Останні новини

Пиво, бунт і кам’яні статуї — як Великдень об’єднує ці три речі

Як баварські ченці “готувалися” до свята та чому бунтувати — погана ідея.

Згадуючи Великдень в людей відразу ж виникають асоціації з писанками або пасками, однак, цей день знаменний й іншими подіями: хтось відкрив острів, хтось підняв заколот, а дехто — закінчив пивну дієту.

Що до чого — розбирався Odesa Live.

Читайте також: Найдорожча писанка і спалювання опудала - цікаві факти про Великдень

Бунт через дупу

Давним-давно в Юдеї при владі стояв прокуратор Вентідій Куман. На своєму посту, який він посів незабаром після Понтія Пілата, він провів усього кілька років — з 48 по 52 рік нашої ери. І, варто зазначити, правління його було однозначно невдалим — воно збіглося з бурхливим періодом життя Іудеї, і за кілька років Куман зіткнувся з декількома повстаннями. Перше з них відбулося якраз на Великдень у дворі Єрусалимського храму. Один із римських солдатів, які взагалі-то мали охороняти порядок, а не порушувати його, з якоїсь причини вирішив показати натовпу іудеїв свою дупу, чим дуже сильно їх образив. Ось як це описує Йосип Флавій, воєначальник та історик:

“Римляни поставили на галереї храму когорту, адже вони завжди мали звичай під час свят тримати військо під зброєю, щоби застерігати народ від обурення. Сталося тоді, що один із солдатів підняв вгору свій плащ, непристойно зігнувся, повернувся до іудеїв задом і видав звук, що відповідав прийнятій їм позі.”

Іудеї таку поведінку не оцінили, почали вимагати, щоб винуватця віддали їм на розтерзання, й паралельно кидали в римлян камені. Звісно, почалися заворушення. Куману довелося викликати підкріплення — добре озброєних воїнів, і тоді в рядах бунтівників почалася паніка. Якщо вірити тому ж Флавію, під час повстання й тисняви, яка за ним послідувала, постраждало понад 10 тисяч людей. Історик пише про це такими словами:

“Так свято перетворилося для всього народу в день плачу, і кожен будинок наповнився криками й риданнями”

До слова, потім Каумана все одно скинули з “трону” — він вижив, але решту життя провів у засланні.

бунт

Фото: quuensu.ca

По стопах баварських ченців

Великдень це не тільки привід фарбувати яйця, а ще й відсвяткувати кінець Великого посту. Якщо говорити про події не настільки давні, то можна згадати жителя Огайо — Дела Холла, який у 2019 році, всі 46 днів посту протримався на пиві — він лише зрідка дозволяв собі випити кави або води. За його словами, найважчим виявився перший тиждень, але вже на початку другого бажання поїсти твердої їжі стало не таким гострим. Сам Холл, до речі, ветеран армії, який у свої 45 років бігає марафони і працює, звісно, у пивній індустрії.

Водночас на одноманітність у “їжі” експериментатор не скаржився: він пив крафтове пиво з різними смаками: кокос, шоколад, фрукти, ваніль тощо. Випивати доводилося по 2–5 пляшок у день. Коли чоловік закінчив пост до Великодня, то вирішив з’їсти бульйон, і це, як Холл висловився, “було жахливо”.

Зазначимо, що так йому вдалося скинути 20 кілограмів. Заради власної безпеки чоловік постійно спостерігався в лікаря, але ніяких змін у негативний бік помічено не було. Навпаки, його холестерин і тиск стали краще, у порівнянні з попередньою “типовою американською дієтою.” Втім, Холл застеріг тих, хто вирішить повторити його подвиг:

“Я б не став заохочувати інших намагатися. Є, ймовірно, інші, більш здорові способи схуднути”.

Проте, як повідомляє ветеран, після пивної дієти відчуття були такі, ніби йому не за 40 років, а всього 20.

дел холл

Фото: Facebook

Також згадаємо цікавий факт: баварські ченці в 17 столітті варили спеціальне пиво, щоби упродовж всього Великого посту протриматися виключно на рідкій їжі. Тож ідея пивної дієти корінням занурюється в історію.

Читайте також: 2 травня - Великдень: традиції, прикмети, іменини

Назвати острів на честь свята

Острів Пасхи один з найвіддаленіших у світі. Його відкрив голландський дослідник Якоб Роггевен — якраз у Пасхальну неділю 1722 року.

Якщо вірити легендам рапануйців, місцевих корінних жителів, сам острів колись був частиною великої землі. Але бог-велетень на ім’я Уоке, який міг своїм посохом створювати й руйнувати землі, одного разу сильно розлютився і вирішив знищити цю територію — у результаті від неї залишився тільки Рапа-Нуї, яку ще називають “Ті Піто-о-те-Хенуа”, тобто, “Пуп Землі”. Згідно з тим же міфом, першими поселенцями Рапа-Нуї стали два чоловіка. Побачивши їх, велетень знову почав руйнувати острів, але один з них прочитав заклинання, від якого посох Уоке тут же зламався.

Візитна картка острова — це кам’яні статуї (моаї), які вже не одне сторіччя стоять на сторожі земель, загублених у безкрайніх водах. Моаї, до слова, зроблені з легкого мінералу, який представляє собою спресований вулканічний попіл — ось чому важать вони не так багато, як може здатися на перший погляд (в середньому приблизно 5–10 тонн). Всього їх налічується менше 1 000, а їх “погляд” звернений усередину острова.

острів пасхи

Фото: thoughtco.com

Рапа-Нуї — це єдине місце в Тихому океані, де люди створили свою власну писемність — “ронго-ронго”, яку досі не вдалося розшифрувати. До того ж варто зазначити, що острів має практично правильну трикутну форму, причому по його кутах піднімаються три вулкана, на щастя, неактивних. Насправді острів Пасхи — вулканічного походження й він ніколи не був частиною сучасних материків. По суті, він — вершина вулкана, круті схили якого йдуть вниз під воду.

І, підводячи підсумок, Odesa Live хоче вам побажати ніколи не вестися на провокації, не боятися експериментувати та відкривати для себе нові горизонти. Вітаємо з Великоднем!

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
09.05