Останні новини

Неспокійний Старий Світ: де і чому проходять масові протести в Європі

2020 рік виявився непростим, в першу чергу - через коронавірус та карантин. Останнє викликає невдоволення у багатьох людей, а в Європі свою негативну думку прийнято демонструвати акціями протестів. Втім, і без COVID-19 вистачає причин виходити на вулиці.

Odesa Live проаналізував, де і чому проходять масові протести в Європі.

Холодний берлінський душ і антіковідні словаки

1.jpg

Минулих вихідних в Берліні відбулась акція проти обмежувальних заходів через коронавірус, в якій взяли участь до 10 тисяч людей. Мітингувальників чекали близько 2000 поліцейських. Оскільки багато учасників були без захисних масок та не дотримувався дистанції, правоохоронці закликали протестувальників розійтися через недотримання гігієнічних правил, а потім оголосили захід завершеним. Учасники, однак, не послухались. Недовго думаючи, поліцейські застосували водомети, хоча температура повітря досягала всього 12 градусів тепла.

Деякі з протестуючих почали у відповідь кидати в поліцейських пляшки і піротехніку. Правоохоронці відтіснили демонстрантів від Бранденбурзьких воріт, деякі були затримані. Поліція знову закликала присутніх розійтися і через деякий час повторно застосувала водомети.

Цікаво, що кілька днів тому подібні мітинги були і в інших містах Німеччини. Одна з найбільших акцій пройшла у Франкфурті-на-Майні, де проти людей також застосували водомети.

Проти карантину виступили і в Словаччині, де на вулиці міст вийшли тисячі людей. Демонстранти тримали в руках державні прапори та плакати з критикою прем'єр-міністра країни Ігоря Матовича і зі словами: “Поверніть наш свободу!”. Багато з них були без масок і не дотримувалися дистанції.

2.png

Акції протесту пройшли в день, коли Словаччина відзначає річницю Оксамитової революції 1989 року, яка мирним шляхом повалила комуністичний режим в Чехословаччині.

Важливо підкреслити, що у жовтні аналогічні протести охопили Іспанію та Італію, а також деякі міста Британії.

Боротьба проти абортів і спекотний День незалежності

3.jpg

Неспокійно у цьому місяці було і в Польщі. Прийнято вважати, що у нашого сусіда найжорсткіші закони в Європі щодо абортів. Конституційний суд країни посилив їх, дозволивши аборти тільки в разі загрози життю жінки або якщо вона завагітніла внаслідок зґвалтування. До цього можна було перервати вагітність через вроджені вади плоду.

Рішення Конституційного суду обурило багатьох поляків і країною прокотилися масові мітинги. Наймасштабніший з них відбувся в Варшаві, де зібралися близько 100 тисяч осіб. Більшість акцій відбувалися мирно, проте були зафіксовані випадки насильства з боку правоохоронців. Влада Польщі була змушена прислухатися до народу і уряд вирішив відкласти публікацію та виконання постанови суду.

На цьому біди поляків не закінчилися: у День незалежності Польщі, 11 листопада, в центрі Варшави відбувся марш націоналістів, в якому брали участь кілька тисяч осіб. Незабаром почалися сутички з поліцейськими. Демонстранти застосовували каміння і пляшки, поліцейські - сльозогінний газ, водяні гармати і гладкоствольну нелетальну зброю.

4.png

Повідомляється про декілька госпіталізованих співробітників поліції, десятки людей були затримані. Націоналісти щорічно проводять марші в День незалежності - і майже завжди вони закінчуються зіткненнями з поліцейськими або з ультралівими активістами.

Не фотографуй копа

5.jpg

У Франції депутати запропонували закон про “глобальну безпеку”, який передбачає покарання у вигляді штрафу в 45 000 євро для тих, хто “поширює фотографію особи” поліцейського або жандарма при виконанні, щоб “завдати тому психологічну, фізичну шкоду”.

17 листопада сотні журналістів і захисників прав людини влаштували маніфестацію біля будівлі Національних зборів у Парижі. На їхню думку, новий закон порушує право громадян на зйомку з метою довести акти насильства з боку правоохоронців. Поліція вирішила розігнати учасників акції, застосувавши сльозогінний газ. 33 людини були заарештовані.

Україна не відстає

6.png

В Україні теж вистачає акцій протестів, хоча для нас це вже більш ніж звичне явище. Так, в Києві під стінами Кабміну мітингували ресторатори і представники розважальної індустрії. Вони вимагали, або не вводити карантин вихідного дня, або вводити, але з компенсацією збитку. Втім, уряд не звернув на них увагу і ввів вихідний локдаун без компенсацій, обмежившись туманними обіцянками.

У свою чергу, під Радою двічі мітингували ФОПи, які вимагали у нардепів прийняти законопроекти, що полегшують ведення бізнесу. Але парламентарії виявилися іншої думки, що ледь не призвело до штурму Ради. Зрештою, народні обранці пообіцяли проголосувати за необхідні бізнесу законопроекти 4 грудня. ФОПи пообіцяли повернутися до цієї дати.

7.jpg

Вийти в ефір
03.12