Останні новини

Немає чим дихати: як брудне повітря в Одесі провокує рак

Якість повітря впливає на збільшення захворювань, зокрема онкологічних.

Одеса входила у ТОП-3 українських міст із найвищим рівнем забруднення повітря з 2018 по 2020 роки. Забруднення спричиняють звідусіль: автомобілі, порти, заводи тощо. Однак одесити й не здогадуються, наскільки негативно повітря рідного міста може вплинути на стан їхнього здоров‘я. 

Чи безпечно жити в Одесі та як пандемія вплинула на екологію — розбирався Odesa Live.

Читайте також: В Одесі вакцинувалися від COVID-19 лише 2,5 тисячі містян

Якість повітря впливає на здоров’я

Між чистотою повітря і здоров’ям людей є прямий зв’язок. Якщо його якість не відповідає нормам, то це загрожує цілою низкою проблем, особливо зі здоров’ям. За даними ВООЗ, з забрудненням атмосферного повітря пов’язано понад 4 мільйонів випадків передчасної смерті, головним чином від хвороб серця, інсульту, раку легенів тощо. Особливо негативно на людину впливають пил, а також оксид азоту (NO2) і діоксид сірки (SO2). Причому останні два — особливо тверді частинки розміром менше 2,5 мікрон (PM 2,5) — дуже небезпечні, оскільки здатні проникати глибоко в легені й навіть у кровоносне русло, й впливати як на дихальну, так і на судинну системи.

“Такі частинки як РМ 2,5 і РМ 10 можуть бути причиною збільшення алергічних захворювань, адже вони є найсильнішими алергенами і при тривалому впливі спричиняють аутоімунні захворювання. А якщо ми говоримо про частки пилу, то гумінові кислоти й органічні частини, які на них містяться, є канцерогенами, тобто, можуть призвести до онкологічних захворювань”, — ексклюзивно для Odesa Live повідомив Владислав Балінський, еколог, керівник громадської організації “Зелений лист”.

Цікаво, що багато одеських лікарів-онкологів та радіологів, яких ми обдзвонили, дійсно пов'язують виникнення ракових пухлин із забрудненням навколишнього середовища. Однак, ніхто з з них не погодився давати конкретний коментар з цього приводу.

Крім іншого, шкідливі речовини в атмосфері стають причиною головних болів, подразнення дихальних шляхів, астми, кон’юнктивіту тощо. Зазначимо, що спочатку вулиці Одеси проєктували так, щоб вони очищувалися природним чином — за допомогою вітру з моря. Ті часи давно минули, план міста змінився, а екологічна ситуація від новобудов краще не стала.

забруднення

Фото: Укрінформ

Читайте також: Газ знов подорожчає: скільки доведеться платити одеситам і коли ціна блакитного палива нарешті стабілізується

Вплив порту

Більшість міст із високим рівнем забруднення повітря — це ті, у яких розташовані підприємства важкої промисловості. Водночас Одеса в список таких не входить — тут немає дуже великих металургійних або хімічних заводів. Проте є порт, у якому здійснюють перевантаження вугілля та зернових вантажів. Цей процес супроводжується великим обсягом пилу, який піднімається у повітря. Проблема криється в технології сухої перевалки, яку досі там практикують. Якщо зазвичай порти, що розташовані в безпосередній близькості від міста, використовують для таких цілей закриті термінали, то в Одесі все відбувається відкрито. Через це дрібний пил від вантажів, навіть таких, як зерно, накриває все місто, особливо — прибережні житлові райони, які розташовані зовсім поруч.

“В Одесі найбільшим джерелом забруднення є порт: це й перевантаження відкритим способом, і заходження суден на найпотужніших двигунах, які працюють на солярці. Обсяги цих двигунів у тисячі разів перевищують обсяги автомобільних, тому вихлопи одного такого судна дорівнюють вихлопам сотень тисяч машин. Серед інших джерел можна виокремити автомобільний трафік, ТЕЦ, які продовжують працювати на важкому паливі і виробництво загалом”, — розповідає еколог.

