Останні новини

Кістки, скіфська зброя та руни: що цікавого знаходили археологи в Україні та Одесі

Що можна знайти в товщі української землі і як “чорні археологи” руйнують історичні пам’ятки.

Ще у 2017 році чеські археологи, під час розкопок слов’янського поселення на півдні країни, знайшли уламок бичачої кістки з написом на ній. Тепер, через чотири роки експертиз, фахівці представили результати своїх досліджень.

Чому цей уламок так важливий, а також які археологічні знахідки є в Україні та Одесі — розбирався Odesa Live.

Читайте також: “Через його причетність до значної корупції”: США запровадили санкції проти українського олігарха Ігоря Коломойського

Чеська знахідка

Напис на вищезгаданій бичачій кістці представляє собою руни старшого футарка. Футарк — це загальна назва німецьких та скандинавських рунічних алфавітів, яка походить від “наскрізного” читання перших шести букв старшого алфавіту: f, u, þ, a, r, k. Цей шрифт використовувався німецькомовним населенням Центральної Європи з II по VII століття нашої ери. Сама ж кістка датована приблизно 600 роком н.е. й визнана найстарішим написом, знайденим у слов’ян.

Виходить, що це відкриття ставить під сумнів явні культурні відмінності між німецькою та слов’янською частинами Європи. Адже досі найдавнішою писемністю слов’ян, що жили в Центральній Європі, вважалася глаголиця, яку в IX столітті принесли в Моравію (зараз це територія Чехії, Угорщини, Словаччини, а також сусідніх частин інших держав) ченці Кирило й Мефодій. Цей напис переконливо доводить, що першою “абеткою” древніх слов’ян були саме німецькі руни.

кістка

Фото: Google

Знахідки в Україні

Раніше Україну населяли багато племен і народів: кіммерійці, скіфи, гуни, готи, слов’яни, а до них — неандертальці і кроманьйонці. Усі вони так чи інакше залишили після себе якісь сліди: домівки, прикраси, посуд, зброю та інші предмети.

Житла з кісток мамонтів

На півночі України є стоянки первісних людей, які зроблені з кісток мамонтів — подібні споруди сформувалися під час останнього наступу льодовиків. Воно почалося приблизно 25 тис. років тому і тривало майже 7 тис. років. Життя людей у той час ґрунтувалося здебільшого на полюванні. Щоб було чим палити багаття, у вогонь клали кістки мамонтів, бо вони добре і довго горіли. З них також будували невеликі будинки, які за формою нагадують “іглу” ескімосів.

Найстаріші домівки такого типу були знайдені в Межирічі, Центральна Україна, їх вік становить майже 15 тисяч років, тож вони відносяться до епохи Пізнього палеоліту. Кістки ніг і нижні щелепи мамонтів використовувалися для основи стін, а верхні щелепи з бивнями — для зводу. Будинки розташовувалися навколо основної будівлі поселення, у якій сім’ї або родичі жили протягом декількох тижнів або місяців, а потім переходили на нове місце.

мамонти

Фото: Google

Жук у бурштині

Знахідка, гідна першої частини “Парку Юрського періоду” — у річці Веселуха, Рівненська область, знайшли жука — він застиг у невеликому шматку бурштини, який добре зберігся. Як повідомляється у звіті, комасі понад 30 мільйонів років, а цей вид раніше був невідомий науці. Також зазначимо, що для обробки смоли, у якій застиг жук, використовували методи, розроблені дослідницею Катериною Сидорчук. Вона померла у 2019 році, тому, у знак пам’яті, комаху назвали “Telmatophilus sidorchukae”.

жук

Фото: Google

Скіфський меч

У 2019 на Мамай-горі, що в Запорізькій області, археологи знайшли курган із двома скіфськими похованнями. Одне встигли розграбувати, а ось друге залишилося недоторканим. У ньому лежав скелет юнака-зброєносця 18–20 років, а поруч із ним: наконечники стріл, бойова сокира, золота сережка, прикраси із зубів оленя та скіфський меч-акінак. Найбільшу цінність має саме останній артефакт, бо подібна зброя трапляється дуже рідко — востаннє схожий меч знайшли в Сумській області 120 років тому. Саме поховання датується приблизно VI століттям до н.е.

меч

Фото: Google

Читайте також: Будівництво почнеться на початку 2021 року: у Британії спроєктують нові ракетні катери спеціально для України

Одеська область

Одеська область, яку в минулому теж населяли найрізноманітніші племена, також може похвалитися низкою цікавих і важливих знахідок.

Стоянка неандертальців

У 1938 році в селі Іллінка, що в Біляївському районі, знайшли ведмежу печеру. За розмірами вона була досить великою: 21х18 метрів. Всередині лежало приблизно 50 кремнієвих знарядь праці й понад 30 тис. кісток, які переважно належали печерному ведмедю. Ці тварини були величезних розмірів, із сильно опуклим чолом, а важити могли приблизно 800–900 кг.

Вважається, що в неандертальців був своєрідний культ печерного ведмедя — такі знахідки траплялися не тільки в Україні, але й у Центральній Європі. Культ, зокрема, проявлявся в тому, що черепи та інші кістки тварини складали разом особливим чином.

Варто також зазначити, що неандертальці — це тупикове відгалуження в дереві еволюції. Вони не були пращурами кроманьйонців, як прийнято вважати, але якийсь час розвивалися, а іноді і схрещувалися з ними.

ведмідь

Фото: Google

Статуетка Гермеса

На південних околицях Одеської області, в 1,5 кілометрах від населеного пункту Орлівка, знаходиться відомий археологічний об'єкт — городище Картал. Воно утворилося в VI–VIII столітті до н.е., а з I століття до н.е. його використовували гето-дакійські племінні групи, щоби захиститися від римських нападок. Це місце має статус об’єкта національного значення.

Під час археологічної експедиції там знайшли теракотову статуетку із зображенням одного з богів античного пантеону — Гермеса (Меркурія), повелителя мандрівників і торгівлі. Унікальність знахідки полягає не тільки в її відмінному стані, але й у тому, що статуетку такого типу зберігали на так званій “варварській периферії”. Це території біля північних кордонів Римської імперії, які населяли варвари, а Картал саме до такої й належав.

меркурий

Фото: Одеський археологічний музей НАН України

Затонулий корабель

У 2011 році поруч з островом Зміїний група водолазів натрапила на залишки затонулого давньогрецького корабля IV століття до н.е. Від самого судна практично нічого не залишилося — за стільки років збереглися кермо, якір і вантаж: декілька тисяч амфор, у яких перевозили вино та олію, посуд і мармурова статуя богині Деметри.

Сам корабель археологи охрестили “Патроклом” — на честь вірного друга Ахілла. Вантаж й конструкція “Патрокла” кажуть про те, що він був торговим кораблем, і, ймовірно, йшов від берегів сучасного острова Сколопес, який у минулому був одним із виноробних центрів. Якби не катастрофа, то назад корабель повіз би зерно.

патрокл

Фото: Google

Читайте також: Аеропорт оновлено: в Одесі завершили будівництво смуги аеродромного комплексу

Заплановані розкопки в Одесі

На найближчий сезон (весну-літо 2021 року) в Одесі заплановано кілька археологічних експедицій. Насамперед це продовження розкопок на Приморському бульварі, які пройдуть у квітні під керівництвом наукового співробітника Інституту археології Світлани Іванови й доктора історичних наук Андрія Красножона. Там планують знайти Хаджибейську фортеця.

Інша експедиція планується на липень-серпень у Білгород-Дністровську, де розташовані руїни стародавнього міста Тіра. Ці розкопки ведуться вже не перший рік.

“Минулого року ми працювали в Білгород-Дністровській фортеці, у першому цивільному дворі біля 16-ї вежі. Ми тимчасово законсервували ці розкопки за допомогою настилу, але влітку ми їх знімемо і продовжимо розширюватися далі. Швидше за все це буде останній сезон на цій ділянці. Потім ми засипемо її з дотриманням всіх методик: піском, землею, зробимо водовідведення, щоб там не збиралася волога”, — підкреслює Олег Савельєв, науковий співробітник Інституту Археології, кандидат історичних наук.

белгород

Фото: Google

Також археологам часто заважають так звані “чорні копачі” — люди, які незаконно, без відповідного дозволу починають розкопки, щоб знайти артефакти давнини, а потім їх продати. Дії цих людей можуть не тільки перешкодити роботі професіоналів, але й зруйнувати важливі історичні пам’ятки.

“Це давно стало великою проблемою. З моєї точки зору називати їх “чорними археологами” — неправильно, тому що це звучить як романтична назва, яку вони самі собі придумали. Є археологи, а є грабіжники, які порушують закон, без дозволу риються в землі і продають знахідки на різних сайтах. Вони забирають, в основному, матеріал, який допомагає з визначенням дат: монети та інші речі. А як потім дізнатися вік комплексів, якщо немає цього матеріалу?

Коли таких людей затримують на полі місцеві жителі і ведуть до відділку, їх відпускають через декілька годин, тому що на місці вони спіймані не були, а відео і фотофіксації немає. Звісно, поліцейський не буде цілий рік сидіти в кущах і вишукувати цих браконьєрів. Нікому це не треба. Зазначу також, що знайти щось дійсно цінне — велика рідкість, таких випадків дуже мало. Зазвичай люди назбирають бронзових або срібних монет, продають їх за 150 гривень на сайтах, а їх ніхто не купує”, — розповідає історик.

Останні заплановані розкопки, під керівництвом директора археологічного музею Ігоря Вікторовича Бруяко, мають продовжитися в городищі Картал, про яке ми вже згадували — саме там була знайдена статуетка Гермеса.

Підсумки

Професія археолога може здатися чимось дуже романтичним: природа, свіже повітря і скарби, які тільки й чекають, щоб їх знайшли. Однак, насправді ця робота дуже довга, копітка, і вимагає певних знань, точності й обережності. Її завдання — дізнатися якомога більше про минуле і зберегти пам’ятки про нього для наступних поколінь. В Одеській області ще багато незвіданих артефактів та споруджень, і хто знає які секрети приховують ці води та землі.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
15.04