Останні новини

Секрети ліхтарів: як на одеситів впливає різне освітлення

Що таке температура кольору й у чому перевага світлодіодних ламп.

У центрі міста планують встановити кілька тисяч світильників — старі натрієві лампи замінять на нові світлодіодні (LED). Вони зможуть самі регулювати яскравість залежно від часу доби й ситуації на дорозі. Про це повідомляє пресслужба мерії.

У чому полягає перевага світлодіодів та як освітлення впливає на організм людини — розбирався Odesa Live.

Читайте також: “Все одно будемо їздити”: як в Одесі хочуть заборонити вантажівкам пересуватися у годину пік і чи спрацює це

Різновиди

Є три види штучного освітлення: тепле, нейтральне й холодне. Кожне з них по-різному впливає на зір людини, її настрій, візуальне сприйняття довкілля, колірної гами тощо.

Вони працюють так:

 • Холодне — підвищує концентрацію й бадьорість, тримає увагу людини в тонусі. Підходить для освітлення приміщень або місць з обмеженим доступом (наприклад, входи в будівлі, відкриті спортивні стадіони, медичні установи).
 • Тепле — заспокоює, створює комфортну атмосферу. Такі лампи найкраще використовувати в інтер’єрах або для вуличного освітлення. Воно найбільш природнє для людини.
 • Нейтральне — прирівнюється до денного світла, тож не робить істотного впливу. Застосовується в основному для освітлення приміщень, трас, галерей, адже не спотворює кольори.

Окремим пунктом варто виокремити мерехтливе світло — воно провокує підвищену напругу органів зору в стані спокою, а також при виконанні роботи, яка вимагає підвищеної концентрації: читання, перегляд фільмів тощо. До слова, ось чому світлофори блимають, перш ніж перемкнути колір.

світло.png

Фото: shutterstock.com

Температура кольору

У кожного відтінку є своя температура. Її значення вимірюється в Кельвінах (К), а сама шкала стартує з 800К й закінчується на 20 000К. Нулем температури (0 Кельвінів) вважається абсолютно чорний колір. Чим більше Кельвінів, тим холоднішим стає відтінок. Найпоширеніший приклад використання шкали в повсякденному житті — налаштування цього параметра у фотокамері або на дисплеї телефону.

Протягом дня навколишній колір змінюється з теплого, на світанку, на нейтральний, потім на більш холодний, далі — знову на нейтральний і, нарешті, на дуже теплий на заході.

Ось приклади колірної температури різних джерел світла:

 • Темно-червоний відтінок має абсолютно чорне тіло, якщо його нагріти до температури 800К (або 527°С);
 • Яскраво-червоний — 1 300К. В реальному житті таке явище можна побачити при нагріванні деяких металів;
 • Помаранчевий колір — 2 000К. Таке світло дає свічка;
 • Жовтий — 2 500К. Його можна спостерігати при сході сонця;
 • Білий — 5 500К. Колір сонця в полудень;
 • Блакитний — 10 000К. Синє безхмарне небо на північній стороні перед сходом.
 • Насичений блакитний — 20 000К. Колір неба в полярних широтах.

Якщо говорити про штучне освітлення, то для його створення в основному використовують лампи в такому діапазоні:

 • 800–3 000К — лампи, які забезпечують тепле світло;
 • 4 000–5 500К — це нейтральне світло, яке майже повністю повторює денне;
 • 5 500К і вище — холодне світло з домішкою блакитного відтінку.

Варто зазначити, що лампи не нагріваються до таких температур, а величина в Кельвінах — порівняльний умовний показник.

світло 2

Фото: walpapersafari.com

Також відтінки світла здатні змінювати кольори навколишніх предметів — робити їх більш темними або, навпаки, яскравими. Світло лампи розжарювання “посилює” всі кольори теплої гами, так само працює й холодне освітлення з відповідними відтінками.

Читайте також: “Якщо я дізнаюся, що врятувала комусь життя - то розплачусь”: як “циркулює” донорство крові в Одесі

Світлодіодні ліхтарі

Світлодіодні вуличні ліхтарі підходять для довкілля. Вони споживають менше енергії, ніж стандартні лампи, працюють в декілька разів довше, а також скорочують викиди парникових газів і витрати на технічне обслуговування. Завдяки всім цим якостям, багато міст переходять саме на LED-освітлення. Однак, хоча вуличні світлодіоди і здатні випромінювати різне по температурі світло, не всі кольори варто використовувати в громадських відкритих просторах. Яскраве насичено-сине біле світло може трохи негативно відбитися на людях, місцевій природі й видимості нічного неба. Що стосується вуличних ліхтарів, то чим тепліше колір, тим краще.

“По-перше світлодіоди теж можна робити жовтими, жодної проблеми в цьому немає. По-друге, вони набагато економічніші. У нас збираються брати кредит, і по ньому 100 млн гривень виділять на заміну всього вуличного освітлення в Приморському районі на світлодіодне. Воно на 40 % економічніше і, до того ж, його можна буде налаштовувати в електронному режимі. Наприклад, щоб із півночі світло не вимикалося, а працювало лише на третину потужності. Все це окупиться за 8–9 років, тож в цьому є економічний сенс. А світлодіодні ділянки в місті вже є і їх чимало”, — розповідає Петро Обухов, депутат Одеської міської ради.

У проєктно-технічному відділі КП “Одесміськсвітло” ексклюзивно для Odesa Live повідомили, що колірна температура в LED-світильниках, які встановлять у центрі міста, буде становити 3 000 Кельвінів. Це, відповідно, тепле освітлення. А значення пиловологозахисту (IP) дорівнюватиме не менше 65 пунктам, тобто, вони будуть повністю захищені від пилу та бризок води з усіх напрямів. Про вартість самих світильників, а також суму, у яку обійдеться їхня установка, наразі нічого невідомо.

LED

Фото: ledplanet.nl

Вплив на людину

Згідно з дослідженнями, деякі світлодіодні ліхтарі з насиченим синім кольором можуть впливати на людей і, зокрема, довкілля. 

“Що стосується холодних джерел освітлення, то саме для них характерна наявність синього спектра випромінювання, яке спотворює сприйняття кольорів. Але навіть не завдає шкоди сітківці, ніяк не впливає на гостроту зору, просто більшість предметів в таких умовах мають інший відтінок”, — зазначає Тарас Душенчук — офтальмохірург Медичного дому Odrex. 

Колірна температура денного світла становить приблизно 5 500K. Воно, потрапляючи на сітківку очей, здатне знижувати вироблення мелатоніну — гормону сну — і порушувати біоритми. Мелатонін не просто допомагає нам заснути, він також зміцнює імунну систему й покращує психоемоційний стан. Ось чому в спальних районах краще використовувати більш тепле освітлення. А якщо правильно збалансувати всі типи світла, організм буде виробляти дофамін, серотонін, кортизол і мелатонін у необхідних кількостях у потрібний час доби.

“Розглядаючи вплив освітлення на ритми сну, варто зазначити, що тут важливу роль грає якість самої лампи. Чим менша частота мерехтіння світла, тим більший вплив на мозок, що веде до погіршення настрою, зниження працездатності, пригніченого стану. До того ж це збиває ваш біологічний годинник і псує гормональний фон”, — розповідає Тарас Душенчук. 

 Тарас Душенчук

Фото: Тарас Душенчук

Міжнародна асоціація темного неба (IDSA), наприклад, рекомендує встановлювати ліхтарі з температурою кольору не більше 3 000К, щоб знизити рівень світлового забруднення. До того ж вони вважаються більш безпечними для птахів, кажанів та інших нічних тварин.

Цікавий факт: з віком кришталик ока трохи жовтіє і все сприймається в більш теплих тонах.

“У зв'язку зі зміною хімічної структури кришталика, він дійсно жовтіє з віком, і тим самим захищає сітківку від шкідливого фіолетового спектра світла. Але цей інволюційний процес може призводити до зниження гостроти зору і контрастної чутливості ока”, — наголошує офтальмохірург.

Може виникнути резонне питання: чому б тоді не поєднати кілька видів освітлення, щоб комбінувати їхній ефект? Однак, робити цього не варто. Контраст температур може бути некомфортним для очей. Між 3 000К і 4 000К різниця очевидна, але річ не тільки в естетиці, але й в принципах роботи мозку. Світлові хвилі різних діапазонів мозок сприймає по-різному. Якщо використовувати відмінні по колірній температурі джерела світла, то людина швидше стомиться, у спробі “прочитати” протилежні сигнали: чи то спати, чи то працювати.

Проблема з недостатнім освітленням в Одесі відома давно — ночами місто, крім деяких вулиць у центрі та великих районах, занурюється в темряву. Це, зокрема, відбивається і на безпеці жителів. Старі натрієві лампи, які встановили ще 30 років тому, прийшли в непридатність — вони не можуть забезпечувати належний рівень освітлення. Тож з їх заміною на більш потужні, економні й довговічні LED-світильники ситуація має покращитися. І, що теж важливо, освітлення буде теплим, тобто, воно не зашкодить ні людям, ні тваринам.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
06.05