Останні новини

Не нагнітали: Зеленський і Санду обговорювали, що робити з Придністров'ям

Про що говорили лідери двох держав, розбирався Odesa Live

Сьогодні, 12 січня, проходить робочий візит президентки Молдови Майї Санду до Києва. За підсумками переговорів з президентом України Володимиром Зеленським відбулася прес-конференція, в ході якої сторони розповіли про досягнуті домовленості. Зокрема, обговорювалося питання по Придністров'ю.

Про що говорили лідери двох держав, розбирався Odesa Live.

Так, за словами Санду, вона домовилася із Зеленським про створення Ради президентів двох країн для постійної співпраці. Також сторони продовжили обговорення проблем з українським комплексом ГЕС на Дністрі, щоб захистити річку "для майбутніх поколінь".

Крім того, лідерка Молдови заявила, що в ході переговорів сторони домовилися побудувати і реконструювати дороги між Києвом та Кишиневом, щоб шлях між столицями скоротився до 5 годин. Також лідери держав погодилися налагодити процес взаємного перетину кордонів за внутрішніми паспортами.

Однак, великий інтерес викликала розмова про невизнане Придністров'я. Під час президентської кампанії Санду обмовилася, що збирається вирішити “придністровське питання” за допомогою України. Тоді багато політологів зазначили, що вона може втягнути нашу державу в досить небезпечний конфлікт. Проте, на прес-конференції лідери України та Молдови не нагнітали атмосферу.

Зеленський заявив, що обговорив з Санду врегулювання конфлікту в Придністров'ї і посередницьку роль України в форматі "5 + 2".

"Ми обговорили ситуацію в Придністровському регіоні Молдови. Ми також обмінялися думками про наші спільні кроки щодо Придністров'я, зокрема, з урахуванням посередницької ролі України в форматі переговорів “5 + 2". Вкотре хочу підкреслити, що позиція України щодо придністровського врегулювання залишається незмінною: ми твердо підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність Молдови в межах її міжнародно визнаних кордонів", - підкреслив президент України.

Учасниками Міжнародного формату "5 + 2" є Молдова та Придністров'я, як сторони конфлікту, Росія, Україна і ОБСЄ - посередники, США та Євросоюз - спостерігачі. Раніше Санду наголошувала на необхідності активізації переговорів в цьому форматі для пошуку політичної формули вирішення конфлікту.

Крім цього, український президент підкреслив важливість спільної боротьби з контрабандою на українсько-молдовському кордоні, особливо на ділянці в Придністров'ї.

В цілому було мало конкретики, як у питанні врегулювання конфлікту на Придністров'ї, так і стосовно контрабанди, хоча очікувалося, що саме ПМР стане головною темою зустрічі. Лідери держав заявили, що сторони “обмінялися думками” щодо подальших кроків по Придністров'ю, але ухилився від подальшої конкретики по цьому питанню. Залишається лише здогадуватися, про що вони говорили без камер.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський похвалив свою молдавську колегу Маю Санду за її позицію з приводу територіальної приналежності тимчасово окупованого РФ Криму. Вона, за словами голови держави, не боїться називати його українським.