ЕКЗИТ-ПОЛИ
Геннадій Труханов
Геннадій Труханов
34,4 %
Микола Скорик
Микола Скорик
17,9 %
Олег Філімонов
Олег Філімонов
13,7 %
Петро Обухов
Петро Обухов
12,5 %
Сергій Ківалов
Сергій Ківалов
5,4 %
Євген Червоненко
Євген Червоненко
3,56 %
Сергій Калинчук
Сергій Калинчук
3,08 %
Едуард Гурвіц
Едуард Гурвіц
2,75 %
Олег Михайлик
Олег Михайлик
1,32 %
"Довіряй ділам"
23,77 %
"Опозиційна платформа - За життя"
22,38 %
"Слуга народу"
15,95 %
"Європейська солідарність"
12,72 %
"Українська морська партія Сергія Ківалова"
4,16 %
"Партія Шарія"
7,63 %
ВО
ВО "Батьківщина"
1,8 %
"Блок Едуарда Гурвіца"
1,56 %
"За майбутнє"
3,32 %
"Сила і честь"
2,09 %
Розподіл мандатів у міськраді Одеси (за даними екзит-полів)
18
17
12
10
6

Останні новини

Революції, побори та пікети: як виживає одеський бізнес

"Так тяжко було тільки на початку і зараз",- каже наш спікер, бізнесмен з 26-річним стажем. 

Як вижити під час карантинних умов підприємцям та які “шпарини” використати, щоб не сплачувати штрафи за порушення читайте у матеріалі Odesa Live.

В малого та середнього бізнесу життя завжди було нелегким. Підприємці стикаються з труднощами починаючи від законів, податків, штрафів та завершуючи конкуренцією гіпермаркетів та поборами. Іноді відстоюючи власні права — ти втрачаєш все. З найбільшою упередженістю малий бізнес зіткнувся під час карантину — великим гіпермаркетам дозволено було працювати, а маленьким магазинам - ні. 

Як повідомили наші джерела, до карантину з одного “Епіцентру” на Таїрово добова каса складала 5-8 мільйонів гривень, а під час карантину сума зросла до 50, а то і 80 мільйонів гривень. Однак, хтось заробляє, а хтось змушений зачинятися, не в змозі подолати жорстоку реальність. Після пом'якшення карантину витрати у підприємців лише збільшилися: закупівля всіх необхідних для роботи в карантинних умовах засобів, перелаштування помешкання, перемовини з орендодавцем про зменшення орендної плати, пошук постачальників з можливістю взяти товар у розтермінування. А ще податківці з поборами та поліція зі штрафами. Ще одне посилення карантину малий та середній бізнес просто не переживе.

Революціонер зі Староконки

Іван Фунтовий — бізнесмен з 26-річним стажем. На сьогодні всі його прилавки опечатані. За що? Як розповідає сам Іван, за відстоювання своїх інтересів. 

Фунтовий — підприємець зі Старокінного ринку та ініціатор пікетів за скасування орендної плати під час карантину. Перший мітинг скінчився для підприємця судом.

"Відразу підійшла поліція, вони навіть хотіли мене заарештувати і виписати протокол згідно 325 статті. Це організація мітингів на період карантину. Мені допомогла згуртованість колег, прямі ефіри та журналісти. Під тиском поліцейські були змушені вказати у протоколі, що я не організував мітинг, а керував зібранням. Це допомогло мені у суді і той виніс рішення на мою користь, вказавши, що не вбачає в моїх діях правопорушення", - розповів нам підприємець. 

Перемогою скінчився не лише суд, орендодавець під натиском зібрань пішов на поступки — скасував орендну плату на весь час карантину, але революціонера провчив.

"Скориставшись моєю помилкою, дирекція не продовжила мені договір на оренду, з кінця серпня всі мої приміщення опечатані, продовження торговельної діяльності припинено", - ділиться Іван. 

Підприємець вважає, що це розплата за боротьбу. 

"Це плоди моєї революційної діяльності. Дирекція ринку мене покарала показово, щоб показати колективу, що так може бути з кожним, хто піде проти", - заявив Фунтовий. 

Звернувшись до поліції підприємець може забрати свій товар з опечатаних приміщень, або все ж таки домовитись з орендодавцем. Наразі чоловік обрав другий шлях та веде перемовини за продовження оренди. 

"Я займаюся бізнесом вже 26 років. Так тяжко мені було лише на початку і зараз", - констатує підприємець.

Податок не дрімає

Ще одна біда малого та середнього бізнесу це закони 128 та 129 схвалені ВР восени 2019 року. Закони передбачають тотальну фіскалізацію, незалежно від прибутку, збільшення штрафів та впровадження так званого "кешбеку". "Кешбек" — виплата для покупців, які помітять порушення з боку магазину при видачі чеків. 

Прийняття цих законів викликало хвилю протестів малого та середнього бізнесу по всій країні. При введенні карантину дію законів було відтерміновано, але наразі фіскалізація вже вступила на першому етапі в дію.

"Адміністрування бізнесу стає дорожче, вести підприємницьку діяльність економічно невигідно. Політика держави спрямована не на розвиток, не на мотивування створення бізнес ініціатив, а на дискримінацію малого та середнього бізнесу", - стверджує наш спікер, голова асоціації підприємців України, Борис Емельдеш. 

Податкова також створює проблеми підприємцям, хоч наразі і діє мораторій на перевірки, але все ж таки вони проводяться. 

Мітинг проти нових законів Борис вперше провів минулого року. Боротьба триває і надалі, у вересні асоціація підприємців України проведе акцію у Києві, під офісом президента України. Підприємці вимагатимуть спрощення системи оподаткування та полегшення умов праці на період карантину.

"Ми лише розпочинаємо виходити з карантину і знову загрози. За такої нестабільної ситуації бізнес не розвивається. Ми гадаємо лише, як протриматися, а не розвиватися. А в багатьох просто немає фінансової можливості це зробити", - ділиться Борис. Багато підприємців після пом'якшення карантину не мали коштів не лише на розвиток бізнесу, а просто на повернення. Не було коштів на закупівлю товару та сплату оренди. 

"До нас багато хто звертався за допомогою, ми з колегами проводили перемовини з постачальниками, про надання товару у розтермінування, з орендодавцями, про відтермінування орендної плати", - розповідає підприємець. Союз підприємств України також надає правову та юридичну допомогу.

Малий судиться, а великий сплачує

Одного разу при вході до крамниці охоронець попросив мене одягнути маску та сам же і додав: "на підборіддя". Саме так і працює вся наша система боротьби з COVID-19. Всі бачать натовпи людей на концертах, забиті маршрутки та нічні клуби. Однак якась продавчиня у кіоску може за масочку на підборідді сплатити 17 000 грн штрафу. Кого та як штрафують, які проблеми є у підприємців крім штрафів та як не платити, коли тебе спіймали на порушенні? Про усе це розповів Дмитро Тарановський - правник карантинних справ, яких у нього було шість, п'ять - він виграв. 

Перша порада, котру дав Дмитро, звертатись до юристів одразу. 

"Водій маршрутки звернувся до нас вже під час апеляції, встигнувши до цього визнати свою провину, тому цю справу ми програли" - поділився юрист. 

Штраф був складений саме на водія, а не на підприємство. 

"Поліція взагалі штрафує лише адміністраторів, касирів, продавчинь. За їхньою логікою маленький штраф легше виплати. Великі клуби так і роблять, а малий бізнес звертається до нас", - розповідає Дмитро. 

Друга порада - звертайте увагу на докази та свідків. 

"Коли нас викликають на місце, ми одразу заявляємо у протоколі своїх свідків. А в суді варто звернути увагу на допустимість доказів. Якщо відео з порушенням не з задокументованої апаратури, то воно недопустиме. А немає доказів — немає злочину", - пояснює адвокат. 

Переважну більшість штрафних протоколів легко оскаржити у суді, тому варто поборотися за власні кошти.

Допомога

Карантин і пов'язані з ним економічні складнощі привели до того, що за станом на кінець серпня міський бюджет Одеси недоотримав майже 500 мільйонів гривень порівняно з плановими показниками на 2020 рік.

Як повідомив нам експерт з економіки, Едуард Каражія, бюджет міста втратив кошти вперше. 

"Раніше таких недоотримань не було. Було перевиконання. Але наразі зросла мінімальна заробітна плата. 100 тисяч можливо буде перекрити до кінця року", - сказав експерт. 

Враховуючи бюджет міста сума незначна, але все відносно, вважає Каражія. 

"У відсотковому значенні 500 мільйонів з десяти міліардів бюджету виглядає незначно, але все таки це суттєво. З 10 мільярдів бюджету, на розвиток йде десь 2,5 мільярди. Все інше це заробітна плата вчителів, лікарів. Ось ми кредит беремо зараз на ремонт доріг, мільярд - це практично половина", - повідомив експерт. 

У Німеччини програма підтримки мікропідприємств і самозайнятих складає 50 мільярдів євро.

У сусідньої Польщі на підтримку малого та середнього бізнесу був створений проект: "Економічний і соціальний антикризовий щит" його вартість складає 52 мільярди доларів.

В Україні підтримку від влади малий бізнес отримав у вигляді відтермінування платежів єдиного соціального внеску, податків на землю, комерційну нерухомість та програму пільгового кредитування "5-7-9". В рамках програми малий та середній бізнес матиме змогу отримати кредит під 0 відсотків. 

Незважаючи на цю нібито допомогу, з іншого боку бізнесу доведеться заплатити ще більше, тому що вели жорсткі закони по роботі касових апаратів.

Вийти в ефір