Останні новини

Недобудована школа і улюблена фірма мерії: на що витратили і планують витрачати кредитні гроші у міськраді

Куди витрачаються гроші, які доведеться виплачувати одеситам

Одеса стала рекордсменкою серед українських міст за кількістю взятих кредитів. Станом на квітень 2021 року Одеська міськрада має кредитний борг у розмірі 2 млрд 372 млн 721 тис. 900 грн, або $84,8 млн. Проте, одеська влада вирішила не зупинятися на цьому, і депутати проголосували за нову позику у розмірі 1 млрд 200 млн грн.

Odesa Live проаналізував, на що були витрачені гроші з минулих кредитів і на що спрямують нові кошти.

Читайте також: Тисяча гривень в місяць на маршрутки - чому одеситам варто чекати підвищення цін на проїзд

Кредитна історія

Раніше Одеська міськрада при мері Геннадії Труханові оформила чотири кредити на загальну суму 3,5 млрд грн.

кредити

Так, у 2017 році Одеська міськрада взяла кредит у розмірі 1 млрд грн у “Укргазбанку” терміном на шість років (до 2022 року). Борг перед банком становить 364 млн грн. Відсотки за кредит теж вражають: до жовтня 2020 року міськрада платила 17,5% річних, а з березня 2021 року - 14,5% річних.

Другий кредит взятий у “Укргазбанку” в 2018 році на суму 1 млрд грн теж терміном на шість років (до 2023 року). Борг перед банком становить 608 млн 705 тис. грн. У 2018 року місто платило найвищий відсоток по кредиту - до квітня 2020 року відсоткова ставка становила 22,4%, а з березня 2021 року знизилася до 14,5% річних.

У 2019 Одеса взяла кредит у “Ощадбанку” на сумму 1 млрд грн до 2024 року. Борг перед банком становить 925 млн грн. До березня 2020 року міськрада платила банку відсоток по кредиту у розмірі 19,50%, а з листопада 2020 року - 16% річних. Ще один кредит у цього банку був узятий у 2020 році на суму 500 млн грн терміном на чотири роки (до 2023 року). Борг становить 474 млн 971 тис. грн.

Тобто, місто ще не виплатило повністю жоден з кредитів, але продовжує брати нові.

кредити

На що витратять новий кредит?

Новий “мільярдний кредит” Одеська міськрада вирішила прийняти на сесії, яка відбулася 28 квітня. Кошти видадуть три банки:

  • ВАТ АБ “Укргазбанк” - 300 млн гривень.
  • АТ “Ощадбанк” - 600 млн гривень.
  • АТ “Укрексімбанк” - 300 млн гривень.

У муніципалітеті стверджують, що Департамент міського господарства отримає 360 млн грн на заміну ліфтів, ремонт зовнішнього освітлення вулиць, ремонт котелень і тепломереж і закупівлю електробусів.

Управління капбудівництва отримає 520 млн грн на будівництво Центру дитячої та юнацької творчості на вул. Комарова, 8, на ремонт Міської клінічної лікарні на вул. Пастера, міської клінічної лікарні № 1 на вул. М'ясоїдівській, Деволанівского узвозу, Одеського зоопарку, будівлі Одеської мерії, пам'яток архітектури в історичній частині міста та інше.

320 млн грн отримає управління дорожнього господарства. За ці гроші планується завершити ремонт Новощіпного ряду, відремонтувати ділянку вулиці Преображенській, відремонтувати Іванівський шляхопровід, ділянку вулиці Степовій, вулицю Черняховську, вулицю Краснова і так далі.

На що вже витратили?

Велика частина коштів, отриманих у кредит, спрямували на “латання дірок”: в першу чергу, ремонти різних об'єктів.

Зокрема, частина нового кредиту піде на ремонт і модернізацію ліфтів. Цікаво, що в інших позиках також був пункт, який стосувався аналогічних робіт. Так, з перших трьох кредитів на це було витрачено майже 570 млн грн. Також важливо підкреслити, що ця сфера діяльності в Одесі практично монополізована. Цим в основному займається дочірнє підприємство “Стальканат-Силура” Володимира Немировського, “Одесліфт”. Левова частка перемог у цих тендерах діставалася саме цій фірмі. Періодично перемагали інші компанії, які все одно наймали у якості підрядника “Одесліфт”.

Володимир Немировський - український політик і підприємець, з 3 березня по 6 травня 2014 року голова Одеської обласної державної адміністрації.

Читайте також: У мерії Одеси похизувалися заміною 1 241 ліфта, натомість жителі Пальміри вказують на протилежне

Що стосується капітального ремонту вулиць, то у перших рядах найчастіше знаходиться компанія “Ростдорстрой”, одним із власників якої є депутат Одеської міськради від партії “Довіряй ділам” Юрій Шумахер. Також компанію пов'язують з мером Геннадієм Трухановим. Наприклад, “Ростдорстрой” ремонтував вулицю Софіївську та узвіз Маринеско за 161,4 млн грн. Також зараз ремонтується Новощіпний ряд за 158 млн грн. До всього іншого, “Ростдорстрою” дісталися всі без винятку ділянки трамвайної траси “Північ-Південь” в Одесі. І, що характерно, всі роботи виконувалися за кредит. Також важливо підкреслити, що компанія почала заробляти великі суми, отримуючи підряди по держпрограмі "Велике будівництво", працюючи не тільки в Одеському регіоні.

Дана фірма буде ремонтувати за кредитні кошти Деволанiвський узвіз, вулицю Черняховського і вулицю Преображенську. Власне, “Ростдорстрой” регулярно перемагає на тендерах: в 2020 році компанія заробила таким чином більше 12,3 млрд грн, а за 4 місяці 2021-го - понад 7 млрд.

Втім, одна справа, коли робота виконується. Але не все задумане мерією зуміли реалізувати. Так, за кредитні кошти муніципалітет вирішив побудувати нову школу в селищі Котовського. Роботи всього три роки тому оцінювали в 177 млн ​​249 тис. грн, але тепер - 272,8 млн грн. Тобто гроші спрямовуються і, нібито, щось будується, але по факту на місці школи ще перебуває котлован.

Відповідальною фірмою є “МАГМА ГРУП КР”. Єдиним засновником компанії є Галина Раздорожна, а директором - Олександр Балановський. Ніякої історії у компанії не було і немає, хто за нею стоїть, незрозуміло. Також напрошується очевидне запитання: а де ж гроші, які потім доведеться повертати з бюджету, а точніше - кишень одеситів?

кредити

За великим рахунком, кредитні кошти розповзлися через десятки, а то і сотні тендерів. У деяких випадках, це приносить позитивний результат для нашого міста, а в інших - ми маємо недобудовані школи. А найголовніше: з урахуванням нової позики, Одеса залишиться винною 4,7 млрд грн, які містяни будуть виплачувати до 2026 року.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
06.05