Останні новини

Щороку на 20%: чому в Україні продовжують дорожчати тютюнові вироби

Чому вартість на тютюнові вироби росте і чи торкнеться це тільки цигарок, розбирався Odesa Live

У 2021 році ціни на тютюнові вироби знову зростуть. Цього разу пачка цигарок подорожчає в середньому на 9-10 грн. Самі виробники намагаються піднімати ціни поступово, але вагомого зростання все одно не уникнути.

Чому вартість на тютюнові вироби росте і чи торкнеться це тільки цигарок, розбирався Odesa Live.

Чому цигарки подорожчають

З 1 січня 2021 року ставка акцизів на цигарки підвищилася на 20% і становить 1088,64 грн за 1000 цигарок, а мінімальна - 1456,33 грн за 1000 цигарок.

Ставка акцизів підвищується згідно із затвердженим Кабміном планом, прийнятим у 2017 році. Це восьмирічний план, за яким кожен рік ставки акцизів повинні рости на 20%. Тобто, за такою логікою, вартість цигарок, які зараз коштують 50 грн, до 2024 року досягне 90 грн. Принаймні, так би було, якби на ціну впливало тільки підвищення 

Адже свій внесок вносять витрати на виробництво: підвищення вартості електроенергії, розміру мінімальної заробітної плати і так далі. До того ж не варто забувати, що виробники самі встановлюють націнку. Розкривати собівартість продукції жоден з них не поспішає - це комерційна таємниця. При цьому не є секретом приблизна структура доходів від продажу цигарок, розрахована Федерацією роботодавців України. За їхніми даними, собівартість в пачці, яка продається за 50 грн, близько 16-20%. А податки - більше 70%. Продавцям - оптовим та роздрібним дістається максимум 10%.

Не тільки цигарки

У 2021 році мають подорожчати і рідини для електронних цигарок: на них вводиться акциз в розмірі 3000 грн за 1 літр. Також відтепер виробники зобов'язані маркувати рідини акцизними марками, а продавці - купувати ліцензії на продаж електронних цигарок, що дещо нелогічно: великим виробникам, які платять податки, це не вигідно, а їх місце можуть зайняти нелегали. Наприклад, на початку грудня тютюнова компанія "JTI Україна" оголосила, що припиняє продаж електронних цигарок Logic Compact в Україні. Також, це призведе до скорочення інвестицій з боку компаній у власні виробництва і стане причиною зупинки інвестицій в Україну.

Крім того, набрав чинності Закон № 466-IX, згідно з яким в поточному році підвищуються ставка акцизів на нагрівальний тютюн. При цьому, на 320%. Таким чином, вартість стіків перевищить ціни на звичайні цигарки.

Тіньовий ринок святкує

Дії влади немов змушують великі компанії піти в тінь, що вельми невигідно для нашої держави, адже це означає зменшення податкових надходжень: тільки за останні три роки український держбюджет недоотримав близько 8,5 млрд грн. У 2020 році частка нелегалів на тютюновому ринку країни становила 6%.

Якщо говорити про Одеську область, то велика частина контрабандних цигарок в регіоні молдавського виробництва і найчастіше потрапляє до нас через невизнане Придністров'я. Цікаво, що придбати такий товар не становить проблем. Найяскравіший приклад - ринок “Привоз”, де відкрито продають безакцизні цигарки. Поліція і податківці традиційно не звертають на це уваги.

Вочевидь, зростання ставки акцизів сприятливо вплине на розвиток тіньового бізнесу, а держбюджет продовжить недоотримувати колосальні суми грошей.

Нагадаємо, Odesa Live дізнавався, як одесити поставилися до підняття цін на сигарети і алкоголь. Більшість опитуваних підтримали цю ідею, але декого влаштовувало підняття цін на все, а декого на щось одне.