Останні новини

Стара Одеса помирає в Аркадії: як невдалі схеми “розірвали” санаторій “Молдова”

Як бажання заробити залишило Одесу без легендарного місця.

Сезон курортів вже повертається до Одеси, тому люди почали активно готуватися до відпочинку та оздоровлення біля моря. Раніше місто було популярне своїми різноманітними санаторіями, проте зараз частину з них закинули, а частину - забудували. Схожу долю має здоровниця “Молдова” - культове місце, розташоване в Аркадії.

Як хитрість і жадоба погубили черговий санаторій - розповідає Odesa Live. 

Читайте також: Історія та вклад в мистецтво великої Одеської кіностудії

Розквіт і початок падіння

Офіційно відкрили “Молодову” у 1957 році. Тоді гостей приймали три корпуси та 43 штатні працівники. За рахунок свого місцезнаходження здоровниця була популярною серед гостей, а після відкриття грязьових ванн, басейну і навіть танцювальної зали місця були постійно заповнені. 

Фото: old.odessa.uaФото: old.odessa.ua

Втім, економічна ситуація в країні поступово почала погіршуватися. У 1997 відбувається ювілейна науково-практична конференція, присвячена 40-річчю санаторію "Молдова". Під час заходу констатуються зміни політичного, соціально-економічного становища в країні, зміни умов роботи: високі ціни на путівки, економічна неспроможність підприємств і профспілок, “недоїзд” відпочиваючих і хворих, тому довелося вживати заходи.

Фото: old.odessa.uaФото: old.odessa.ua

Тоді ліжка в санаторії скоротили з 300 до 250, лікувальні та підсобні кабінети здали в оренду медичним і не медичним установам. Також зменшили витрати на оновлення апаратури та обладнання. У 2006 головний лікар Анатолій Лаврюков вирішив скласти іпотечний договір на суму в майже 2,5 мільйонів гривень з сином одного авторитета з Донецька Арсеном Іванющенком. Головною умовою була передача землі та всіх корпусів КБ “Західінкомбанк”. Через два роки всі права на власність та вимоги до санаторію переписали вже на приватну компанію “Капітал-Арго”, а кошти вимагали повернути. 

Читайте також: Постраждалим від вибуху газу на Слобідці доводиться самим шукати житло

У 2009 новий директор “Молдови” вирішив повернути права, тому ініціював декілька судових засідань щоб анулювати передачу землі “Капітал-Арго”, а також кредит від “Західінкомбанк”. Справи були виграні, тому на деякий час питання “розпилу” санаторію було закрите. 

“Кинули” цілу державу

Щоб надалі не допустити “окупації” здоровниці, “Молдову” вирішили передати в одні руки. Так, у Кишеневі відбувся відкритий конкурс, за результатами якого санаторій мав перейти іноземцям з “SDY–INVEST GRUP SRL” за більш ніж 7,5 мільйонів доларів. Втім, покупець вирішив схитрувати, тому половину заплатив одразу, а після отримання права власності решту залишив собі.

Фото: old.odessa.uaФото: old.odessa.ua

Молдову такий розклад не задовольнив, тому Генеральний прокурор Республіки подав позов про розірвання договору купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна санаторію і його корпоративних прав з наступним поверненням в державну власність. Суд підтримав вимоги, але і компанія вирішила йти ва-банк. 

Читайте також: Що відбувається з одеською розміткою доріг і як цю проблему вирішують в Європі

У 2009 “SDY–INVEST GRUP SRL” буквально “розіграли” засідання, у яких права на власність вирішувалися між ними та санаторієм - тобто сторонами, що “грали за одну команду”. Ще через рік у Вищому господарському суді була схвалена остаточна передача права власності на землі компанії. А щоб ситуацію ускладнити - здоровницю перепродали різним підприємцям. Так Республіку Молдову поки залишили “з носом”. 

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Остання спроба повернути санаторій була у 2019 році, але суд встав на сторону компаній. Республіка має намір боротися за землі й надалі. 

Усім було зрозуміло, що будь-яке рішення буде оскаржене аж до Верховного Суду. Виграли б ми чи інша сторона - воно було б оскаржене. Так що буде апеляція”, - зазначав адвокат Єгор Мойса, що представляє Держканцелярію Молдови.

Спроби забудувати і нинішній стан

Одна з “компаній-власників” санаторію поспішно намагалася віддати санаторій під зведення чергових новобудов. Були навіть підготовлені ескізи, які представлялися на сесіях міської ради, але частина депутатів та активісти виступили проти. 

Фото: Олег КоваленкоФото: Олег Коваленко

“Нагадаємо, що територія санаторію "Молдова" - це рекреаційна зона Одеси, що не призначена для висотного будівництва ні з технічної, ні з етичної точки зору. По-перше, висотки в цьому місці приведуть до транспортного колапсу в районі Генуезької. По-друге, будівництво знищить рекреаційну зону і санаторний потенціал. По-третє, місто ризикує втратити чинне бомбосховище”, - висловилась на своїй сторінці у Facebook депутатка Ольга Квасніцька.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Реакція мас “підлила масла у вогонь”, тому мерії довелося зняти питання з повістки дня. Згодом Труханов оголосив офіційну позицію з цього приводу.

Ми не віддамо землі нікому, доки суд не точно розбереться, кому вони належать”, - пояснив мер міста. 

Наразі “Молдова” досі працює за своїм призначенням, хоча більшість корпусів закриті. Більш того, через постійні "розбірки” за нею ніхто не доглядав, тому її вигляд вже зовсім захаращений. 

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Територія санаторію відкрита для всіх охочих, а її частина відведена під ресторан. Місцевий персонал намагається доглядати хоча б за зеленими насадженнями, оскільки приміщенням вже потрібен капітальний ремонт. Деякі одесити приходять сюди щоб вигуляти своїх улюбленців або погодувати проживаючих тут котів. 

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

На сайтах з путівками зазначається, що відпочинок в “Молдові” у 2020 році обходився у 500-600 гривень (тільки за проживання протягом трьох днів). Втім, серед гостей задоволених немає. Скоріш за все питання про забудову санаторію стане риторичним, проте поки не ясно - хто саме і коли. 

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
10.05