Останні новини

Історія одесита, який побачив народження Всесвіту: відкриття і втеча з СРСР Георгія Гамова

Біографія одного з найбільших учених умів Одеси, який так і не знайшов визнання

4 березня 1904 року в Одесі народився Георгій Антонович Гамов - видатний вчений, відомий своїми роботами з квантової механіки, атомної та ядерної фізики, астрофізики, космології та біології. Йому належать три наукових відкриття “нобелівського рангу” - в області теорії альфа-розпаду, теорії “Великого Вибуху” і у теорії генетичного коду.

Про біографії вченого згадує Odesa Live.

Читайте також: Творець вакцини від чуми та холери - історія самого невідомого одесита

Юні роки і перші відкриття

Георгій Гамов народився в збіднілій дворянській родині. Син став довгоочікуваною дитиною, адже народився на 19-му році шлюбу подружжя вчителів. Може, тому на світло денне Георгій з’явився у результаті кесаревого розтину, виконаного породіллі просто на письмовому столі батькового кабінету у просторій трикімнатній квартирі на вулиці Херсонській, 17 (нині – Пастера).

1598014029-404.jpg

Фото: "Україна Інформ". Будинок, у якому народився Гамов

Будучи підлітком, Гамов застав громадянську війну, яка дісталася і до Одеси.

“Пам’ятаю день, коли я читав книгу з геометрії Евкліда біля вікна в нашій квартирі. Раптом віконне скло розлетілося на друзки від ударної хвилі артилерійського снаряда, що вибухнув на сусідній вулиці… Зранку ми вистромлювали з підворіття голови, щоб дізнатись, яка у нас влада – білі, червоні, зелені, греки, англійці”, - розповідав вчений. 

У 1920 р Новоросійський університет, у якому навчався Гамов, разом з іншими університетами України був розформований. Тоді молодий одесит перебрався з Південної Пальміри у Північну - Ленінград, де закінчив місцевий університет у 1926 році. А всього лише через два роки він робить одне з найважливіших своїх відкриттів - застосувавши квантову механіку, першим у світі створює теорію альфа-розпаду, яка отримала визнання світової наукової спільноти. Далі він продовжував працювати разом з іншими видатним фізиками.

У 20-30-х роках Гамов кілька разів відвідував інші країни, де спілкувався з відомими вченими, брав участь у дослідженнях. Мабуть, життя за межами Радянського Союзу сподобалася одеситу набагато більше, що не дивно - на Батьківщині був розквіт епохи репресій.

Втеча

Гамов разом зі своєю дружиною розробляли план покинути СРСР - у ті роки без дозволу країну неможливо було залишити, а одеситу стали забороняти їздити в Європу і США. Відпочиваючи в Криму, улітку 1932 р. подружжя Гамових спробувало з-під Ялти допливли до… турецького берега. На звичайній двомісній байдарці – із запасом їжі на п’ять днів, двома пляшками коньяку. Першого дня море було до мандрівників поблажливим, але через добу зустрічний вітер повернув знесилених веслярів майже до місця старту.

1598014175-857.jpg

Фото: "Україна Інформ". Гамов і його дружина Марина при спробі втечі

Читайте також: Втеча в червоному бікіні - історія одеситки, яка покинула радянський лайнер заради Австралії

Щастя вченому посміхнулося у 1933 році - Георгія Гамова із дружиною включили до складу делегації у Брюссель. Цьому, кажуть, сприяло особисте клопотання французького фізика, почесного члена Академії наук СРСР Поля Ланжевена, який був членом ЦК Компартії Франції. За слухами, остаточне рішення приймалося на найвищому рівні. 

Коли у жовтні 1933 року разом із дружиною вони перебували у Брюсселі, пара відмовилася повертатися до СРСР по закінченні конгресу. Свідомий вчинок одесита мав серйозні наслідки: на півстоліття вздовж Західної Європи впала “залізна завіса”, на десятиліття радянська наука самоізолювалася від світової. Сам Гамов став у 1938 році першим радянським вченим-неповерненцем, чиє ім’я в Радянському Союзі піддали ідеологічній анафемі, а у вітчизняній науці офіційно забули майже на півстоліття. 

Великі відкриття

Деякий час подружжя Гамових жили у Франції, а пізніше - у Данії. Йогоого запрошували у США, проте деякий час одесит не відповідав взаємністю, тому що не хотів стати об'єктом у політичній боротьбі Заходу і СРСР. Більш того, одесит намагався зберегти громадянство Радянського Союзу, але, коли стало очевидно, що країна на поступки не піде, у 1934 році родина Гамових вирушила у гості до Дядечка Сема, де Георгій став Джорджем. Тут одесит заклав основи американської астрофізики та космології, здійснивши кілька наукових проривів.

1598020879-942.jpg

Фото: "Україна Інформ". Університет Джорджа Вашингтона, де викладав Гамов

Зацікавившись зв'язком між ядерними процесами та космологією, у 1937-1940 роках побудував першу послідовну теорію еволюції зірок з термоядерним джерелом енергії. У 1942 році спільно з Теллером запропонував теорію будови червоних гігантів. У 1946-1948 роках розробив теорію утворення хімічних елементів шляхом послідовного нейтронного захоплення та модель “теорії Великого Вибуху” - народження Всесвіту, яку сьогодні вважають основною.

Крім цього, одесит брав участь у створенні одного з типів ядерної зброї - водневої бомби. З чуток, він також допомагав створювати СРСР свою атомну бомбу.

У 1954 році Георгій Гамов публікує статтю, де першим ставить проблему генетичного коду, доводячи, що “при поєднанні 4 нуклеотидів трійками виходять 64 різних комбінацій, чого цілком достатньо для запису спадкової інформації”, висловлюючи при цьому надію, що “хтось із більш молодих науковців доживе до його розшифровки”. У жовтні 1968 року Роберту Холлі, Xар Корані і Маршаллу Ніренбергу була присуджена Нобелівська премія за розшифровку генетичного коду. Але Георгій Антонович Гамов про це вже не дізнався. 19 серпня 1968 року одесита не стало.

Епілог

Гамов

Фото: Street Astronomy. Георгій Гамов

Гамов вніс безсумнівний внесок у різні галузі науки, проте не був “канонізований”, як той же Ейнштейн, незважаючи на очевидні досягнення і яскравий талант. Та й заслужена Нобелівська премія обійшла одесита стороною. У США він розлучився і одружився повторно на американці, але і та покинула неординарного вченого. В СРСР його визнали тільки у 1990 році, але тим не менш, радянська анафема зробила свою справу - на Батьківщині він залишився невідомим, а за кордоном - чужим.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
15.04