Останні новини

Мітинги допомогли: як влада планує знижувати тарифи на комуналку

Чому влада раптом вирішила почути українців і чи дійсно ціни підуть на спад, розбирався Odesa Live

У різних куточках України вже кілька днів тривають акції проти зростання цін на комунальні послуги, яке почалося з 1 січня. Серед інших, мітинги відбулися в Одесі та Ізмаїлі. Після цього в Офісі Президента задумалися про те, щоб знизити тарифи.

Чому влада раптом вирішила почути українців і чи дійсно ціни підуть на спад, розбирався Odesa Live.

План Вітренка

Мітинги відбулися без політичного забарвлення і участі радикальних сил. Але очевидно, що, якщо тенденція продовжиться, до акцій протесту приєднаються, як політики, так і радикали. Вочевидь, це розуміють і в Офісі Президента, тому що відреагували на підвищення тільки після мітингів.

11 січня в ОП провели нараду з питання тарифів за участю президента Володимира Зеленського, прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, тимчасово виконуючого обов'язки міністра енергетики Юрія Вітренка, міністра фінансів Сергія Марченка, міністра соціальної політики Марини Лазебної. Після цього Вітренко представив свій план зниження цін для населення. Суть пропозиції така - з 1 лютого буде обмежена ціна на газ для "вразливих" споживачів на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні. Дана ціна буде фіксуватися на рік і переглядатися в листопаді на підставі котирувань на біржі.

Правда, що це за “вразливі” споживачі - Вітренко не пояснив.

Що скаже МВФ?

Втім, реалізувати даний план буде непросто. Згідно з домовленістю з МВФ, тарифи на газ прив'язані до ціни блакитного палива в Європі і не фіксуються, як запропонував Вітренко. Про те, що Міжнародний валютний фонд може перешкодити зниженню тарифів, визнав і сам т.в.о. міністра енергетики.

"Важливо врахувати всі ризики, зокрема ризик маніпуляцій з боку постачальників. Нам потрібно спокійно пояснити МВФ, що мова йде про адекватні ринкові заходи, а не про відкат назад", - зазначив Вітренко.

За ідеєю Вітренка ховається відновлення дії механізму постачання природного газу за спеціальними зобов'язаннями (ПСО), який був скасований на вимогу західних партнерів України з 1 серпня 2020 року. Скасування ПСО було ключовою умовою продовження кредитування України з боку МВФ. Фактично одразу ж після відкриття ринку газу ціни на ресурс прогнозовано злетіли, оскільки були прив'язані до "імпортного паритету".

Президент України Володимир Зеленський неодноразово говорив про те, що робота з МВФ, а саме отримання чергових кредитів, вкрай важлива для України. Яскравий приклад - історія з Конституційним судом, який своїми рішеннями міг знищити антикорупційну вертикаль в державі. Коли цим обурилися в МВФ, Зеленський практично оголосив війну КСУ.

Чого чекати далі?

З одного боку, слабо віриться, що влада піде проти МВФ, адже Україна може втратити кредити, на які так роблять ставку в ОП. До того ж в.о. міністра енергетики дав зрозуміти, що тарифи будуть знижуватися не для всіх (для “вразливих” споживачів). З іншого боку, якщо мітинги триватимуть, цим скористаються інші політичні сили. Тому на Банковій треба терміново щось робити.

До того ж, цілком можливо ми спостерігаємо за суто політичними процесами, мета яких - перестановка кадрів в Кабміні. Наприклад, на даний момент Вітренко виступає в ролі рятівника, що в майбутньому дозволить йому піднятися по кар'єрних сходах. Так що Денису Шмигалю варто турбуватися за своє становище.

Нагадаємо, що у регіонах України почали різко підвищувати тарифи на опалення. Зокрема, в Миколаєві місцеве “облтеплоенерго” підняло ціни на 35%, а в Одесі - на 23%.