Останні новини

Сміх — найкращі ліки: історія святкування Гуморини в Одесі

Як святкували День дурня раніше.

До недавнього часу 1 квітня в Одесі проводилася Гуморина. Слава цього свята рознеслася далеко за межі міста — не дарма на нього з’їжджалися люди навіть з інших країн. На вулицях проходили паради, виступали коміки, влаштовували ярмарки та концерти. Дійшло до того, що з цієї дати зробили офіційний вихідний.

Як з’явилася Гуморина і хто займався її організацією — згадував Odesa Live.

Читайте також: Перше квітня - брехня всесвітня: звідки виникло свято та як прийнято жартувати

Початок

У 1972 році легендарну телепередачу КВК вирішено було закрити. Причина досить стандартна — коміки часто іронізували й жартували на злободенні політичні теми, відродилося шоу лише через 14 років. Але доти треба було якось розважатися. Ось чому в 1972 одеська команда Клубу веселих і кмітливих створює свій фестиваль — ту саму Гуморину, назву якій дав Олег Сташкевич. Тоді ж була придумана й емблема свята — “Веселий Морячок”, яку намалював Аркадій Цикун.

гумор

Фото: umorina.od.ua

Перше святкування відбулося 1 квітня 1973 та пройшло з великим розмахом, як і наступні кілька Гуморин. На вулиці виходили тисячі людей, влаштовували паради, проводили конкурси й концерти. Зазначимо також, що Одеса тоді готувалася стати містом-мільйонником, а тому гасло у свята було таким: “Что ты сделал для появления миллионного жителя в Одессе?!”

гумор1

Фото: колекція Якова Гоппа

“Пам’ятаю, у місто приїжджали люди не лише з усієї області, а й із досить далеких місць — тоді в Одесі яблуку не було де впасти. Усі одягали різні карнавальні костюми, малювали карикатури, влаштовували цілі концерти, у кіно крутили комедії. Люди ходили з транспарантами, їздили на ретро-машинах — старі автомобілі шикувалися в цілі колони. Ще запам’яталось, як на численних ярмарках продавали “одеське повітря” — порожні консервні банки, а по вулицях іноді їздили пересувні платформи, як на фестивалях у Бразилії. Коротше, розваг було хоч відбавляй. Ну і, звісно, багато п’яних людей хиталося вулицями, але агресії від них не відчувалося”, — згадує Роман Гринчук, одесит.

гумор2

Фото: колекція Якова Гоппа

гумор4

Фото: колекція Якова Гоппа

гумор5

Фото: колекція Якова Гоппа

Ще була одна цікава традиція: з’їжджати по Потьомкінських сходах на якомусь транспорті. Взагалі, автором цієї ідеї можна вважати відомого одесита — Сергія Уточкіна. Ще на початку 20 століття він спускався по архітектурному символу міста на машинах та мотоциклах. Й ось, через 70 років, на Гуморині це робить Ярослав Харченко — відомий капітан команди КВН — він з’їжджає по сходах на лижах. А одеський таксист Юхим Видомскій використовує для цього “Запорожець”.

гумор3

Фото: колекція Якова Гоппа

гумор6

Фото: колекція Якова Гоппа

На одному зі святкувань у перші роки хтось навіть жартував, що на Приморському бульварі вистрілить гармата, що на Думській площі. Навколо пам’ятника зібрався цілий натовп, але гармата, звісно, так і не вистрілила.

гумор7

Фото: колекція Якова Гоппа

гумор8

Фото: колекція Якова Гоппа

Закриття

Втім, музика грала недовго. Мода на закриття будь-яких гумористичних ініціатив все ще була актуальна, тому в 1976 влада заборонила Гуморину — через ажіотаж і страх перед таким масштабом. Її, як і раніше продовжували відзначати, але вже в “підпільних умовах” — в інститутах, школах і клубах проходили виступи КВК.

Відродження

На щастя, в 1987 році Гуморину відродили — щоби це здійснити, Клуб веселих зустрічей (КВЗ) за кілька років до цього почав “готувати ґрунт”: іноді влаштовував концерти та інші заходи, спочатку без офіційних афіш Гуморини, а потім і з ними. У результаті ціле місто знову вийшло на вулиці. Пізніше за проведення свята почав відповідати Михайло Жванецький — президент “Всесвітнього клубу одеситів”. Він активно запрошував різних комедійних зірок, й ті виступали на міських майданчиках. У рамках святкувань навіть проводили “Надзвичайний з’їзд Гумористичної партії”, а пізніше “Одеські олімпійські ігри”.

гумор9

Фото: колекція Якова Гоппа

Читайте також: “По екрану бігають голі жінки”: як одеситам не стати жертвами кібершахраїв

Багато закладів прикрашали плакатами з відповідними написами:

  • Пивний бар “Гамбринус”: “Требуйте пиво с пеной у рта”;
  • Магазин “Ткани”: “Материя первична!”;
  • Будинок взуття: “Граждане, если в нашем магазине нет очереди, вы постойте — очередь соберется!”.

гумор14

Фото: колекція Якова Гоппа

До кінця тисячоліття свято знову почало здавати позиції — грошей на проведення майже не було, зірки не приїжджали. Тому, у період з 1997 по 1999 організацією Гуморини займався Олександр Павловський. За все це бізнесмен платив зі своєї кишені і навряд чи така ініціатива окупалася. 

гумор10

Фото: yaplakal.com

Після цього організаторами виступила вже міська влада, але надовго її не вистачило  — цю ношу стали передавати комерційним організаціям. По суті, міськрада здавала свято в оренду — доручала його проведення комусь іншому. Відтоді концепція трохи змінилася: акцент робили на естрадних виконавців, а не коміків, у парадах частіше з’являлися найрізноманітніші пересувні платформи. Також приїжджало все більше людей: чисельність відвідувачів сягала десятків, а то й сотень тисяч.

гумор11

Фото: Facebook

гумор12

Фото: Facebook

гумор13

Фото: Facebook

Останній рік, звісно, ні про яку Гуморину мови бути не може. 1 квітня знову стало для одеситів робочим днем, як і колись давно. Вулиці спорожніли, у зв’язку зі встановленими карантинними обмеженнями, жарти перейшли в Інтернет. Хоча деяким закладам це не заважає запрошувати коміків і проводити концерти навіть у такий час.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
22.04