Останні новини

Ключ на старт: як Україна підкорює космос і чи можна будувати ракети в Одесі

Хто в країні будує ракетні запчастини і який потенціал ми маємо для розвитку космічної галузі

20 лютого США вивели на орбіту корабель "Cygnus" з вантажем для космонавтів на МКС. Зробити це вдалося за допомогою ракети-носія "Antares", над якою, до речі, працювали в Україні.

Яка ситуація склалася з космічною галуззю в Україні і чи можна у нас займатися аматорським ракетобудуванням - розбирався Odesa Live.

Читайте також: Справа про викрадення людини: Приморський суд оголосив вирок Сергію Стерненку

На перший погляд може здатися, що в нашій країні космічної галузі зовсім не існує. Космодром відсутній, а тому новин про будь-які запуски не було і найближчим часом навряд чи будуть. Однак, все не так погано, як може здатися на перший погляд.

Історичний контекст

Якщо опустити запуск "Супутника-1" в 1957 році з іншими космічними досягненнями Радянського Союзу і розглянути саме період існування незалежної України, то можна виділити декілька важливих подій.

Політ Леоніда Каденюка

Леонід Каденюк - це перша людина з українським паспортом, яка опинилася у космосі. Він здійснив політ на шатлі "Columbia" і пробув на орбіті 15 діб. Метою місії були випробування наукового супутника, а сам Каденюк виступав у ролі фахівця з корисного навантаження. "Columbia" — це американський корабель, тому і велика частина екіпажу теж була родом зі Штатів. Проте, того разу українцю Леоніду Каденюку і японцю Такао Дої вдалося пробити собі дорогу в космос крізь стіну конкурентів.

колумбія

Фото: Google

Виробництво обладнання

Зараз в українців відсутня можливість самостійно літати до зірок і відчувати себе незалежною космічною державою — на це впливає відсутність космодрому. Проте, наша країна досягла успіху в створенні космічного транспорту. Головним чином цим займаються різні державні підприємства, за якими так чи інакше доглядає Державне космічне агентство України. В основному на Батьківщині виробляють: двигуни, космічні апарати, ракети-носії, паливо і так далі. Переважно цим займається або конструкторське бюро "Південне", або дніпровський "Південний машинобудівний завод" (“Южмаш”). Вони працюють "в зв'язці": спочатку "Південне" проектує, а “Южмаш” потім  виготовляє.

Ось деякі яскраві приклади кораблів і обладнання, до створення яких доклали руку українці:

  • Американська ракета-носій "Antares";
  • Двигун європейської ракети-носія "Vega";
  • Виробництво ракет-носіїв "Зеніт", які запускали з плавучого космодрому на екваторі;
  • Виведення на орбіту науково-дослідних супутників "Січ-1" і "Січ-2";
  • Запуск наносупутників "PolyITAN-1" і "PolyITAN-2";
  • Створення радіотелескопу "РТ-32".

Ініціативи

Підготовкою фахівців у цій сфері, зокрема, займається Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова. Там можна дізнатися більше про космос, взяти участь в конференціях і, звісно, здобути освіту для подальшої роботи.

Ще, наприклад, в Дніпропетровську існує так званий "Space Hub" — проект, в межах якого намагаються знайти рішення різних проблем: з харчуванням, поселенням на інших планетах, психологічним станом людини в космосі і т.д. Це приватна ініціатива, яка тримається на небайдужих ентузіастах. 

Молоде покоління

У 2016 році українська команда стала переможцем конкурсу, який організувала NASA. На ньому вони представили свій проект — "Mars Hopper". Справа у тому, що на Марсі сила тяжіння не така велика, як на Землі, а атмосфера — розріджена. Щоб пересуватися планетою в таких умовах і був спроектований "Mars Hopper" — літак, який при приземленні збиратиме лід з поверхні планети і перетворюватиме його в газ. Енергія, яка буде виділятися у процесі, створить реактивну тягу і дозволить літаку продовжувати рух. Звичайно, "Mars Hopper" ще не побудовано, але він є підтвердженням того, що в Україні є люди, які захоплюються космосом і вперто роблять певні успіхи у галузі.

mars hopper

Фото: Google

Аматорське ракетобудівництво

Якщо з будівництвом великих ракет для запуску на орбіту все більш-менш зрозуміло, то варто сказати декілька слів про аматорів. Існує Федерація ракетомодельного спорту України, яка займається проведенням різноманітних заходів на відповідну тематику. Її збірна бере участь у змаганнях, у тому числі й за кордоном, і часто займає призові місця. Досить згадати, як у 2015 році у Львові відбувся Чемпіонат Європи з ракетомодельного спорту, на якому українці загалом отримали 27 медалей і титул абсолютного чемпіона. І це не єдиний приклад. 

"Мрія потрапити в космос знайома кожному хлопчику. Якось в дитинстві ми з батьками приїхали додому дуже пізно. Я був дуже втомленим, тому тато взяв мене на плече і поніс до хати. Поки ми йшли по вулиці, я подивився вгору і побачив білу цятку, яка летіла через все небо. У світі не було сили, яка була б здатна її зупинити. Через секунд 20 цей супутник, чи що це було, зник з моїх очей, але залишився в моєму розумі. Так я і вирішив, що хочу в космос, хоч і робити щось для реалізації своєї ідеї почав тільки в 2014 році. Тоді на допомогу прийшли аматорські ракети. Мені довелося багато працювати, щоб змусити їх хоча б відірватися від землі: повторити тригонометрію, вивчити інтеграли, диференціальні рівняння, дізнатися більше про аеродинаміку і безліч інших речей. Якщо опустити опис свого довгого шляху, якого вистачило б на цілу книгу, скажу ось що: корпуси для ракет я роблю з безшовних труб — вони здатні витримати більший тиск. Сопла виготовляю сам або зі знайомим механіком — для цього я замовляю спеціальну сталь і на верстаті надаю їй потрібну форму. У якості репелента я використовую так зване "карамельне паливо" — плавлену суміш з селітри і цукру. Потім заправляю ракету паливом і через годину запускаю її зі свого імпровізованого полігону — маленького стартового майданчика далеко від лісів, міст і речей, які можуть спалахнути. Це почуття, коли ракети злітають вгору на кілька кілометрів... Краще цього немає нічого на світі. Але я чомусь не впевнений, що хочу пов’язати життя з цим на рівні професії. Це радше мій спосіб для релаксу", — зазначає Григорій Іващук, ракетобудівник-аматор з Одеси.

ракеты

Фото: Google

Ситуація в Одесі

На жаль, займатися ракетобудуванням в Одесі досить проблематично. Перш за все через те, що для цього немає спеціальних установ. Ані клубів, ані факультетів з підготовки фахівців. Хіба що пощастить знайти групу ентузіастів або ж доведеться самому опановувати цю нелегку справу — головне йти за мрією. Проте, якщо ви вирішили отримати серйозну освіту, то варто придивитися до таких міст як Київ чи Дніпропетровськ. Там для шанувальників космосу відкрито більше доріг.

Підсумки

Ідеї ​​подорожей в далекі світи непокоять розуми людей не перше десятиліття, і зараз для їхньої реалізації відкривається все більше можливостей. Так, Україна не має величезних ресурсів і фінансів для розвитку космічної галузі, але це не завадило нам домогтися серйозних успіхів на терені: українські запчастини і техніка використовуються в усьому світі, тому країна - цілком конкурентоспроможна. Не виключено, що з часом Україна зможе вийти на зовсім новий рівень і стати повноцінною космічною державою — для цього у неї є потенціал.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok