ЕКЗИТ-ПОЛИ
Геннадій Труханов
Геннадій Труханов
34,4 %
Микола Скорик
Микола Скорик
17,9 %
Олег Філімонов
Олег Філімонов
13,7 %
Петро Обухов
Петро Обухов
12,5 %
Сергій Ківалов
Сергій Ківалов
5,4 %
Євген Червоненко
Євген Червоненко
3,56 %
Сергій Калинчук
Сергій Калинчук
3,08 %
Едуард Гурвіц
Едуард Гурвіц
2,75 %
Олег Михайлик
Олег Михайлик
1,32 %
"Довіряй ділам"
23,77 %
"Опозиційна платформа - За життя"
22,38 %
"Слуга народу"
15,95 %
"Європейська солідарність"
12,72 %
"Українська морська партія Сергія Ківалова"
4,16 %
"Партія Шарія"
7,63 %
ВО
ВО "Батьківщина"
1,8 %
"Блок Едуарда Гурвіца"
1,56 %
"За майбутнє"
3,32 %
"Сила і честь"
2,09 %
ЯВКА ТА ПОРУШЕННЯ
ЯВКА СТАНОМ НА 20:00
ЯВКА СТАНОМ НА 20:00
36,88 %
ПОРУШЕННЯ В ОДЕСІ СТАНОМ НА 20:00
ПОРУШЕННЯ В ОДЕСІ СТАНОМ НА 20:00
263

Останні новини

Палаюче листя: чим це загрожує життю та екології

Кожної осені Одеса, як і вся Україна стискається з проблемою опалих листів. Не дивлячись на заборону та штрафні санкції більшість людей звикли розв'язувати це питання найпростішим способом — спалюванням. Але спалювання листя небезпечно не тільки для довкілля, а в першу чергу й для людини, котра це робить. Яку шкоду задає традиція паління листя, та що варто робити з ним, читайте у матеріалі Odesa Live.

В останні декілька років дані по забрудненню повітря в Одесі змушують бити тривогу. Ми займаємо то третє то четверте місце з найбруднішого повітря серед промислових міст України, хоча Одеса не промислове місто. Звісно на забруднення діє й великий трафік автівок, та робота порту, але також це через розвинене сільське господарство в області. Пожежі в плавнях, задимлення, спалювання листя, спалювання стерні на полях все це забруднює наше з вами повітря. Часто восени погода безвітряна, смог довгий час не йде, а в ньому міститься цілий ряд отруйних речовин. 

"Під час спалювання листя виділяється чадний газ, оксид азоту, діоксид та бензопірени, ці сполуки при потраплянні в органі дихання або на шкіру можуть викликати алергічні реакції, респіраторні хвороби та посилюють ризики раку. Одна спалена тонна листя виділяє 30 кг чадного газу. Це велика кількість від котрої страждають в першу чергу ті хто палить листя, їх близькі та сусіди" - пояснює еколог Артур Микита. 

А на фоні коронавірусу, зниження імунітету та сезону грипу ця проблема дуже актуальна. В Лондоні у грудні 1952 року відбулося найбільше забруднення повітря, цей час назвали "Великим смогом" та протримався він п'ять днів. Внаслідок забруднення померло 12 тисяч людей, цей випадок привів до змін в законодавстві та прийняття Закону про чисте повітря.

Глобальне потепління

На думку еколога ще одна шкода від спалювання листя це викиди в атмосферу, котрі особливо небезпечні у зв'язку з глобальним потеплінням. 

"Одеса це на собі відчула, наслідок глобального потепління це засуха, через котру фермери лишились урожаю, а ми втрачаємо Куяльник" - розповідає експерт. 

Куяльницький лиман міліє з кожним роком, цілющі грязі висихають та водойма знаходиться на межі зникнення. В цьому році еколог Іван Русєв звернув увагу на тотальну засуху лиманів в одеській області. Засуха на полях також не рідке явище останні роки. У 2020 році лише в Бессарабському районі загинуло від 80 відсотків озимих культур, а наразі продовжують гинути ярові. Багато хазяйств вже лишились соняшника, проса та кукурудзи. 

"Глобальне потепління це проблема всього світу, а ми такими діями всі потроху його наближаємо" - каже еколог. 

Страждають й тварини

Випалювання стерні на полях є не менш небезпечним ніж спалювання листя. Воно забруднює не тільки повітря. 

"Ця шкода значно більше ніж просто забруднення навколишнього середовища. Такий підхід підвищує ризики пожежі, вигорають поле огороджуючи смуги що призводить до польових бур та зниженню врожайності" - пояснює еколог Владислав Балинський. 

Як каже експерт, випалювання стерні призводить до деградації ґрунту та загибелі тварин. 

"Також під час спалювання стерні на полях руйнується екосистема. Гинуть тварини, комахи та черв'яки котрі беруть участь в створенні родючого шару ґрунту" - каже еколог.

Такий підхід не удобрює землю, як вважають деякі фермери, а навпаки руйнує.

У пострадянських країнах спалювати листя завжди було нормою. В Україні приділяти увагу цій проблемі стали тільки останні роки. На думку еколога Артура Микити, щоб позбутися цієї проблеми нам потрібно: ввести екологічне виховання, посилити контроль з боку держави, інформувати людей про заподіяну шкоду від спалювання листя та стерні. 

"Люди повинні бути небайдужими самі до себе, побачивши як сусід палить листя треба викликати поліцію та писати заяву" - каже Артур Микита. 

Як жаліється еколог більшість людей не звертають увагу на таке порушення закону, як спалювання листя через відсутність екологічного виховання. 

"Багато людей просто не розуміють масштаби шкоди, тому викликати поліцію не поспішають. В Європі викликати поліцію на сусіда за порушення закону це норма. А у нас максимум можуть незадоволений коментар написати" - пояснює Артур.

У цьому році 13 квітня Верховна Рада України посилила відповідальність за спалювання сухої трави та листя, та за забруднення повітря. Наразі штраф за порушення статті 77-1 (самовільне випалювання рослинності або її залишків) складає від 3060 грн до 6120 грн для громадян, а для посадових осіб від 15300 грн до 21420 грн. Штраф за забруднення повітря наразі складає від 30 600 грн до 61 200 грн. Але для того, щоб поліція оштрафувала злочинця, хтось має її викликати.

Також потрібно налагодити окремий збір сміття, а листя переробляти в добриво. Щоб компостувати листя не потрібно особливих знань або зусиль. Потрібен спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя і помірно їх зволожувати. Потім цим можна удобрювати ґрунт.

Нагадаємо, в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.Грушевського покажуть сучасне українське кіно. У закладі до кінця місяця покажуть чотири фільми, в тому числі й “Мої думки тихі”.

Вийти в ефір