Останні новини

Соціальні труднощі та психологічні проблеми: чому жінки кидають своїх дітей — пояснення психолога

Для більшості жінок народження дитини — найважливіший крок у житті. Отримавши можливість піклуватися про когось, жінка стає по-справжньому щасливою. За інформацією МОЗ, в середньому в Україні, щодня одна матір відмовляється від своєї новонародженої дитини і цей показник майже не змінюється протягом останніх декількох років. 

Odesa Live вирішив поспілкуватися з психологинею, щоб зрозуміти, чому матері відмовляються від своїх дітей та які заходи треба прийняти, щоб допомогти розгубленим матерям.

Через те, що суспільство, зазвичай, негативно сприймає жінок, які залишають своїх дітей, часто матері побоюючись зустрітися з осудом, можуть просто залишити свою дитину на вулиці. З цією проблемою зіткнувся громадський діяч, творець соціальної платформи "Добра справа", Анатолій Кавун.

"Я прочитав у пресі інформацію про те, що на вулиці було знайдено вже мертву новонароджену дитину. Поспілкувавшись зі співробітниками правоохоронних органів, я дізнався, що такі випадки часті та вирішив щось з цим робити", - розповів Анатолій Кавун.

Такі в нього і народилася ідея створення "вікон життя".

"Вікно життя -  це бокс, виконаний з віконної фурнітури з відкриттям на вулицю і всередину медичного закладу. Він достатнього розміру для того, щоб покласти немовля. У ньому встановлена сигналізація, яка сповіщає лікарів, що в бокс поклали дитину", - пояснив громадський діяч.

Перше вікно життя  Анатолій встановив у першому пологовому будинку 15 березня 2019 року, наразі такі "вікна життя" платформа "Добрих справ" встановила вже у всіх пологових будинках Одеси. Всі бокси встановлені в непрохідних та не дуже освітлених місцях, без камер відеоспостереження, таким чином вони дають можливість матері залишатись анонімною. За час існування "вікон життя" в них залишили 8 дітей. Це не дуже добра статистика, але краще у боксі, ніж на вулиці. 

Чому жінка може залишити дитину

Психологиня Тетяна Серкова вважає, що причин, за яких матір, може залишити свою дитину декілька, від соціально економічних труднощів до психологічних.

"До відносно простих причин, я відношу жінок, морально готових бути мамою з більш-менш сформованою жіночою ідентичністю, але які потрапили у важке емоційне і фінансове становище. Тобто на сьогодні, жінка може бути залякана найближчими родичами, у неї може не бути коштів для існування та свого житла. Якщо жінка не відчуває себе в безпеці фізичної або психологічної, то вона, залишивши дитину, може думати, що оберігає її від важкої долі", - пояснює психологиня.

Ще однією причиною є психологічне травмування жінки в дитинстві, через яке вона не бачить себе матір'ю та не хочу нею бути. 

"Складніша ситуація, коли жінка в дитинстві пережила серйозну травму, бачила приклад жінки, якому не хоче відповідати. При цьому розуміння, що вона в праві вибирати, якою їй бути, теж немає. Мало того, немає прийняття своєї внутрішньої дитини, зате є потужна програма на саморуйнування", - розповідає Тетяна.

Така жінка не володіє материнським інстинктом, злиться або ненавидить маленьких дітей, тому може покинути малюка у пологовому будинку або залишити десь замерзати.

Це дуже узагальнений приклад, в кожному індивідуальному випадку будуть свої межі та нюанси. І вкрай рідко цей вибір відбувається усвідомлено, частіше за течією життєвого сценарію. Травмування психіки жінки може відбуватися не тільки в проблемних родинах, але й в благополучних.

"Навіть, у благополучної зовні родини -  дівчинка може не відчувати себе коханою, потрібною, хоч трохи значущою, а навпаки завжди винною в маминих життєвих проблемах. У дорослому віці, у такої мами може вистачити морально-етичних якостей не позбуватися від дитини, але не усвідомлено вона так само буде знищувати психологічно своє чадо", - пояснює психологиня.

Діти в таких мам часто хворіють, поводяться агресивно, зухвало, схильні до суїцидальних нахилів. Коли діти виростають, то своєю чергою також зганяють свою агресію на самих незахищених, тобто своїх дітях. Зупинити це коло агресії може психолог, який допоможе позбутись дитячої травми.

96c0236d-0f34-4fd2-b235-ac9ea0be073f.jfif

На фото: психологиня Тетяна Серкова

Як це зупинити

Для того, щоб зменшити статистику покинутих дітей та допомогти їх матерям вийти із складного становища необхідно провести безліч заходів в рамках не тільки міста, а всієї країни. Багатьом жінкам необхідна підтримка, кваліфікована психологічна допомога і, найчастіше, місце, в якому вони зможуть прийти в себе та почати думати про майбутнє. Необхідно створення соціальних притулків для жінок, які потрапили в складні життєві обставини. Варто долучити грамотних фахівців та розробити програми реабілітації, створити соціальні психологічні кабінети в пологових будинках та жіночих консультаціях. Кожен з нас також може зробити свій внесок людяності.  Для цього достатньо розвивати в собі такі якості, як повага, милосердя, великодушність і мінімізувати в собі такі якості, як осуд, презирство, гординя, зарозумілість. Обніміть свою дитину, вислухайте її, підтримайте подругу. Прислухайтеся до себе, чи все спокійно у вас самих на душі, якщо вам теж потрібна підтримка, тоді прийміть цю підтримку. Просити та отримувати допомогу не соромно, це піклування та любов до себе, а люблячи себе - легше любити інших.

Вийти в ефір
27.11