Останні новини

Президент Байден: коли інавгурація і які будуть перші кроки нового американського лідера

Колишній сенатор і екс-віце-президент США Джозеф Байден став 46-м президентом США. Поки що, офіційно він ще не очолив країну і в Білому домі все ще засідає Дональд Трамп, однак американці і світові лідери ставляться до нього не інакше, як до нового президента.

Коли Джо Байден офіційно очолить США і якими будуть його перші кроки, розбирався Odesa Live.

Знищення спадщини Трампа

Інавгурація відбудеться нескоро - 20 січня 2021 року на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні - дата закріплена Конституцією. За словами Байдена, перш за все він займеться проблемою коронавіруса. Вже цього тижня він планує зібрати команду вчених, які повинні сформувати стратегію подолання коронавірусної пандемії. Це, запевнив Байден, його пріоритет.

Далі, за даними The Washington Post, новоспечений президент планує скасувати ряд рішень, прийнятих Трампом. Зокрема, Байден хоче повернути США в Паризьку хартію по клімату і скасувати вихід країни з Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Також передбачається, що він скасує заборону на в'їзд з мусульманських країн і відновить програму, яка дозволить людям, незаконно перевезеним до США в дитинстві, залишитися в країні.

Що стосується зовнішньої політики, то, за даними різних джерел, Байден має намір повернути класичну політику США, з якої звернув Трамп. Так, новий президент напевно візьметься за відновлення трансатлантичних зв’язків, які, як він вважає, руйнував Дональд Трамп, неодноразово критикуючи Євросоюз та НАТО, запроваджуючи тарифи на деякі європейські товари і вийшовши з деяких міжнародних угод. Крім того, Байден казав, що відновить американську участь в ядерній угоді щодо Ірану від 2015 року, яка зупинила ядерну програму Тегерану в обмін на послаблення санкцій, якщо Іран повернеться до її виконання. Він розповідав, що буде працювати з іншими сторонами угоди – Британією, Францією, Німеччиною, Росією та Китаєм, а також Євросоюзом – над доповненням до угоди, якщо Іран також повернеться до її виконання.

А що Україна? 

Байден неодноразово підкреслював, що займе твердішу позицію щодо російського президента Володимира Путіна і назвав Москву “опонентом”, а також найбільшою “загрозою” безпеці США. Тобто, з президентством Байдена, напруга між Кремлем і Білим домом лише посилиться.

У цих відносинах чималу роль відіграє і Україна, яку США і РФ розглядають як важіль тиску один на одного. Байден підтримує зупинку будівництва газогону “Північний потік-2”, який має на меті подавати газ із Росії до Німеччини дном Балтійського моря. Опоненти цього проєкту кажуть, що він позбавить Україну значних транзитних зборів і збільшить енергетичну залежність Європи від Росії. Байден виконував роль зв’язкового з Україною за адміністрації Обами як віцепрезидент, і він неодноразово висловлював міцну підтримку незалежності України та її євроінтеграції і виступав за надання Києву летальної зброї на тлі російської агресії.

А що ж Трамп?

Поки ще діючий президент США Дональд Трамп не збирається складати зброю. Він планує продовжити боротьбу за свою, як він переконаний, "впевнену перемогу" на виборах президента США. Попри велику кількість позовів, уже відхилених судами за останні дні, Трамп прагне довести, що частина голосів зарахована за його опонента незаконно. В хід підуть докази того, що бюлетені отримували "мертві душі", тобто виборці, які вже померли, а частина бюлетенів за Байдена надійшла на дільниці вже після дня виборів. Сподівання президента підживлює те, що Верховний суд – найвища судова інстанція США – віднедавна має чітку прореспубліканську більшість. Водночас триває боротьба за повний перерахунок голосів - наразі на це погодився лише один штат.

P.S. Хто стане першою леді?

Разом з Дональдом, Білий дім покине і епатажна перша леді Меланія Трамп. Колишня фотомодель запам'яталася тим, що зажадала спиляти двохсотлітню магнолію на південній галявині Білого дому, яку в 1828 році посадив президент США Ендрю Джексон, що викликало невеличкий скандал. Однак, можливо вона б поїхала зі столиці навіть в разі перемоги чоловіка. За даними ЗМІ, Меланія має намір розлучитися з чоловіком.

З 20 січня першою леді буде 69-річна Джилл Байден. Раніше вона носила неофіційний титул “Друга леді”, коли Джо Байден був віце-президентом. За професією вона вчителька. Навіть під час переїзду в Білий дім під час правління Обами, вона вирішила продовжити викладання і влаштувалася в одному з коледжів столиці. 

Нагадаємо, Odesa Live розбирався, що обіцяли своїм виборцям Дональд Трамп і Джо Байден.

Вийти в ефір
26.11