порт

Фото: Google

Ще у 2012 році, був запропонований проєкт, у рамках якого частина терміналів Одеського порту мала переміститися в акваторію Хаджибейського лиману. Це б зняло частину навантаження з основного порту, а також допомогло поліпшити екологічну ситуацію. Однак, цей проєкт, як і багато інших, не було реалізовано.

“Це всього лише гарна концепція, казка, яка передбачається в плануванні розвитку міста на десятки й сотні років вперед. Її здійсненню заважають багато проблем, зокрема, перенесення комунікацій та величезні грошові суми. На реалізацію такого проєкту знадобляться, напевно, мільярди доларів”, — зазначає Владислав Балінський.

Вплив пандемії

У лютому 2020 року вчені з NASA з’ясували, що пандемія допомогла знизити рівень забруднення повітря в Китаї, поблизу району міста Ухань — першого у світі великого осередку зараження COVID-19. На знімках найбільш яскравою і показовою є зміна концентрацій оксиду азоту (NO2), який виділяється автотранспортом, електростанціями і промисловими об’єктами. Але чи є актуальною така ситуація для Одеси?

52598205_403.jpg

Фото: NASA

“Забруднення, звісно, значно змінилося за своїм складом. Але більшу частину все ж складає саме пил. Це особливо відчутно в сезон, коли люди масово палять траву й коли починаються пилові бурі. На жаль, масове порушення роботи сільського господарства та знищення загороджувальних лісосмуг призвели до того, що в нашому регіоні ці бурі знову виникають. Тому, так, ми бачимо зменшення концентрації оксиду азоту, але пил нікуди не зник”, — говорить керівник громадської організації “Зелений Лист”.

Взагалі забруднення призводить до зменшення опірності організму і, відповідно, до погіршення епідеміологічної ситуації. А це вже збільшує відсоток захворюваності, зокрема, COVID-19, тож про “очищення природи” та будь-який позитивний вплив на екологічну ситуацію у цьому випадку говорити не можна. 

Моніторинг повітря

В Одесі досить мало систем аналізу повітря, які могли б дати повну картину того, що відбувається. А щоб розв’язати проблему потрібно, по-перше, точно знати ситуацію, по-друге, усувати джерела забруднень. І якщо в цивілізованих країнах цей контроль забезпечують шляхом встановлення мережі зі спеціальних датчиків на території міста, то в Одесі все тримається на активістах та деяких установах, одна з яких — Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України. 

"По всьому місту встановлено моніторингові точки, їх не так багато, але вони є. Зараз ми не фіксуємо перевищення, єдине — на вулиці Балківській та Атамана Головатого виходить поза норми окис вуглецю, але це стандартна ситуація, бо там спостерігається великий потік автотранспорту. А для поліпшення екологічної ситуації в місті загалом може допомогти наступне: будівництво транспортних розв'язок, підземних тунелів, виведення шляхів вантажного транспорту за місто, перехід на електромобілі, додаткове озеленення тощо", — наголошує Світлана Кольвінова, лікарка відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Одеського обласного лабораторного центру.

вихлоп

Фото: Google

Зараз спеціальні датчики розташовані практично по всій Європі та Азії. Є сайти, які збирають інформацію з публічних джерел, існують популярні системи супутникових зондувань, які аналізують всю необхідну інформацію. Серед таких, наприклад, windy.com — сайт показує мапу вітру, опадів та інші метеорологічні дані, у тому числі і якість повітря. Однак, сказати, наскільки ці дані відповідають дійсності для Одеси — складно, за браком відповідного покриття.

Але якщо вірити показникам тих датчиків, які є в місті, а також дослідженням Одеського обласного лабораторного центру, можна сказати, що ситуація дійсно не найгірша. Проте якщо нічого не робити, вона в рази погіршиться, що призведе до непоправних наслідків. І запобігти цьому тільки завдяки активістам просто не вийде — тут потрібна безпосередня участь місцевої влади. В іншому випадку серед одеситів статистика хворих на рак, бронхіальну астму та інші захворювання буде тільки зростати.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
21.04