“В Україні є велика генетична різноманітність”: опубліковано дослідження вчених з різних університетів світу
Проект об'єднав зусилля вчених з Ужгородського та Оклендського університетів, Націнституту раку в США і Пекінського геномного інституту.
Генетична різноманітність українців унікальним чином сформована еволюційними і демографічними силами і не може ігноруватися в майбутніх генетичних і біомедичних дослідженнях. До такого висновку прийшли автори найбільшого дослідження про гени українців.
Про це повідомляє Odesa Live з посиланням на опублікуване дослідження в журналі GigaScience.
Проект об'єднав зусилля вчених з Ужгородського та Оклендського університетів, Націнституту раку в США і Пекінського геномного інституту. Забір проб робили ендокринологи в різних куточках України.
Близько 20 років тому, після публікації "каркаса" генома людини, почалася одна з найбільших дослідницьких програм: Проект різноманітності генома людини (HGDP). Це глобальна спроба картирувати всю повноту генетичної мінливості людини. До недавнього часу в ній залишалися важливі географічні прогалини, в тому числі по східноєвропейським та євразійським степам, і основною таємницею була Україна. Населення тут сформували тисячоліття міграцій, воєн і асиміляції.
Територія України - ключове історичне перехрестя розселення людей по Європі і Азії. Звідси почалася експансія людини розумної на територію неандертальців, тут відбувалося переміщення кочівників і перших фермерів, а також пролягали великі міграції в середні століття і торгові маршрути Шовкового шляху.
За словами керівника проекту генетика Тараса Олексика, в Україні "є значна і раніше невідома генетична різноманітність". Професор каже, що в зразках ДНК були знайдені 13 млн генетичних варіантів або мутацій, причому приблизно 500 000 з них раніше не реєстрували.
Іншими словами, на Україну припадає приблизно чверть генетичних варіацій, задокументованих в Європі.
"У міру того як люди переміщувалися по світу протягом тисячоліть, вони придбали мутації, часто через адаптації до специфічних умов навколишнього середовища. Ці мутації передавалися з покоління в покоління, тому, коли ми дивимося на геноми українців та інших популяцій, то бачимо відображення їх унікальною еволюційної історії", - пояснює Олексик.
База даних проекту відкрита для вчених світу. Тепер автори, зможуть проводити свої дослідження в біології та медицині людини, аж до "розгадок таємниць походження людства".
Наприклад, у порівнянні з іншими європейцями, в українців виявилося куди менше носіїв мутації, пов'язаної з раком грудей і LCA, але більше пов'язаних з аутизмом. Тобто, розуміючи ці "дрібниці", лікарі зможуть адаптувати лікування до генетичного профілю людей.
Нагадаємо:
- Український інститут національної пам'яті запустив серію краєзнавчих лекцій. У них історики вирішили спростувати російськоімперські міфи про південь України. У першому відеоролику вони розповіли про історію Білгорода-Дністровського, яка налічує 2,5 тисячі років.
- Міністерство цифрової трансформації запускає онлайн платформу комунікації з державними органами всіх рівнів “Взаемо.Дія”. Завдяки їй українці зможуть надсилати електронні звернення і запити, а також більше впливати на роботу виконавчої гілки влади.