Останні новини

Україні гальмують новий транш від МВФ: чому країну можуть залишити без кредиту і чим це загрожує

Україна зіткнулася з тим, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) поки що не налаштований давати нашій країні черговий кредит, на який так сподівалися в Києві. І це незважаючи на те, що Україна виконала основні зобов'язання перед фондом.

Чому на нашу країну розсердилися в МВФ і що загрожує Україні, якщо не буде траншу, розбирався Odesa Live.

Переговори зайшли в глухий кут

Першим дзвіночком про те, що у відносинах з МВФ щось пішло не так, стало інтерв'ю члена Ради НБУ Василя Горбаля, в якому він розповів, що в країні обговорюють план дій, якщо МВФ не дасть кредит.

"Звичайно, йде обговорення. Про це пан Сологуб (Дмитро Слогуб - заступник голови Нацбанку - Ред.) доповідав в робочих групах і в комітеті монетарної політики. Блок Сологуба відпрацьовує подібний варіант, все є. Далі Кирило Шевченко (голова НБУ - Ред.) повинен поділитися результатами робочого візиту в США", - сказав він.

Шевченко дійсно поїхав у столицю США, але повернувся в Україну ні з чим.

"Щось пішло не так. Наші грошей попросили, але отримали відповідь “грошей немає і не буде, поки ви дурниці робите. Тримайтеся і гарного настрою”. Наші повернулися. Без гучних новин, грошей і навіть сигналів для ринку запозичень, що нам їх колись дадуть. А тим часом в Україні: за 10 місяців з необхідних 216 млрд влади змогли залучити лише 90. Тобто дефіцит 126 млрд для фінансування бюджету цього року. Зовнішні позики ніхто не дає. Всі чекають великих відсотків. І краще одразу євробонди у валюті, а не гривневі ОВДП. Ситуація з поганої стає критичною. за 10 місяців профінансовано менше 90% витрат за графіком. Тобто на 95 млрд уряд просто не виконав обіцяне і не профінансувало видатки. і, увага, на кого найбільше заощадили: МОЗ випадково за 10 місяців не витратив 24,5 млрд. А Міноборони не профінансували на 15,5 млрд", - написав на своїй сторінці в Facebook нардеп Ярослав Железняк.

Це викликало побоювання в суспільстві, і всіх заспокоїти вирішив представник Кабміну у Верховній Раді Василь Мокан, який заявив, що Україна отримає черговий транш Міжнародного валютного фонду до кінця поточного або на початку наступного року. Але, як бачимо, точної дати досі немає.

Що пішло не так?

Як говорилося вище, Україна виконала основні зобов'язання перед МВФ - запуск ринку газу, робота податкової та митниці як єдиних юросіб. Очікувалося, що до кінця 2020 року МВФ виділить нам два транші по 700 млн доларів, але в підсумку кредит завис.

Причин, за якими фонд вирішив натиснути на “паузу”, кілька.

В першу чергу, МВФ вкрай хвилює антикорупційна вертикаль, яка посипалася після рішення Конституційного суду. Президент Володимир Зеленський відразу заявив, що через КСУ Україна не отримає транш, і, судячи з усього, це дійсно так.

По-друге, не прийняті зміни до закону про банківську діяльність - це також було вимогою МВФ.

І останнє - в проекті бюджету дефіцит перевищили на 2% більше, ніж вимагав фонд.

Крім того, напередодні екс-міністр фінансів Ігор Уманський, який за своєю ініціативою покинув посаду, розповів, що проблема полягає в “ковідному фонді”. Справа в тому, що МВФ дав гроші виключно на боротьбу з коронавірусом, але в Україні його почали розподіляти на інші сфери - в основному на ремонт доріг. Після цього, нібито, представники МВФ відмовилися давати нові транші.

Як вчинити Україні?

На думку аналітика "Центру біржових технологій" Максима Орищака, Україна в змозі звести кінці з кінцями, але вже навесні 2021 року варто очікувати великих проблем. Доведеться задіяти золотовалютні резерви на погашення раніше взятих боргових зобов'язань. Таким чином можна буде продовжити життя країни без дефолту. Але рано чи пізно постане питання: де ж брати гроші? Тобто, в нинішньому положенні Україні без кредиту не обійтися.

У кого, якщо не у МВФ? Першими на думку спадають європейські структури, однак вони активно співпрацюють з Міжнародним валютним фондом, а тому якщо мовчить МВФ, від Європи чекати допомоги не доведеться.

Однак є варіант розвернутися на 180 градусів і звернути увагу на Азію. В Україні неодноразово наголошували, що великим кредитором для нас може стати Китай, який мало того, що зацікавлений працювати з Києвом, так і не змушує приймати невигідні політичні рішення, на відміну від західних структур.

Але малоймовірно, що влада готова піти на такий крок, адже якщо ми щільно почнемо співпрацювати з Піднебесною, від України відвернеться Захід, від якого наша країна політично залежна.

Так що, скоріш за все, Україна просто зробить все, що вимагає МВФ, щоб отримати черговий транш. Подібний номер наша країна виконувала вже не раз. Навіть на шкоду собі.

Вийти в ефір
02.12