Останні новини

“Протриматися два дні без болю”: що таке селфхарм або навіщо одесити роблять собі боляче

Біль як спроба вирішення проблем

Згадайте, чи доводилося вам зустрічати в кафе, на вулиці — де завгодно, людей, на чиїх руках ви помічали паралельні лінії шрамів, подряпин або інших пошкоджень? Напевно так, а якщо ні, то, швидше за все, ви просто не придивлялися.

Що таке селфхарм і навіщо люди усвідомлено завдають собі шкоди — розбирався Odesa Live.

Читайте також: США профінансує програму COVAX, а сайт СБУ атакували невідомі: головні події України та світу

У багатьох порізи асоціюються з давнім модним віянням, яке повинно було залишитися ще в 2007 році разом з епохою емо-культури. Але це, на жаль, поширене явище, яке фігурує якщо не у вашому житті, то в житті когось із оточуюучих. Ці люди можуть з вами працювати, вчитися, розділяти ваші хобі і тому інше. Ви можете навіть не знати про те, що хтось із ваших близьких займається селфхармом.

Термінологія і дослідження

У селфхарма є офіційна назва — "Nonsuicidal Self-Injury" (NNSI), що в перекладі з англійської: "нанесення собі ушкоджень без намірів вчинити самогубство". Селфхарм може означати не тільки порізи, а й інші способи самокатування: опіки, синці, подряпини. Існує Міжнародна класифікація хвороб, яка відносить до селфхарму і голодування, виривання волосся, алкоголізм і навіть ДТП, яке людина влаштувала свідомо. Загалом, список досить великий, тому про будь-яку статистику, як мінімум по Україні, говорити не варто. Втім, є деякі іноземні дослідження, згідно з якими кількість людей, які це практикують, зростає.

селфхарм 3

Фото: Google

Навіщо це робити?

Селфхарм можна розглядати як спробу впоратися з сильним стресом. Причини цього стресу теж можуть бути самими різними: тиск/знущання на навчанні або роботі, фінансовий стан, розрив відносин, низька самооцінка, почуття провини та інші неприємні речі. Для деяких людей селфхарм пов'язаний з конкретним досвідом і є способом впоратися з чимось, що відбувається або в даний момент, або відбувалося в минулому. Проблема набирає обертів, особливо якщо порівняти її з попередніми роками.

"Почалося все досить стандартно. У мене тоді проблеми в родині були. Неважливо, які саме. Просто скажу, що додому мені взагалі не хотілося повертатися. Мені там були не особливо раді. Та й на роботі в офісі також. Я трималася якийсь час, а потім почалися істерики. В одну з таких я з селфхармом і познайомилася. Почуття, що ти нікому не потрібна, добре перебивав біль. В якійсь мірі навіть ставало спокійніше і не так… самотньо? Але з того часу пройшло вже років 6, і я зараз таким майже не займаюся, хіба що коли зовсім погано стає. Взагалі, фізичний біль це найпростіший спосіб відволікання уваги. Проблеми на роботі, в сім'ї, на особистому фронті, просто якісь стресові ситуації гаснуть в порівнянні з нею. Уяви, що тобі емоційно дуже погано, як раптом тобі на ногу падає великий камінь. У цей момент відразу забуваєш про інші свої проблеми і концентруєшся тільки на фізичних відчуттях. Або коли від злості починаєш бити кулаками по стіні. Ось і тут така ж історія, тільки усвідомлена. Може здатися, що селфхарм це просто спосіб втекти з реальності. В якійсь мірі так і є, але потім, коли біль стихає, приходить усвідомлення того, що всі твої проблеми не такі вже й серйозні", — Світлана Соловйова (ім'я змінено), одеситка.

Втім, якщо це і допомагає, то лише на короткий період часу. Найчастіше відразу після цього люди відчувають сором і вину за свої дії і нездатність вирішити проблеми самотужки.

"Я колись попався на цю вудку: вся ця романтизація болю і страждань свого часу стала настільки привабливою, що і я якийсь час залишав на руках порізи. Я б навіть порівняв це з наркотиками, адже знаю, що процес принесе полегшення буквально на дуже короткий час, іноді навіть всього на 5 хвилин. Потім стає соромно, що не зміг впоратися з проблемами сам, без порізів та іншої нісенітниці. Чи варті цього 5 хвилин полегшення? Ні, звичайно. Але зупинитися важко, тому що залежність від процесу вже з'явилася. Коротше, якщо раптом з'явиться бажання відчути біль, є способи краще, ніж гасити об себе сигарети. Ті ж спортивні секції це відмінний замінник", — Анатолій Бациев (ім'я змінено), одесит.

Також слід зазначити, що при цьому татуювання, пірсинг й інші модифікації тіла до NSSI не належать, хоча вони теж безпосередньо пов'язані з заподіянням собі болю. Або, наприклад, обряди ініціації, самокатування в релігії — все це не розцінюють як щось "ненормальне". Вся справа в джерелі причин. В даному випадку це — особисті проблеми, а їх не прийнято афішувати. Ось і виходить, що люди замикаються в собі, і ситуація лише погіршується.

"Це спосіб або приборкати свої емоції, або, навпаки, відчути щось. Для мене актуальний другий варіант. Я людина не особливо емоційна, і багато речей не викликають ні страху, ні радощів, ні жалю. Але ось біль я відчуваю добре. Тому іноді селфхармом і займаюся. Адже відчуваю значить існую, так? У якийсь момент я почала робити це дуже часто. Максимум могла протриматись два дні без болю", — Вероніка Сергєєва (ім'я змінено), одеситка.

селфхарм

Фото: Google

Упередження

Згідно з ще одним дослідженням, теж закордонним, по відношенню до людей, які практикують селфхарм, існує деяка упередженість, іншими словами — на них навішують ярлики. Найчастіше прийнято вважати, що такі люди:

  • Намагаються привернути до себе увагу;

Зазвичай сліди від тих же порізів або опіків люди приховують під одягом і всіляко намагаються не афішувати їх.

  • Психічно хворі, отже, небезпечні;

Якщо про проблеми з психічним здоров'ям говорити ще доречно, то про небезпеку — навряд чи. Наявність порізів не вказує на агресію з боку свого "носія".

  • Переоцінюють свої проблеми;

Знецінювати проблеми інших — це безумовно не те, що потрібно робити в таких ситуаціях. У кожної людини є унікальний сенсорний і емоційний досвід, тому робити висновки з приводу того, які проблеми серйозні, а які — ні, не варто.

  • Намагаються накласти на себе руки.

У самій назві NSSI криється слово "Nonsuicidal", тому це теж невірно. Втім, якщо не вживати ніяких заходів щодо вирішення цієї проблеми, в довгостроковій перспективі вона здатна призвести до подібного результату. Тому, якщо ви помітили щось подібне у кого-то з ваших близьких, то потрібно вжити певних заходів.

Чи є рішення?

"Якщо така проблема дійсно існує в житті людини, то треба одразу зробити перші кроки на шляху до її вирішення. І не обов'язково ці кроки повинна робити конкретно ця людина. Це можуть бути його батьки, друзі, інші близькі люди. Сама вона навряд чи звернеться за допомогою, адже визнати, що тобі потрібна допомога, у нас вважається непристойним. Тому увагу на це повинні звернути оточуючі. Селфхарм як метод емоційного регулювання справді діє, але краще вирішувати свої проблеми іншими способами", — Людмила Змієнко, психологиня.

Що можна зробити, так це не ігнорувати проблему, а визнати її. Поставитися до неї з розумінням і допомогти людині: не тиснути на неї, приділяти увагу, запропонувати сходити на сеанси психотерапії (навіть разом). Можна постаратися з'ясувати, після яких ситуацій у неї виникає бажання нашкодити собі, і постаратися їх не допускати. А ще потрібно запастися терпінням. Якщо це триває вже довгий час, то за два-три сеанси навряд чи вийде щось вирішити.

селфхарм 2

Фото: Google

Чому з'являється залежність?

Як повідомляється в іншому дослідженні, не останню роль в утворенні залежності грають гормон серотонін і опіати. Біль може підвищити рівень серотоніну, "гормону щастя", завдяки чому поліпшується і загальне самопочуття. А опіати — це знеболююче, яке виробляється мозком і здатне викликати почуття ейфорії. Все це призводить до звикання, тому в підсумку людина може вдаватися до NSSI при будь-якій стресовій ситуації.

Підсумки

Не важливо, практикуєте ви селфхарм самі, або знаєте кого-то, хто це робить — в будь-якому випадку цю проблему не можна залишати без уваги і потрібно намагатися шукати варіанти її вирішення. Процес може бути тривалим і непростим, але інакше все може закінчитися погано, тому будьте уважні до себе і оточуючих.

Нагадаємо

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok