Останні новини

У Молдові новий президент: чого чекати від Майї Санду і що її перемога значить для України

Вчора, 15 листопада, в Молдові відбувся другий тур президентських виборів. Президент Ігор Додон намагався обратися на другий термін, проте перемога дісталася колишній прем'єрці Майї Санду.

Як пройшли вибори і що принесе країні призначення нового президента, розбирався Odesa Live.

Хід виборів

У другому турі виборів Санду на 15% випередила главу держави Ігоря Додона - 57,75% проти 42,25% за підрахунками 100% виборчих протоколів. У першому раунді вона лідирувала з невеликим відривом, що стало несподіванкою на тлі прогнозів, які пророкували перше місце її суперникові. Як і в першому турі, за неї знову проголосували великі міста країни, молодь і численна діаспора в Європі - як і українці, багато молдаван змушені їздити на заробітки в країни Європи. Додона підтримували в основному на периферії і проживаючі в Росії громадяни.

Такий поділ голосів був очікуваним - якщо Санду прийнято вважати прозахідним політиком, то Додона - проросійським.

При цьому, жодних заяв про фальсифікації і акцій протестів незадоволених (і те, і інше - мабуть, головний тренд 2020 року) в країні немає. Додон також виступив із заявою, в якому подякував усім, хто проголосував на виборах і закликав усіх учасників виборчої кампанії до спокою, оскільки Молдові не потрібна дестабілізація.

Хто така Санду?

48-річна Майя Санду, випускниця Гарварду, балотувалася в президенти вдруге. У 2016 році їй протистояв все той же Ігор Додон, але в той раз перемога дісталася йому. У червні 2019 року Санду стала прем'єр-міністеркою в результаті коаліційної угоди між “Партією соціалістів Додона” і політичним блоком ACUM, але через кілька місяців парламент виніс її уряду вотум недовіри за ініціативою соціалістів.

Як говорилося вище, новоспеченого президента прийнято вважати прозахідним політиком.. Будучи прем'єркою, вона відразу заявила, що пріоритетом її уряду буде налагодження відносин з Євросоюзом. Вона додала, що відкрита до діалогу з Росією, але, стараннями самого Додона, у неї склався імідж антиросійського політика.

Внутрішня політика, Румунія та Придністров'я

Майя Санду представила свою передвиборчу програму на початку жовтня. Серед її основних пунктів значиться обіцянку провести реформу юстиції, щоб в системі залишилися тільки “коректні і гідні люди”.

Другий пункт стосується ринку праці - щоб стимулювати зростання робочих місць в країні, Санду має намір розвивати бізнес. Також вона вважає за необхідне знижувати податки для сімей з дітьми.

Третій пункт програми стосується пенсіонерів, яким Санду обіцяє підняти виплати до рівня прожиткового мінімуму.

Також в центрі уваги кандидатки виявилися жителі сільської місцевості, для яких Санду має намір запустити національний проект “Європейське село”.

В області зовнішньої політики Санду планує “витягнути Молдову з міжнародної ізоляції і зробити її ближчою до Європейського союзу”.

Цікаво, що, будучи прем'єркою, Санду лобіювала ідею об'єднання Молдови з Румунією за допомогою референдуму. І якщо вона знову підніме цю тему, то зустріне невдоволення багатьох жителів Молдови, що не дивно. Історія знає випадки, коли ці дві країни були об'єднані і серед румунів молдавани вважалися людьми “другого сорту”. Крім того, таке рішення явно не підтримають в Придністров'ї, де віддавали перевагу політиці Додона.

Знову війна?

Вищезазначене Придністров'я є великою проблемою для Молдови протягом багатьох років. Невизнана республіка перебуває під контролем Кишинева лише частково, і кожен президент обіцяє по-своєму вирішити питання про повернення територій.

Санду також піднімала цю тему, заявивши, що не слід більше проводити ніяких переговорів з представниками лівого берега Дністра.

"Кишиневу нічого обговорювати з Тирасполем, так як на даному етапі вже склалося враження, що деякі під час двосторонніх переговорів не шукали шляхи вирішення проблем, а обговорювали нові корупційні схеми. Тому я не бачу, що можна обговорювати з Тираспольським режимом, не бачу сенсу в якихось консультаціях з Красносільським", - розповідала перед виборами Санду.

Також вона додала, що повернути території можна за допомогою України. Що собою повинна представляти ця допомога, вона не уточнювала, однак після такої заяви багато хто прийшов до висновку, що вона натякає на відновлення військового конфлікту, в який хоче втягнути і Київ.

Втім, на думку багатьох експертів, це малоймовірно: в ПМР розташовується великий військовий контингент РФ. У разі ескалації конфлікту, в Москві напевно не будуть сидіти склавши руки. Україні такий поворот подій також не вигідний, коли на сході України все ще розташовуються проросійські сили.

А влада то неповна

Важливо підкреслити, що повноваження президента Молдови обмежені й країна є парламентсько-президентською республікою. При цьому, більшість в парламенті належить партії Ігоря Додона. 

Аналітики очікують, що Мйая Санду намагатиметься ініціювати дочасні вибори парламенту, однак колишній глава держави навряд чи погодиться втратити владу так легко, як віддав президентське крісло.

Очевидно, що найскладніше у Санду ще попереду. 

Вийти в ефір
30.11