Останні новини

Українцям можуть дозволити зберігати вогнепальну зброю: що і навіщо пропонують нардепи

Список дозволеної зброї збільшиться, але отримати її зможуть не всі

Парламентський комітет з правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти законопроєкт про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів (№4335). Згідно з документом, список зброї, яким можуть володіти українці, значно розшириться.

Якими видами вогнепальної зброї зможуть обзавестися наші співвітчизники в разі прийняття законопроєкту, і навіщо взагалі це потрібно, розбирався Odesa Live.

Читайте також: Фейкові магазини: як одеситів “розвели” на гроші під час онлайн-шопінгу та як убезпечити себе від шахраїв

Що пропонують нардепи?

Згідно з чинним законодавством, українським громадянам старше 21 років, дозволено володіти гладкоствольною і нарізною довгоствольною вогнепальною напівавтоматичною зброєю. Але придбати можна лише довгоствольну зброю - гладкоствольну мисливську рушницю або нарізну гвинтівку та карабін. Короткоствольною вогнепальною зброєю (яка відноситься до категорії С) - пістолетами і револьверами - звичайним громадянам володіти заборонено.

Як говорилося вище, нардепи мають намір розширити список дозволеної зброї. Право на зберігання можуть отримати українці, які:

  • не мають медичних протипоказань;
  • не мають судимості, яка погашена або знята у встановленому законом порядку;
  • якщо не притягувалися до адміністративної відповідальності протягом останнього року за статтями 130, 172, 172, 173, 173, 173, 174, 183, 184, 185, 186, 186, 187, 190-195, 203, 203, 204, 204- 204.
  • не менше 5 років законно володіли іншою цивільною вогнепальною зброєю.

Крім того, законопроєктом передбачається створення спеціального Реєстру власників зброї, вести який буде Міністерство внутрішніх справ. Вся інформація про наявність і придбанні зброї буде зберігатися у реєстрі 30 років і матиме частково обмежений доступ. Також депутати пропонують ввести посвідчення власника зброї за аналогією з посвідченням водія. У документі повинні вказувати категорії зброї, яку може володіти власник посвідчення. На кожну одиницю зброї також повинен бути техпаспорт з даними про власника і серійний номер зброї. Ось такі категорії пропонують ввести:

  • А - автоматичну вогнепальну зброю;
  • В - гладкоствольну короткоствольну вогнепальну зброю (травматичну);
  • З - короткоствольну вогнепальну зброю;
  • D - довгоствольну вогнепальну гладкоствольну зброю;
  • Е - довгоствольну вогнепальну нарізну і комбіновану вогнепальну зброю.

Для отримання такого посвідчення необхідно буде звернутися в МВС із заявою та документами, в числі яких медичний висновок про те, що такому громадянину дозволяється володіти зброєю, а також документом про проходження курсів поводження зі зброєю. До слова, поки таких курсів в країні немає, проте нардепи мають намір їх організувати після вступу закону в силу.

Важливо також підкреслити, що забороняється носіння цієї зброї до прийняття спеціального окремого закону, але не вказано про терміни його підготовки. Тобто, наприклад, револьвер можна зберігати вдома, а носити - заборонено.

Читайте також: Решту за борт: одеські школи незабаром не зможуть приймати старшокласників

Також в законопроєкті прописано, в яких випадках можна застосовувати цивільну вогнепальну зброю: це повинно відбуватися виключно “з метою реалізації права на захист”. Використання зброї має відбуватися тільки після попередження, за винятком випадків, коли зволікання створює "безпосередню небезпеку" для власника зброї. Заборонено використовувати вогнепал проти жінок "з явними ознаками вагітності", осіб з інвалідністю, неповнолітніх, крім групового нападу, а також проти працівників правоохоронних органів, військовослужбовців під час виконання службових обов'язків, крім випадків здійснення тими дій, які загрожують життю і здоров'ю людей. Також наказано, що той, хто використовував зброю і заподіяв тілесні ушкодження, зобов'язаний зробити виклик екстреної медичної допомоги та повідомити в Нацполіцію.

Навіщо це потрібно?

Багато років в Україні говорилося про те, що необхідно дозволити громадянам отримати можливість захищати своє життя і здоров'я там, де виникла в цьому необхідність. Воно й не дивно: згідно з даними, опублікованими на сайті Генпрокуратури, в нашій державі щорічно реєструється 5-7 тис. умисних вбивств. До цього варто додати кількість злочинів з нанесенням тяжких тілесних ушкоджень, приблизно 1,5 тис. Стає очевидним, що проблема безпеки громадян існує, тим більше що правоохоронці не завжди можуть або хочуть захищати українців.

З іншого боку, як говорилося вище, незрозуміло, коли цю зброю можна носити з собою: адже частіше напади відбуваються на вулиці, а не у вашому домі. До того ж, завжди є ризики, що зброєю можуть заволодіти недобросовісні громадяни, які зацікавлені в тому, щоб пограбувати або вбити людину. Та й зброя в будинку - це не іграшка. Багато власників не замислюються про те, що необхідно купити сейф, в якому варто зберігати той же пістолет, незважаючи на те, що цього вимагає закон. У підсумку, його можуть вкрасти або ж через необережність - вистрілити. Наприклад, діти.

На щастя, законопроєкт явно звужує коло осіб, які можуть отримати вогнестріл, проте, корупційна складова може відкрити будь-які двері, про що також не варто забувати.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok