Останні новини

“Якщо я дізнаюся, що врятувала комусь життя - то розплачусь”: як “циркулює” донорство крові в Одесі

Пояснюємо, чому донорство корисне і де в Одесі здати кров.

Ще у Середньовіччі була популярна думка, що так зване “кровопускання” могло вилікувати будь-які хвороби. Це, звичайно, міф, але не такий далекий від істини. Переливання крові дійсно допомагає. Так, 20 квітня у 1832 році акушер Андрій Вольф врятував життя породіллі с кровотечею, зробивши переливання. 

Odesa Live розповідає, чим це корисно і що потрібно знати одеському донору. 

Читайте також: Інтерв’ю з мандрівниками з Одеси. Частина І

Чому донорство важливе

Донорська кров — це цінний ресурс як при плановому лікуванні, так і при наданні невідкладної допомоги. Завдяки їй пацієнти з небезпечними патологіями можуть жити довше і краще. Також вона може бути необхідна при складних хірургічних процедурах. Переливання крові має життєво важливе значення при лікуванні поранених в умовах надзвичайних ситуацій будь-якого типу (природні катастрофи, аварії, війни і т.д.) і грає найважливішу роль при наданні акушерської та перинатальної допомоги.

Читайте також: 43% українців задоволені якістю надання медичних послуг

Здача крові наразі особливо актуальна, тому що існує постійна необхідність у поповненні загального “банку”. Донором може стати людина віком від 18 років і вагою від 50 кілограмів.

Фото: пресслужба Одеської міськрадиФото: пресслужба Одеської міськради

Донорство - це не тільки порятунок життів, але користь для донора, у тому числі профілактика серцево-судинних захворювань, безкоштовне обстеження на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С, вимірювання рівня гемоглобіну і печінкового показника, огляд фахівцем і контроль стану здоров'я. Здаючи кров, ви даєте шанс тим людям, для кого кров - це єдина надія на одужання. Кожна ваша донація рятує чиєсь життя, тому кожен донор дуже важливий”, - підкреслила завідувачка відділення трансфузіології МКЛ №10 Олена Жабановська.

Боятися не варто

Навколо донорства існує ціла низка легенд різного ступеню абсурдності: від різних побічних ефектів до ВІЛ-інфікованих голок. Причина таких історій - банальний страх. Втім, досвідчені пацієнти можуть запевнити, що все безпечно. 

Читайте також: Як невдалі схеми “розірвали” санаторій “Молдова”

Вперше мені й самому було страшно, адже поки я стояв у черзі побачив, як чоловіка приводили до тями після процедури. Але маючи вже 7 здач за спиною - сприймаю це як звичайну дію. В Одесі є чудовий обласний центр переливання крові, що знаходиться на Бісквітному провулку. Там завжди привітний і досить професійний персонал”, - розповів вчитель англійської мови Іван Гетманець. 

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Пам’ятаю, як вперше їхала здавати кров та вислуховувала від родичів, наскільки це погана ідея і що мене там будуть колоти голкою, яку вже використовували по декілька разів. Уявлення не маю, хто взагалі в це вірить, адже при мені кожну голку розкривали та викидали після її використання”, - зазначила біолог Поліна Ботя.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Також донори підкреслюють, що самопочуття після процедури - досить індивідуальна річ. Пацієнт може відчути як прилив сил, так і сонливість чи виснаженість. Іноді бувають і більш нестандартні ситуації.

Після здачі крові зазвичай відчуваю себе добре, буває легке запаморочення. Для цього в коридорі є невеликі лавочки, де можна полежати. Обов'язково дадуть понюхати нашатирю, якщо стане погано. З власного досвіду ще скажу, що після здачі крові ти готовий слона зжерти. Ось такі побочки.” - заявила прикладний лінгвіст, Лісіна Аліса.

Хто та де може стати донором 

Для підтримки донорства серед одеситів, у 2019 році відкрили відділення трансфузіології в міській клінічній лікарні №11. 

Всього кров приймають у 5 закладах: 

  • Одеська обласна станція переливання крові - пров. Бісквітний, 2;
  • Одеська обласна клінічна лікарня - вул. Академіка Заболотного, 32а;
  • Одеський обласний клінічний медичний центр - вул. Суднобудівна, 1;
  • Одеська міська клінічна лікарня № 11 - вул. Академіка Воробйова 5г;
  • Одеська обласна дитяча клінічна лікарня - вул. Академіка Воробйова, 3;

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Існує низка організацій, що сприяють донорському руху. Наприклад, Донор.ua надає змогу зробити попередній запис, а під час карантину ще й безкоштовне таксі додому тому, хто здав кров і багато інших “плюшок”, - підкреслив донор Гетманець. 

Перед процедурою краще перевірити стан здоров’я, адже існує перелік протипоказань - як тимчасових, так і тих, які забороняють здавати донорську кров. Повний список є у відкритому доступі, на офіційному сайті Центру громадського здоров’я України. Якщо вам пощастило і ви не маєте причин не йти - варто знати, як підготуватися до здачі донорської крові:

  • Виключити прийом лікарських препаратів: антибіотиків - за 14 днів, анальгетиків і саліцилатів - за 10 днів;
  • Виключити прийом алкоголю - за 48 годин;
  • Виключити з раціону смажене, гостре, солоне, копчене, молочні продукти, яйця, масло, банани і шоколад - за 15 годин;
  • Виключити куріння - за годину до і після здачі крові;
  • У день здачі крові (плазми) рекомендується легко поснідати - солодкий чай, компот, хліб, сухарі, варення, відварні крупи, риба, овочі (крім моркви і буряка), фрукти (крім бананів і цитрусових).

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Став донором вперше, я вже не змогла зупинитися, адже це дійсно корисно для мене і може допомогти комусь у біді. У мене є подруга, якій лікарі повідомили, що її кров допомогла при важкій операції. Скажу честно, якщо я дізнаюся, що врятувала комусь життя - то розплачусь”, - резюмувала Ботя. 

Зараз, на жаль, донорство не настільки популярне серед одеситів, проте завдяки злагодженій роботі громадських організацій - цей рух активно популяризується серед молоді. А завдяки цьому, як зазначають фахівці, можна зберегти здоров’я цілої нації.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
10.05