Останні новини

Краще для здоров'я, але погано для регіонів: як вплине на Україну скасування переведення годинників

Нардепи мають намір більше не переводити годинник

В Україні протягом багатьох років сперечаються щодо того, чи потрібно переводити годинник двічі на рік. 3 березня Верховна Рада наблизилася до того, щоб поставити крапку у цьому питанні: проголосували у першому читанні за законопроєкт, який повинен залишити в Україні лише зимовий час.

Як це вплине на життя українців, розібрався Odesa Live.

Читайте також: Великі штрафи і терміновий виклик резервістів - в Україні хочуть змінити правила військового призову 

Історія питання

franklin.jpg

Фото: kpi.ua. Бенджамін Франклін

Переводити годинники почали для ефективного використання денного світла. Вперше це запропонував зробити Бенджамін Франклін у 1784 році. Ідея така: переводячи годинник назад, ми отримуємо додаткове світло, а значить економимо на освітленні. Паралельно з цим, вранці ми нічого не втрачаємо. Пізніше цю практику почали застосовувати в інших країнах світу з метою більш раціонального використання світлого часу доби і економії: на свічках, вугіллі, деревині, а потім - електроенергії.

1 квітня 1981 року жителі Радянського Союзу вперше перейшли на літній час, перевівши стрілки годинника на годину вперед. В Україні переходи на зимовий і літній час тривали і після розпаду СРСР, а у 1996 році це офіційно затвердив Кабмін своєю постановою

У XXI столітті ряд країн почали відмовлятися від цієї практики і серед них була Україна. У 2011 році Верховна Рада залишила тільки літній час, але незабаром рішення нардепів довелося скасувати. Справа у тому, що в Західній Україні світати починало тільки о 10:00 ранку.

Зараз нардепи мають намір залишити тільки зимовий час.

Відмова від переведення - переваги

Стефанчук

Фото: LIGA.net. Руслан Стефанчук

За словами ініціатора законопроєкту, першого заступника голови парламенту Руслана Стефанчука, перехід на літній або зимовий час негативно впливає на біоритми людини. Чиновник зазначив, що вже проконсультувався з цього приводу з Національною академією наук України та провідними медичними університетами України.

Абсолютно всі без винятку підтримують ідею скасувати сезонне переведення годинників, оскільки це негативно впливає на біоритми і, відповідно, на здоров'я людини”, - зазначає Стефанчук.

Лікарі неодноразово заявляли, що організму дуже складно пристосуватися після переходу на літній час. Якщо мозок до цього звикає, то організм не завжди справляється. Через це у людей можуть виникнути:

  • головні болі;
  • біль у спині;
  • болі у суглобах;
  • емоційні розлади;
  • хвороби судин
  • проблеми з артеріальним тиском;
  • порушення сну.

Крім того, Стефанчук визнав, що економічна доцільність переведення стрілок годинника не доведена.

“Не існує досліджень, в яких було б доведено енергозбереження. У разі необхідності при підготовці законопроєкту до другого читання ми можемо передбачити можливість надання деяким територіальним громадам права вводити регіональний робочий час”, - зазначив він.

Читайте також: Романтичніше, ніж замовити доставку: рецепти на 8 березня, щоб привітати жінок

З Стефанчуком згоден енергоексперт Юрій Корольчук, який вважає, що у нинішніх економічних умовах перехід на літній час дійсно втратив сенс

“Раніше, коли в масштабах Союзу під переведення годинників змінювалися робочі зміни, у цьому була логіка. Але сьогодні основне споживання у нас відбувається вдома. Люди все одно приблизно в один і той же час прокидаються, готують їжу, роблять чай-каву. Тому економії практично немає”, - стверджує Корольчук.

Відмова від переведення - недоліки

nk1ixfr6yrtwgjym.jpg

Фото: mrpl.city. Нічний Маріуполь

Коли у 2011 році Україна тимчасово закріпила літній час, постраждали жителі Західної України: глибока ніч у 8 ранку - задоволення сумнівне. Однак якщо залишитися на зимовому часі, тоді постраждають мешканці Східної України, яким доведеться забути про світлі вечори. Наприклад, зараз у Маріуполі о 18:00 вже темно, а в Ужгороді - ще світло. Та й жителі Західної України можуть відчути дискомфорт - в окремі періоди темно буде навіть о 8 годині ранку.

Справа у тому, що Україна дуже широка за європейськими мірками країна. Фактична різниця у часі між Луганською областю та Закарпаттям - близько години. У теорії, проблему можна було б вирішити, якщо ввести в країні два часових пояси: один для західних регіонів, інший - для інших. Але, на жаль, золотої середини у цьому питанні ще не знайшли.

Нагадаємо: 

  • Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив про можливість запровадження нового локдауну. Такі міри можуть прийняти через новий спалах захворюваності на коронавірус.
  • На Хаджибейському лимані під Одесою бетонування лівої частини мосту знаходиться на завершальному етапі. Після того, як його здадуть в експлуатацію, рух на завантаженій ділянці траси Київ - Одеса нормалізується. Принаймні, на це сподіваються дорожники.

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
15.04