Останні новини

Податок на нерухомість - не чули: в Україні планують ввести нову систему оподаткування квадратних метрів

В Україні планують змінити підхід до податку на нерухомість. У майбутньому оподаткування квадратних метрів можуть прив’язати до вартості квартири, тому сплачувати будуть навіть власники невеликих площ. 

Що хочуть зробити з податком на нерухомість і скільки доведеться заплатити за квадратні метри українцям, розібрався Odesa Live

Як не дивно, все почалося саме з соцмереж. Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на своїй сторінці у Facebook порівняв нинішню систему адміністрування податку на “квадратні метри” зі середньовічними податками "на вікна" або "на вогнище".

Минулого тижня він опублікував порівняльну таблицю до законопроєкту щодо змін в податковий кодекс. Зокрема, він пропонує прив’язати податок до вартості житла. 

Так, зараз квартира площею до 60 квадратів і будинок до 120 квадратів не обкладаються податком. Але за кожен зайвий метр власнику потрібно платити до 1,5% мінімальної зарплати - тобто 75 гривень за квадрат. Наприклад, власники квартир на Рішельєвський площею 70 квадратних метрів і на Академіка Глушка з той же самою площею мають сплачувати однакову суму тобто 750 гривень. 

Щоб виправити саме цю несправедливість, потрібно змінити підхід і розраховувати податки, виходячи з вартості об'єкта нерухомості, вважає Гетманцев. Максимальну ставку податку хочуть встановити на рівні 0,2% від оціночної вартості - для житла, і 0,3% - для нежитлової нерухомості в рік. У середньому річний податок на квартиру складе до 3000 грн.

Саме в оціночній вартості, яка є базою оподаткування за новим законопроектом, і починаються проблеми. Ринкова ціна, тобто реальна вартість об’єкту, врахована не буде. Щороку Фонд держмайна (ФДМ) буде передавати базу оціночної вартості квартири в податкову для розрахунку податку, говориться в проекті, але жодного слова про те, хто і як має проводити цю оцінку. 

Сам голова фонду Дмитро Сенниченко заявив, що ФДМ не може нічого оцінювати, і носить тільки регулюючу функцію.

"Зараз немає загальнонаціональної бази даних з необхідною якістю деталізації. Результати оцінок деяких об'єктів, які купувалися / продавалися останні роки - є. Потрібно створити bigdata platform, а потім її наповнювати знаннями", - написав Сенниченко, хто саме це має робити, він не уточнив.

Один з ризиків такого підходу полягає у тому, що в Україні не було практики масової оцінки нерухомості, тому процедура оцінювання вартості житла може супроводжуватися корупцією. Наприклад для того щоб знизити вартість житла і сплачувати менше.

Головна мета проекту, на думку Гетменцева, це зробити податок на нерухомість більш справедливим. 

Зокрема, він пропонує звільнити від сплати податку житло, яке належить: 

  • пенсіонерам, 
  • людям з інвалідністю, 
  • ветеранам війни і праці, 
  • малолітнім, 
  • неповнолітнім, 
  • недієздатним особам.

Але це стосується тільки тих, в чиїй власності знаходиться один об'єкт нерухомості, оціночна вартість якого не перевищує певні показники. Для квартир в містах-мільйонниках - це 300 мінімальних зарплат (1,4 млн грн), для інших - 100 мінімальних зарплат (472 300 грн).

Ще одна важлива особливість законопроекту - податок планують стягувати не тільки з введених в експлуатацію будівель, але і з тих, які в експлуатацію не ввели, але фактично вони придатні до використання. Це зроблено з метою, щоб перекрити схему, коли тільки що побудований великий будинок не вводять в експлуатацію, щоб не сплачувати податки. Хто буде оцінювати придатність житла - загадка, так як закон не дає жодних пояснень. 

Нагадаємо: 

Вийти в ефір
25.11