Останні новини

Решту за борт: одеські школи незабаром не зможуть приймати старшокласників

Тим часом, влада запевняє, що місць вистачить усім

В Україні починається процес трансформації навчальних закладів. Після 9-го класу школярі повинні йти вчитися, або у заклади системи професійно-технічної освіти (колишні ПТУ та технікуми), або у спеціалізовані ліцеї. При цьому що навіть у великих містах ліцеїв не так багато, а в смт - їх практично немає.

Чому школярів позбавляють шансів здобути повну середню освіту, розбирався Odesa Live.

Читайте також: День Соборності: як відзначають українці у державі та світі

У країні йде процес поділу шкіл на три групи за західним зразком. Їх перетворюють в початкові (1-4 класи), гімназії (5-9 класи) та ліцеї (10-12 класи). Мета - відокремити молодшу, середню та старшу школи один від одного. Таке перетворення заплановано на 2022, 2024 і 2027 роки і передбачає поступове впровадження.

Дана реформа була розроблена ще у 2017 році, а впроваджують відповідно до прийнятої в минулому році нової редакції Закону "Про повну загальну середню освіту". Задумка полягає в тому, щоби перетворити ліцеї в подобу High school (вища школа), яка на Заході є окремим навчальним закладом. Передбачається, що ті, кому не вистачить місць у ліцеях, підуть у "професійні коледжі" - навчатися "робочим" професіям. А місць може не вистачити багатьом.

Наприклад, в Одесі 14 ліцеїв і велика частина з них профільна. Тобто, бажаючий стати програмістом не вступатиме до Військово-морського ліцея або Одеський юридичний. До того ж, ці навчальні заклади не зможуть приймати всіх бажаючих - кількість місць обмежена. 

Читайте також: Байден та Україна: як президент США впливав на нашу державу і чого тепер чекати від нього далі

Втім, в Одесі не найскладніша ситуація. На сайті президента з'явилася петиція, в якій просять Володимира Зеленського внести зміни в Закон "Про повну загальну середню освіту". Автор петиції нагадав про те, що з 2021 року в містах з населенням до 50 тисяч осіб, селах, селищах, неможливо буде створювати мережу комунальних ліцеїв, тобто закладів середньої освіти III ступеня, які будуть забезпечувати отримання профільної середньої освіти - навчання дітей у 10-12 класах. Таким чином, жителі сіл і невеликих містечок не в змозі отримати повну середню освіту, а значить - і вищу. Звичайно, існує схема, яка дозволяє випускникам коледжів вступати до ВНЗ, проте не всі з них можуть похвалитися договорами з інститутами та університетами.

До слова, у ВНЗ тепер також очікується недобір - якщо раніше більшості вузів не вдавалося повною мірою укомплектувати групи, то тепер на багатьох спеціальностях взагалі не буде студентів. А це призведе до звільнення викладачів.

У свою чергу, у фракції “Слуга народу” заспокоюють - мовляв, місця вистачить усім. Про це розповіла член парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина.

"Реформа дійсно передбачає зосередження старших класів в окремих навчальних закладах - ліцеях. Але місць в цих ліцеях вистачить усім бажаючим. Поясню на прикладі. Припустимо, в певному місті є 5 шкіл. З них 4 стануть гімназіями (навчання тільки до 9 класу), а 1 - ліцеєм (10-11 класи, а з 2027 - ще й 12-й клас). Так ось в цьому ліцеї навчатимуться виключно старшокласники, а кількість класів буде розраховане на учнів всіх 4-х початкових шкіл", - запевнила нардеп.

Також вона додала, що у містах з населенням до 50 тисяч чоловік ліцеї також будуть сформовані, проте вони будуть перебувати на балансі області, а не громади. Відповідно і рішення про відкриття таких ліцеїв буде приймати обласна рада.

"Логіка така: в ліцеях невеликих міст вчитимуться підлітки не тільки з самого міста, а й з сусідніх громад. І змушувати місто платити за сусідів було б некоректно", - додала Гришина.

Крім того, за її словами, в таких ліцеях будуть передбачені умови для тимчасового проживання учнів, "як це робиться в вузах". Тобто, маються на увазі гуртожитку. Однак, коли вони будуть зведені, нардеп не уточнює.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok! 

Вийти в ефір
09.03