Останні новини

Справа Стерненка: за що засудили активіста на 7 років

Що сталося шість років тому?

Сьогодні, 23 лютого, Приморський районний суд Одеси визнав винним у викраденні людини колишнього лідера одеського “Правого сектора” Сергія Стерненка. Активіста засудили до семи років позбавлення волі з конфіскацією половини майна.

У деталях справи розбирався Odesa Live.

Читайте також: Справа про викрадення людини: Приморський суд оголосив вирок Сергію Стерненку

Історія шестирічної давнини

У 2015 році депутат Лиманської селищної ради Сергій Щербич заявив у поліцію, що його викрали і катували, вимагаючи гроші. За його словами, групу викрадачів очолював Стерненко. Сам активіст і інші фігуранти справи заперечують свою провину.

Версія Щербича

Згідно із заявою Щербича, його зачинили у підвалі колишньої бази "Правого сектора" у центрі Одеси, куди депутата вивезли з мішком на голові. Там викрадачі почали бити кийком та кулаками потерпілого, намагаючись вибити згоду виплатити 300 000 гривень. За свідченнями потерпілого, коли не досягли бажаного, викрадачі перейшли від побиттів до витончених тортур. Зв'язавши депутата мотузками, вони тиснули його пальці плоскогубцями, стріляли у спину і ноги з травматичного пістолета.

Через кілька годин депутата вивезли з зав'язаними очима і викинули біля Суворовського суду Одеси. 

Версія Стерненка

Сам активіст заперечував будь-які звинувачення. Мовляв, кримінальні провадження стосовно нього є помстою з боку його політичних супротивників. Також сьогодні громадський діяч підкреслював, що суд допустив безліч помилок. Про це Стерненко зазначив на своїй сторінці у Facebook:

- Всі вилучені речі під час обшуку визнані судом допустимими доказами. Хоча обшук у мене вдома проводився без адвоката, з яким мені навіть не дали зв‘язатись. 

- судово-медичні експертизи, складені російською мовою також визнані допустимими. Хоча це пряме порушення ст. 29 КПК (“Мова, якою здійснюється кримінальне провадження”). 

Також Стерненко обурився, що

  • свідчення Щербича суд визнав достовірними 
  • суд відмовився визнавати доказом висновок спеціаліста щодо стартового пістолета, у якому фахівець вказав, що експертиза зброї проводилась з суттєвими порушеннями і пістолет не є вогнепальною зброєю.
  • суд не сумнівається у висновку експерта сторони обвинувачення, в якому той сказав, що взяв пістолет стартовий, але після викручення експертом втулки зі ствола став вогнепальним.
  • суддя назвав поліцейську інструкцією законом про зброю, а такого закону немає.
  • стартовий пістолет мною було видано поліції добровільно. За ч. 3 ст. 263 ККУ це є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності. Але суддя також відкинув цей документ, бо добровільна видача не зафіксована у протоколі обшуку і бо активіст у ньому це не написав. 

“Але я не підписував протокол, бо до мене не пустили адвоката”, - резюмував Стерненко 

Також підкреслювалося, що сам потерпілий рідко відвідував судові слухання.

Що далі?

Стерненко вже заявив, що подаватиме апеляцію. Як вирішить суд другої інстанції - загадка. Так чи інакше, справа політизована, а на підтримку Стерненка висловлюються відомі громадські діячі, про готовність взяти його на поруки заявила низка депутатів парламенту.

"Стерненко для мене - це приклад того покоління українців, яке може всі речі розставити по своїх місцях. Ці люди народилися і виросли вже у незалежній Україні. У них, як ні в кого, є великий запит на справедливість, безпеку і реальну ефективність держави. Коли такі люди у своїх рідних містах чи селах починають називати речі своїми іменами і активно не давати красти, вони отримують у відповідь напади, замахи на вбивство, переслідування з боку поліції і прокуратури", - написала у Facebook ексміністерка охорони здоров'я Уляна Супрун, яка підтримує Стерненка.

А вимога суспільства часом має прямий вплив на рішення суду. Тому процес над Сергієм Стерненком, можливо, триватиме ще не один місяць. 

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok