Останні новини

Маленькі кровопивці: що робити одеситам у разі укусу кліща

Коли починається період їхньої активності й збудники яких хвороб вони переносять.

Ось-ось почнуться травневі свята, а з ними — сезон активності кліщів, які є переносниками енцефаліту і хвороби Лайма. В умовах карантинних обмежень відлюдний відпочинок на природі здається привабливим варіантом, але не варто забувати про деякі правила безпеки.

Чим небезпечні кліщі й що робити в разі їхнього укусу — розбирався Odesa Live.

Читайте також: В Україні отримали другу партію вакцин AstraZeneca

Кліщі належать до класу павукоподібних, які, в основному, харчуються кров’ю. Варто зазначити, що у світі налічується понад 48 тисяч видів цих тварин, але далеко не всі з них небезпечні для людини — найбільшу загрозу несуть лісові кліщі. Інфікування людей відбувається переважно через кров при укусі.

За своїми розмірами кліщі дуже малі, тож вчасно їх помітити можна не завжди. Найбільшу активність вони виявляють вранці й ввечері, люблять перебувати поблизу стежок, по яких ходять тварини, або пасовища, де пасеться худоба. Вони живуть в основному в траві або низьких чагарниках — сидять на стеблах і травинках, де чекають на своїх жертв — так вони проводять більшу частину життя. На їхніх лапках є спеціальні мікроскопічні кігтики, завдяки яким вони можуть міцно зачепитися за одяг чи хутро. Втім, потрапивши на тіло, кліщ спочатку намагається піднятися якомога вище — на шию, груди, живіт або пахову частину, загалом, на ділянки тіла з більш ніжною шкірою.

Кліщі

Фото: golos.com.ua

Укуси

Укуси кліщів відчути не вдасться — у їхній слині міститься сильне знеболювальне (лише через -1–2 дня виникне відчуття свербіння — ознака запальної реакції). Впиваючись у шкіру людини, вони присмоктуються до найближчої кровоносної судини та починають пити кров. У такому стані павукоподібні проводять кілька днів, після чого відвалюються, але зазвичай побачити паразитів вдається набагато раніше. І, як тільки це сталося, потрібно відразу ж звернутися в поліклініку.

“Щоб потерпілий точно був у безпеці, кліща потрібно видалити повністю, у лікарів, в травматологічних пунктах. А якщо спробувати витягти його самостійно, якийсь фрагмент, наприклад, лапка або хоботок, може залишитися в тілі людини. І це теж буде джерелом інфекції, тож потрібно звернутися до фахівців, які проведуть ревізію рани й оброблять її”, — ексклюзивно для Odesa Live повідомила Вікторія Напханюк, ентомолог Одеського обласного лабораторного центру

Втім, якщо до найближчого травмпункту дістатися в короткі терміни не виходить, прибрати кліща доведеться власноруч. Панікувати не варто — не всі вони заразні. У більшості випадків, якщо вчасно позбутися паразита, ніякої шкоди не буде. Проте, якщо кліщ встиг прикріпитися до шкіри, видалити його можна наступним способом: використовуючи пінцет або нитку, повільними рухами, обертаючи кліща навколо осі в зручну вам сторону, акуратно потягніть вгору. Потім, за бажанням, покладіть його в якусь ємність — для подальшої експертизи в лабораторії.

Кліщі

Фото: Вікторія Напханюк

Є поширена думка, що на кліща попередньо потрібно капнути соняшникову олію — на його черевці є дихальний отвір, і так він залишиться без повітря. Зробити це, звісно, можна, але в такому випадку кліщ буде непридатний для лабораторного дослідження. У жодному разі не варто їх чавити — так можна заразитися, особливо якщо на руках є подряпини.

Після вилучення необхідно вимити руки з милом, а місце укусу обробити дезінфікуючим засобом. А потім відразу ж звернутися до лікаря-інфекціоніста або терапевта.

“Зараз період активності кліщів тільки почався. У цих павукоподібних виокремлюють 4 стадії розвитку. Для переходу в кожну нову стадію їм потрібна порція крові, і зазначу, що це не обов’язково має бути кров теплокровних тварин, підійдуть і земноводні. Ось чому в цей період вони інтенсивно шукають того, хто їх прогодує”, — наголошує Вікторія Напханюк.

Можливі захворювання

Як вже згадувалося, деякі кліщі є переносниками збудників певних захворювань. Серед них є дві найбільш небезпечні.

Перша — це вірусний кліщовий енцефаліт — захворювання, яке вражає переважно центральну нервову систему й головний мозок. Перші симптоми проявляються у вигляді підйому температури тіла, нудоти та швидкої стомлюваності. Іноді перебіг хвороби супроводжується появою судом, найсильнішого головного болю. Однак, є один нюанс.

“Вірусний кліщовий енцефаліт в Одеській області офіційно не фіксували з 2000 року. Сезон тільки стартував, тому наразі у місті нараховується 17 укусів. Даних по області ще немає, але з огляду на свій досвід,  можу припустити, що це не більш ніж 30–40 укусів. Зазвичай за сезон фіксують приблизно 1000 звернень, минулого року їх було трохи більше”, — зазначає ентомолог.

Вакцина від енцефаліту в країні є, її можна знайти, наприклад, у приватних медичних фірмах. Але специфічний протикліщовий імуноглобулін, який вводиться людині вже після укусу з метою профілактики захворювання, не закуповують. Тож люди мають бути особливо обережними на природі. 

Кліщі

Фото: kievvlast.com.ua

Друга — це хвороба Лайма (або бореліоз), яку, на відміну від енцефаліту, можна зустріти в Одеській області.

“Інкубаційний період хвороби Лайма може тривати від 1 до 2 тижнів, але бувають поодинокі випадки, коли цей термін становить кілька місяців. Симптоми хвороби можуть з’являтися через певний час після інкубаційного періоду. Часто після укусу виникає почервоніння шкіри, і якщо люди розуміють, що вони були в зоні ризику, наприклад, у лісах, а тим більше якщо вони знайшли кліща, то варто запідозрити, що це почервоніння є місцем укусу. Далі може підвищуватися температура, виникати відчуття втоми, головний біль, нудота — ті симптоми, які характерні для багатьох інших захворювань. У такому випадку потрібно відразу звертатися до лікаря. Бо в людей, які роблять це занадто пізно, виникне більш складний стан — хвороба Лайма буде прогресувати, а симптоми — погіршуватися. Це можуть бути якісь відхилення з боку нервової системи або серця, запалення в суглобах. А якщо її не лікувати, вона може призвести до інвалідності й навіть летального результату”, — розповідає для Odesa Live Людмила Мухарська, лікар-епідеміолог.

При розвитку хвороби Лайма на місці присмоктування кліща через 7–14 днів утворюється характерна червона пляма у вигляді кільця (еритема). Все це супроводжується лихоманкою, болями в кістках і м’язах. Підступність хвороби полягає в тому, що перші її ознаки, описані вище, можуть через кілька днів або тижнів зникнути, навіть без лікування, однак інфекція залишається і з часом переходить в хронічну форму. А це загрожує серйозними наслідками для здоров’я. Варто також зазначити, що вакцини від бореліозу немає, однак, для його профілактики лікарі-інфекціоністи призначають курс антибіотиків і спостереження за симптомами упродовж місяця.

Хвороба Лайма

Фото: glavcom.ua

Превентивні заходи

Краща профілактика кліщових інфекцій — дотримання правил захисту від укусів кліщів. Перед виходом на природу варто заздалегідь потурбуватися про своє здоров’я:

  • Одягайте довгий світлий одяг із гладкою фактурою — так вам буде простіше помітити кліщів, а їм — складніше зачепитися;
  • Штани краще заправляти в шкарпетки або високе закрите взуття;
  • Обробіть одяг спеціальним репелентом;
  • Пересуваючись лісом, намагайтеся триматися середини стежки, остерігайтеся високої трави й чагарників. Для відпочинку краще обирати сухі ділянки без трави;
  • Регулярно оглядайте себе на предмет наявності кліщів на шкірі та одязі;
  • Після повернення додому потрібно ретельно витрусити одяг та ще раз провести огляд;
  • Якщо в будинку є собака, після прогулянки обов’язково огляньте його на наявність кліщів, бо вони можуть злізти з тварини й переповзти на людину.

Якщо вас все ж таки вкусив кліщ або ви для профілактики вирішили перевіритися (як на бореліоз, так і на кліщовий енцефаліт), зробити це можна у вірусологічній лабораторії за адресою Старосінна площа, 33. Необов’язково здавати саме кліща — можна провести й аналіз крові. І, у разі необхідності, спеціаліст призначить вам курс профілактичного лікування.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
06.05