Останні новини

Річниця Дня українського політв'язня: за що боролися найвідоміші дисиденти та як радянська влада їх репресувала

На превеликий жаль, з 2014 року, коли РФ окупувала Крим, а згодом розпочала війну на Донбасу, питання політичних в'язнів в Україні на порядку денному.

В українській історії 12 січня є річницею Дня політв'язня, у цей день 49 років тому сталася найбільш репресивна акція проти дисидентів. Тоді радянська влада заарештувала найбільш відомих представників національно-демократичного руху. На превеликий жаль, з 2014 року, коли РФ окупувала Крим, а згодом розпочала війну на Донбасі, питання політичних в'язнів в Україні на порядку денному.

Про це повідомляє Odesa Live з посиланням на Kyiv Live, який підготував матеріал про найяскравіші події минулого та незаконно ув'язнених українців сучасності.

12-14 січня 1972 року були заарештовані всі відомі дисиденти України: у Києві – Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба. У Львові – В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше – Ігор Калинець та інші.

Спецоперація мала назву Блок і була розпочата КДБ ще із середини літа 1971 року з метою нейтралізації української еліти, придушення демократичного руху та припинення розповсюдження самвидаву.

Той темний період став для більшості з них стартом у довгому відліку тюремних термінів та років заслання. Інкримінували заарештованим "антирадянську агітацію та пропаганду". Відтак, чимало із представників шістдесятництва та правозахисного руху отримали максимальні вироки: 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. Українців висилали в Мордовію та Пермську область Росії, а згодом у Сибір та в Казахстан.

Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. Після "генерального погрому" рух опору знову відродився у другій половині 70‑х років. Основним методом боротьби з системою став захист прав людини.

Як відзначали День українського політв'язня в СРСР?

Чорновол

В'ячеслав Чорновіл. Фото: Wikipedia

У 1975 році В'ячеслав Чорновіл, що був висланий із України та у 72-му, під час хвилі арештів, отримав шість років таборів та три роки заслання, започаткував відзначання Дня українського політв'язня 12 січня.

З того часу, впродовж багатьох років політв’язні подавали політичні заяви і на знак протесту проти репресій, порушень прав людини, жорстокості режиму, оголошували одноденне голодування. На знак солідарності українців підтримували політв’язні інших національних громад.

У 1981 році учасники Київського демократичного клубу (Сергій Набока, Лариса Лохвицька, Інна Чернявська, Леонід Мілявський, Наталка Пархоменко) організували акцію на честь Дня українського політв'язня, яка стала однією із найвідоміших в історії.

Напередодні 12 січня вони розклеїли у Києві листівки: "Співвітчизники! 12 січня - День українських політв'язнів. Підтримаймо їх!".

Закінчилася акція невдало: усю групу затримали, а чотирьох з них запроторили за ґрати на три роки.

Після звільнення у 1984-му члени КДК намагалися створити Український демократичний клуб, та він виявився підконтрольним КДБ. Влітку 1987 р. вони заснували Український культурологічний клуб.

Політв'язні, незаконно засуджені у Росії та окупованому Криму

Через 49 років після тих трагічних подій, ми мусимо спостерігати схожу картину: десятки українців, зокрема і мешканців Криму, за останні сім років були незаконно заарештовані та засуджені на території окупованого півострова чи в Росії. Або чекають на свої вироки.

Старі радянські методи набули нової сили: затримання, викрадення, арешти, обшуки та катування затриманих, яким інкримінують вигадані злочини. 

За оцінками СБУ, нині в Росії та на території окупованого Криму перебувають близько сотні українських поневолених політв'язнів. Ще понад 200 наших земляків залишаються в полоні бойовиків з ДНР та ЛНР.

У справах українських "терористів" та "екстремістів" перебуває значний список українців. Серед них Олексій Чирній, що був засуджений у тій же справі, що і вже звільнені Олег Сенцов, Олександр Кольченко та Геннадій Афанасьєв.

Нагадаємо: