Останні новини

Іржа, бруд і мертві водорості: у якому стані одеські бювети та чи можна пити звідти воду

Під час дослідження води були знайдені залишки живих організмів.

Іронічно, але довгий період часу місто біля моря не могло надати достатню кількість рідини для своїх громадян. Навіть зараз, коли дешеві труби “Інфоксводоканалу” постійно прориває, частині одеситів доводиться викручуватися. Втім, альтернатива звичайній водопровідній воді є - бювети.

Чи безпечно пити з них воду - розповідає Odesa Live. 

Читайте також: На що підуть запозичені одеськими депутатами гроші

Як створювалися бювети

Ініціативу по зведенню бюветів міська рада підтримала ще 20 років тому. Проте перед початком будівництва відбулася ціла низка досліджень та науково-інженерних розробок. Серед них: 

  • Моніторинг вод;
  • Інвентаризація свердловин;
  • Оцінка прогнозних ресурсів підземних вод;
  • Складання еколого-гідрологічної карти водоносного горизонту;
  • Розрахунок експлуатаційних запасів питних підземних вод;
  • Визначення зон санітарної захисту для артезіанських свердловин.

Читайте також: Одесити платитимуть за електроенергію за старим тарифом

Тобто організація кожного бювету - це складний і працемісткий процес, від якості виконання якого залежало у першу чергу здоров’я одеситів. У 2001-2002 роках вже були введені в дію перші 10 локальних “об'єктів альтернативного колективного питного водопостачання населення”, що використовують як джерело води артезіанські свердловини. Бювети працюють з номінальною продуктивністю - 1 500 л/год. 

Нинішній стан 

Наразі в Одесі розташовано 16 бюветів, всі вони “під крилом” комунальної установи “Сервісний центр”. За задумкою це означає, що на об’єктах мали б постійно чергувати представники підприємства, але насправді це реалізовано не в усіх місцях.

Окрім того, більша частина бюветів знаходиться у досить понівеченому стані.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Через відсутність належного догляду крани, з яких і набирають воду, покриті вже старою іржею. До цього через постійну вологу додаються то грибок, то водорості. Більш того, плитка постійно руйнується, а фарба - осипається.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

До прикладу, у бюветі на вулиці Кримській,71-Ю стіни настільки давно не оновлювали, що все вже “зацвіло”.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Взимку крани замерзають, а лід забиває каналізацію. При цьому, на ремонт комунальники виділяють в середньому по 200-300 тисяч гривень, але якщо ремонт на об’єкті проводиться, то оновлюють саме труби, фільтри та інше водоочисне обладнання. Зовнішній вигляд бюветів чомусь мало кого хвилює. 

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Пити - можна? 

Моніторинг якості води у міських бюветах щомісячно виконує державне підприємство “Український науково-дослідний інститут медицини транспорту” МОЗ України. За результатами квітневого дослідження очищена питна вода з бюветних комплексів відповідає гігієнічним вимогам питної води.

Odesa Live вирішили власноруч перевірити придатність рідини до споживання. Для цього кореспондент взяв проби з 4 бюветів у різних районах міста. А саме: 

  • Селище Котовського - вул. Кримська,71-Ю;
  • Таїрово - проспект Академіка Глушка, 1-Ю;
  • Приморський район - вул. Академічна, 11-Ю;
  • Молдаванка - Старопортофранківська, 105-Ю.

Надалі воду віддали на перевірку лаборанту університету ім. Мечникова (який побажав залишитися анонімним) на наявність бактерій, вірусів чи будь яких інших живих організмів під мікроскопом. 

Якщо судити за рівнем чистоти, то Суворовський район на першому місці. Там ми знайшли лише шматочки одноклітинних організмів та водоростей, але воно все мертве.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Далі на одному рівні парк Перемоги та Молдаванка. Там теж є залишки життєвої діяльності, але та органіка ніби-то лише нещодавно померла.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

А от на Таїрова велика кількість залишків як одноклітинних, так і колоніальних водоростей.

Фото: Odesa LiveФото: Odesa Live

Тим не менш, на людське здоров’я чи життя воно ніяк не вплине. Воно спокійно перевариться і все”, - резюмував дослідник.

В цілому - з бюветів спокійно можна брати воду як при черговій аварії “Інфоксів”, так і на постійній основі. Радимо лише не забувати попередньо її кип’ятити - тоді вашому здоров’ю точно нічого не загрожуватиме. 

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
10.05