Останні новини

Куди бігти і де ховатися: в якому стані знаходяться одеські бомбосховища

Чи готові сховища прийняти всіх бажаючих при необхідності

На цьому тижні Одеська мерія несподівано опублікувала мапу бомбосховищ у місті. Таким чином кожен містянин міг дізнатися, куди бігти у разі потенційного бомбардування. З урахуванням того, що відбувається на кордонах країни, інформація дійсно актуальна.

В якому стані знаходяться міські бомбосховища, розбирався Odesa Live.

Читайте також: Майже 40 років за секунди - як змінювалися Одеса та область з 1984 року

Бункер на вокзалі і сховища для своїх

На опублікованій муніципалітетом мапі вказані 208 звичайних бомбосховищ і 135 протирадіаційних укриттів у різних районах Одеси. Як зазначили в департаменті муніципальної безпеки, у разі надзвичайної ситуації власники будівель і приміщень, в яких знаходяться укриття, повинні забезпечити людям вільний доступ.

“Це укриття для населення міста Одеси від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру. Фонд захисних споруд цивільного захисту включає сховища цивільного захисту, підвальні приміщення житлових будинків, підземні паркінги та інші споруди підземного простору, які можуть бути використані для укриття населення”, - повідомили у відомстві.

Кореспондент Odesa Live перевірив кілька бомбосховищ. Для цього був обраний центр міста - район, у якому більше всього таких споруд. Одне з найбільших у своєму розпорядженні має залізничний вокзал.

Так, під ЖД ми побачили два сховища: одне величезне для пасажирів і друге поменше, призначене для співробітників і керівництва вокзалу. Ще є третє, проте на даний момент, воно закрите. За попередніми оцінками, сховища можуть прийняти не менше 1 000 осіб за раз.

бомбосховища

бомбосховища

бомбосховища

бомбосховища

бомбосховища

Що стосується інших сховищ, то вони призначені скоріше для внутрішнього користування. На стінах ви побачите відповідні таблички, однак найчастіше подальшому шляху заважають закриті ворота, які ведуть у двір того чи іншого будинку. У разі чого, об'єктами зможуть скористатися тільки місцеві жителі. І то, якщо вони готові до експлуатації.

бомбосховища

бомбосховища

Не всі сховища готові

Війна на території України йде не перший день, а тому питання з бомбосховищами відкрите вже досить давно. Ще у 2015 році Головне управління ДСНС України в Одеській області розробило інтерактивну карту захисних споруд міста - на зразок тієї, що опублікувала мерія. Але тоді з'ясувалося, що деякі з них занедбані, а інші - знаходяться в руках приватників, які обладнали їх під власні потреби.

Читайте також: Голлівуд біля Чорного моря - історія та вклад в мистецтво великої Одеської кіностудії

Як розповів заступник директора департаменту муніципальної безпеки Одеської міськради Олександр Доля, з 353 бомбосховищ на балансі міста знаходяться лише 85, а інші - у приватній власності або ОСББ. Також він визнав, що частина об'єктів зараз у непридатному стані.

“Протягом 20 років бомбосховища фактично ніхто не перевіряв, інспектування та ремонт почали проводити з 2016 року”, - зазначив чиновник.

Крім того, на карті є споруди, які зняті з обліку.

“Вони, за багатьма ознаками, не підпадають під те, що це захисна споруда. У нас в Одесі добувався ракушняк і залишалися ці вироблення, і вони теж використовувалися під сховища, але в даний момент в ціх спорудах неможливо розмістити людей", - підкреслив Доля.

Чи вийде потрапити до сховища при бомбардуванні?

Як говорилося вище, велика частина сховищ знаходиться в центрі Одеси. Але, у селищі Таїрова іх всього п'ять, а Котовського - і зовсім три. При цьому у кожному мікрорайоні проживає приблизно по 300 тис чоловік. У свою чергу, Олександр Доля запевнив, що у цих житлових масивах є інші захисні споруди, яких немає на мапі.

"Під сховища підпадають майже всі підвали, підземні паркінги, підземні торгові центри", - запевняє чиновник.

До всього іншого, є проблема іншого роду - як переконався журналіст Odesa Live, у деякі бомбосховища неможливо потрапити сторонній людині, а, як підтвердив Олександр Доля, більшість об'єктів закриті на замок. Чи зуміють міські служби відреагувати вчасно у разі надзвичайної ситуації?

"На всіх комунальних захисних спорудах є майстер ділянки, який тут поруч живуть, у них є ключі. Також у жителів під'їзду теж є ключ", - упевнений заступник голови департаменту муніципальної безпеки.

Тобто, в мерії традиційно стверджують, що все знаходиться під контролем.

Наостанок, трохи цифр: майже кожне сховище у змозі приймати в своїх стінах 100-150 містян. Якщо припускати, що всі 353 об'єкта в стані адекватно функціонувати, то сховатися зможуть, максимум, майже 53 000 осіб. З огляду на бункери типу, як на вокзалі, можна “накинути” до цієї цифри ще кілька тисяч. А населення Одеси становить близько 1 млн жителів. Тобто, якщо раптом війна, то переважній більшості одеситів дійсно доведеться ховатися в підвалах і підземних паркінгах (яких теж не так багато). Можливо, треба знову згадати про катакомби?

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok! 

Вийти в ефір
09.05