Останні новини

Тотальна цензура: чому Трампа видалили з усіх соцмереж і до чого це може призвести

Чому ж простори інтернету вирішили очистити від Трампа та чого чекати від мережевої цензури далі, розбирався Odesa Live

Однією з головних тем тижня стала тотальна інтернет-цензура проти чинного президента США Дональда Трампа. Його заблокували в найбільших соціальних мережах, а з Google видаляють додатки, які дають альтернативний майданчик президенту Америки. Офіційна причина - Трампа відключили від зовнішнього світу, тому що його заяви можуть послужити ескалації насильства. Хоча, голова Білого дому не закликав своїх прихильників захоплювати Капітолій і навіть навпаки, просив їх залишити будівлю.

Чому ж простори інтернету вирішили очистити від Трампа та чого чекати від мережевої цензури далі, розбирався Odesa Live.

Як Трампа з інтернету виганяли

Все почалося 6 січня, коли прихильники Трампа атакували Конгрес. Всі пости президента Twitter позначив як сумнівні та заборонив ділитися ними іншим користувачам. Туди ж потрапило і відеозвернення Трампа, в якому він закликав своїх прихильників розійтися по домівках. Twitter не сподобалося, що президент при цьому назвав підрахунок голосів "шахрайським". І оголосив, що це може призвести до насильства.

твиттер1.jpg

Потім Twitter, Facebook та Instagram призупинили роботу акаунтів Трампа. Twitter- на добу, а сайти Цукерберга - на два тижні. Тобто до кінця президентського терміну. Нібито є ризик ескалації насильства, якщо голова Білого дому продовжить писати свої повідомлення. 

Screenshot_1.jpg

Потім Twitter вирішив заблокувати аккаунт президент назавжди. 

Снимок(509)[1].jfif

Приводом стали два твіти.

У першому Трамп заявив, що 75 мільйонів його прихильників "матимуть гігантську вагу довгий час". У другому президент сказав, що не прийде на інавгурацію Байдена. На думку соцмережі, обидва пости можуть спровокувати заворушення в країні.

Паралельно підключився Google, який видалив зі свого магазину мобільних додатків соцмережу Parler, яку використовували прихильники Трампа. Причина - соцмережа не вилучила заклики прихильників президента зірвати інавгурацію Байдена. Аналогічно вчинив і Apple.

Незабаром месенджер Discord заблокував сервер The Donald, де спілкувалися прихильники Трампа. Завдав удар по президенту навіть фотохостинг Pinterest - він "випиляв" проти Байдена, наприклад такий, як #StopTheSteal - "зупиніть крадіжку” (голосів).

Як у Орвелла

Офіційно прийнято вважати, що Трампа заблокували, томощу він міг би посприяти новому конфлікту, як у Капітолії. Втім, існує альтернативна точка зору - президента вирішили усунути з інтернету за політичними мотивами. Те, що IT-гіганти підіграють владі США, особливо демократам (республіканці намагалися заборонити норму, яка дозволяє соцмережам видаляти будь-який контент) - це “секрет Полішинеля”. Однак настільки відкрито і безпосередньо вони ще не діяли. Це говорить про те, що якщо у американських соцмереж не здригнулася рука видалити президента США, то вже тим більше нічого не завадить, щоб знищити будь-який інший аккаунт, якщо він здасться “політично неправильним”. А якщо особа не присутня в інтернет просторі, значить її не існуватиме і для суспільства - це реалії 21 століття.

При цьому, великі IT-компанії не збираються зупинятися: за чутками, Google і Apple планують видалити зі своїх магазинів популярний в Україні месенджер Telegram, який не видаляє канал Трампа. Тим більше, що засновник Telegram Павло Дуров розкритикував інший месенджер Whatsapp, який тепер буде передавати дані своїх користувачів Facebook.

Twitter пішов далі і заборонив використовувати хештег 1984, пов'язаний з відомим романом Джорджа Орвелла. Іронічно, що книга оповідає про тотальну цензуру.

Політичні наслідки

Американські соцмережі користуються популярністю в багатьох країнах світу. Однак приклад Трампа говорить про те, що будь-якого політика або суспільство можуть видалити з мережі. Крім того, співпраця IT-гігантів з владою США і їхніми спецслужбами неодноразово змушувало замислюватися лідерів інших країн про те, щоб блокувати чужі соцмережі в межах своїх держав. І так зробив Китай, який створив гігантський фаєрвол. Велика ймовірність, що в майбутньому таким же чином зроблять і інші.

Нагадаємо, що Конгрес Сполучених Штатів Америки визнав перемогу Джозефа Байдена на президентських виборах. 20 січня відбудеться його інавгурація.