Останні новини

Вакцина CoronaVac вже в Україні: що відомо про китайський препарат і коли почнеться щеплення

Вакцинація цим препаратом може стартувати вже через 10 днів

Вчора, 25 березня, в Україну завезли другу вакцину - CoronaVac китайської фармкомпанії Sinovac. Це була перша партія з 215 тисяч доз. Всього до нас обіцяють привезти 1,9 млн доз.

Що з себе являє китайська вакцина і коли нею почнуть робити щеплення українцям, розібрався Odesa Live.

Читайте також: Раптова смерть військовослужбовиці під Одесою: чи могла вакцина стати причиною трагедії

Загальні відомості

CoronaVac

Фото: "Слово і діло"

Україна уклала контракт на постачання 1,9 мільйона доз вакцини від Sinovac Biotech ще наприкінці минулого року, але зареєструвала вакцину лише 9 березня. Держбюджету покупка обійшлася у 964,3 млн грн - по 504 гривні за дозу.

Власне, сам препарат повинен був потрапити до нашої держави ще у лютому, однак терміни були зірвані, після чого МОЗ ухвалив рішення купити індійський препарат Covishield.

CoronaVac наразі перебуває на розгляді Всесвітньої організації охорони здоров'я. Очікується, що на початку квітня ВООЗ оголосить своє рішення - схвалити її до використання чи ні.

Ефективність і властивості

CoronaVac

Фото: ВВС

Вакцину Sinovac закупили для щеплень у Туреччині, Малайзії, Індонезії, Філіппінах. Також нею вакцинували вже кілька мільйонів людей у Китаї. Відносно її ефективності, інформація відрізняється: за попередніми даними досліджень, ефективність CoronaVac становить 78%. Проте результати випробування препарату у Бразилії показали, що ефективність вакцини - 50,3%.

На початку березня фармацевтична компанія "Лекхім", яка постачає вакцину в Україну і є представником компанії Sinovac Biotech, повідомила, що вакцина успішно завершила третю фазу клінічних випробувань у Туреччині, а її ефективність склала 83,5%. 

Що стосується побічних ефектів: організм реагує на вакцину і вибудовує захист, тому після вакцинації може підвищитися температура, з'явитися озноб, головний біль чи втома. На місці щеплення може бути біль та набряк.

На думку фахівців, це звичайне явище після щеплення, яке зустрічається не тільки при вакцинації від COVID-19.

Безцінна перевага препарату - умови зберігання. Його можна тримати при температурі +2 до +8 градусів за Цельсієм, при тому що інші вакцини мають зберігатися при надзвичайно низьких температурах (-80 °C).

Читайте також: Коли є антитіла - вакцина Covishield працює значно швидше - дослідження 

Комбінована вакцинація

CoronaVac

Фото: "Громадське" 

З урахуванням того, що Індія призупинила поставку вакцини Covishield, виникло резонне питання: а чи можна змішувати індійський препарат з китайським? Наприклад, українці, які отримали першу дозу Covishield і потребують другої.

Лікарка-інфекціоністка Світлана Гук зазначила, що наразі невідомо, чи можна замінити вакцину Covishield на CoronaVac під час введення другої дози, якщо першої не вистачить.

"Зараз у світі тільки проводять дослідження вакцинації та ревакцинації першої та другої дози вакцин. Ніхто не може сказати, що так можна робити, а з іншого боку, ніхто не скаже, що не можна", – сказала Гук. 

Кому і коли

CoronaVac

Фото: DW

Як розповів заступник міністра охорони здоров'я та головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, протягом 10 днів буде проходити перевірка препарату. У разі позитивного вердикту, вакцину почнуть поширювати по регіонам.

“Зараз вакцина пройде десятиденний лабораторний контроль. Якщо після цього її допустять, вона буде використовуватися. Але будуть використовувати чітко ті 215 тисяч доз на два щеплення. Спочатку зроблять перше щеплення, а потім через 24 дні - друге. Щодо того, чому прийшло тільки 215 тисяч доз, то це - питання до компанії, яка її поставляє. За несвоєчасні поставки ця компанія платить штрафні санкції. Але ми сподіваємося, що найближчим часом буде виконаний контракт, а це - 1,9 млн доз вакцини”, - зазначив Ляшко.

Спочатку планувалося, що першими вакцинацію проведуть медикам, однак прийнято рішення прищеплювати людей похилого віку. 

"Ми будемо використовувати її першочергово на тих платформах і для тих категорій населення, які унеможливлять в подальшому розлив. Зокрема в пріоритеті буде маломобільна група населення похилого віку. Щоб наші мобільні бригади приїжджали по місцях проживання і вакцинували маломобільних людей та їхніх опікунів", – резюмував Ляшко. 

Тож тепер, окрім вакцини індійського виробництва Covishield, Україна має й китайську CoronaVac. Її ефективність на міжнародному рівні ще доводять, однак у п’ятьох країнах нею успішно вакцинують людей. Досі про серйозні побічні явища після щеплення ніде не повідомлялося і це вигідно відрізняє CoronaVac від деяких аналогів.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
22.04