінки завжди були й залишаються в світовій історії й у сьогоденні. Але це не привід відмовлятися купувати своїм улюбленим жінкам квіти і подарунки.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Теги:
Вийти в ефір
15.04