Останні новини

Тотальний карантин: чи переживе український бізнес другий локдаун і як допомагають підприємцям в Європі

На тлі складної епідеміологічної ситуації і постійного зростання нових інфікованих коронавірусом, в Україні все частіше говорять про введення повторного тотального карантину, беручи за приклад Європу, де країни оголосили другий локдаун. Однак багато українців проти, так як карантин може поховати малий і середній бізнес.

Як справляються з цією проблемою в Європі, розбирався Odesa Live.

Європейський приклад

Німеччина одна з країн, які закрилися на карантин. Тут локдаун вдарив по громадському харчуванню, сфері обслуговування і індустрії розваг. На підтримку підприємців уряд готовий витратити за місяць колосальну суму - 10 млрд євро. У ФРН розуміють, що держава зобов'язана підтримати бізнес, який позбавляється доходів не зі своєї вини, а за рішенням влади. Перший пакет допомоги бізнесу був розроблений ще під час весняного карантину, що врятувало багатьох підприємців від банкрутства. 

Зараз же прийнято другий пакет допомоги, в рамках якого вимушеним призупинити роботу підприємствам з менш ніж 50 співробітниками, держава надасть надзвичайну безоплатну допомогу в розмірі до 75% їх місячної виручки. При цьому в основу розрахунків компенсації буде покладений не середньорічний показник обороту, а виручка, отримана в листопаді 2019 року. Це принципово важливий момент. Адже листопад Німеччини, як і в інших європейських країнах, місяць особливий - передріздвяний. Саме листопад і грудень забезпечують не тільки багатьом магазинам, а й багатьом закладам громадського харчування найбільшу виручку в році завдяки великій кількості сімейних обідів, корпоративних вечірок і просто передсвяткових походів по ресторанах і кафе великого числа людей.

Також в Німеччині передбачили в листопаді видачу пільгових експрес-кредитів державного банку KfW підприємствам з менш ніж 10 працівниками (раніше це було неможливо) і кредитування більших компаній відповідно до чинних в ЄС нормами надання державної допомоги.

У свою чергу, малому і середньому бізнесу у Франції також готові надати допомогу, на яку, за попередніми даними, країна витратить близько 15 млрд євро в місяць. В Італії, де економіка значно слабша, на допомогу готові виділити 5 млрд євро.

Все одно не задоволені

Незважаючи на всебічну підтримку від держави, народ все одно виходить на акції протесту проти карантину. У містах Іспанії радикально налаштована молодь люто протестує проти жорстких карантинних заходів і відсутності, на її думку, належної державної допомоги безробітним. Найжорсткіші зіткнення спостерігалися в бунтівній Барселоні. Хоча тільки влітку влада виділила 50 млрд євро на допомогу бізнесу, а навесні для підтримки економіки і запобігання банкрутств спрямовані 200 млрд євро. Аналогічні протести спостерігалися в Британії і Франції.

Україна зможе?

Україна не зможе - це говорять, як представники малого бізнесу, так і влади. Весняний локдаун змусив підприємців згорнути бізнес і далеко не всім вдалося відновити його влітку. Що не дивно - від держави виходить мінімальна допомога, а банки не можуть видавати пільгові кредити, вигідні бізнесу, без підтримки влади.

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що жорсткий локдаун буде досить складно пережити з економічної точки зору. Тим більше, що захист здоров'я неможливий без економічної складової.

“Тому і шукаємо той баланс, коли буде дозволено функціонувати певним суб'єктам або сферам господарської діяльності для того, щоб поповнювати економіку. Але якщо будемо спостерігати стрімке зростання захворюваності, який може привести до колапсу системи охорони здоров'я, то, звичайно, будемо розглядати жорсткі обмеження”, - зазначив Ляшко.

У МОЗ придумали альтернативу - “карантин вихідного дня”. За словами Міністра охорони здоров'я Максима Степанова, передбачається, що в суботу та неділю працювати будуть лише продуктові магазини, аптеки і заправки.

“Ми вирішили посилити наші карантинні обмеження. Розуміючи, що у нас, крім Сovid-19 є ще не дуже хороші відносини з економікою, ми розуміємо - повного локдауна не буде. Ми будемо пропонувати жорсткий карантин вихідного дня. Що це означає - в суботу та неділю в нашій країні повинні працювати виключно продуктові магазини, аптеки, транспорт, заправки і ветеринарні аптеки. Все решта - ресторани, кафе та інші - тільки на винос. Решта магазини, ТРЦ - рекомендуємо їм закриватися на вихідні”, - сказав він.

Тим не менш, є сумніви, що це посприяє поліпшенню епідеміологічної ситуації. Загальноприйнято вважати, що найбільше місце зараження - це громадський транспорт в “годину пік”, особливо маршрутки, де в принципі не дотримуються соціальної дистанції. А ось різним закладам громадського харчування це завдасть серйозного удару по гаманцю.

Очевидно, що малий і середній бізнес не зможе адекватно пережити другий карантин. Проте, як доведеться вступати, якщо система охорони здоров'я не зможе витримати напливу хворих COVID-19?

Вийти в ефір
04.12