Індійський варіант AstraZeneca: яку вакцину зараз везуть в Україну
Україна закупила індійську вакцину CoviShield
Невдовзі в Україну привезуть першу партію вакцин від коронавірусу. В Індію відправився міністр охорони здоров'я Максим Степанов, який везе з собою 500 000 доз CoviShield.
Що відомо про даний препарат, розібрався Odesa Live.
Читайте також: Від найкращої у світі до найгіршої - які саме вакцини від СOVID-19 отримає Україна
Як працює і яка ефективність
Як пише ВВС, CoviShield - це вакцина AstraZeneca, яка виробляється на місцевому рівні Індійським інститутом сироватки (Serum Institute), найбільшим у світі виробником вакцин. CoviShield працює за тим же принципом, що і AstraZeneca: препарат розробили з ослабленою версією вірусу застуди від шимпанзе. Його модифікували, щоб він нагадував коронавірус, але не міг викликати хворобу. Коли вакцина вводиться пацієнту, то спонукає імунну систему почати виробляти антитіла і змушує їх атакувати будь-яку коронавірусну інфекцію.
Препарат вводиться два рази, тобто 500 000 доз вистачить для 250 000 українців. Його можна безпечно зберігати за температури від +2°C до +8°C, приблизно так само, як і у домашньому холодильнику. Це полегшує поширення вакцини порівняно з деякими іншими препаратами (наприклад з Pfizer, який може зберігатися тільки у спеціальних холодильниках).
Відносно ефективності, то у деяких випадках вона досягає 90%, але у середньому - 70%. Самі виробники називають свою розробку “високоефективною”, що підтверджується даними випробувань III фази у Бразилії та Британії.
AstraZeneca?
Українська влада вперто називає вакцину AstraZeneca. Це не зовсім так. Дійсно, у червні минулого року AstraZeneca уклала ліцензійну угоду з Індійським інститутом сироватки на поставку 1 мільярда доз із зобов'язанням надати 400 млн доз до кінця 2020 року. До того ж, механізм виробництва однаковий.
Однак AstraZeneca виготовляється у Західній Європі, а CoviShield - на індійських потужностях. Якщо відкрити сайт Serum Institute, то в описі препарату можна побачити, що індійські фахівці виокремлюють свою вакцину від британської.
До того ж, є різниця у ціні. Доза індійської вакцини оцінюється у 2-3 долари, а британська версія у 4-5 доларів. Крім того, CoviShield не рекомендована ВООЗ, а AstraZeneca схвалена для екстреного застосування.
Тобто в Україні готуються поставляти аналогічну, але все ж індійську вакцину, і називати її британською - некоректно.
Читайте також: AstraZeneca, Novavax, Pfizer/BioNTech та Sputnik V - які вакцини більше закуповують у світі
Не рекомендується людям похилого віку і у боротьбі з мутантами
Якщо враховувати, що AstraZeneca і CoviShield виробляються за єдиним механізмом, то це мало б означати, що вони мають і однакові ефекти.
У першу чергу, у деяких європейських країнах заборонили використовувати AstraZeneca для вакцинації осіб старше 60 років, тому що препарат несе небезпеку їх здоров'ю. Наприклад, з цієї причини Польща вирішила перепродати даний препарат Україні.
Крім того, AstraZeneca виявилася неефективною у боротьбі з мутованим коронавірусом. Зокрема, влада Південно-Африканської Республіки звернулися до Інституту сироватки Індії з проханням забрати назад мільйон доз препарату. До слова, це означає, що у них була індійська версія - CoviShield.
Найбільш поширеними можливими побічними ефектами вакцини AstraZeneca були: біль, почервоніння, свербіж, набряк або синці на місці ін'єкції, втома, озноб або гарячка, головний біль, нудота, біль у суглобах або м'язовий біль. Вони проявлялися у більш, ніж однієї особи з десяти. Блювота та діарея були також зафіксовані у менш, ніж однієї особи з десяти. Також у мінімальної кількості було зафіксовано зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі та висипання.
Вакцина для бідних
Як пише The New York Times, CoviShield - це препарат для країн із середнім і низьким рівнем доходів, яким нададуть вакцину за програмою COVAX. І справді, Індія планує відправити дози у Шрі-Ланку, Афганістан і Маврикію після отримання дозволів регулюючих органів із цих країн.Тепер до цього списку потрапила Україна, яка єдина з усіх держав світу купила даний препарат, а не отримала його безкоштовно. Країни Європейського Союзу вважають за краще купувати британську версію.
Чи справді CoviShield має всі характеристики AstraZeneca - питання відкрите. З урахуванням різниці у ціні і того, що вакцину розробили спеціально для бідних країн під окремою торговою маркою, є деякі сумніви. Та й AstraZeneca не можна назвати ідеальним препаратом. Втім, хочеться вірити, що всі побоювання розвіються, коли в нашій країні нарешті стартує довгоочікувана вакцинація.
Нагадаємо:
- Станом на ранок 22 лютого в Одеській області виявили ще 124 випадків інфікувань COVID-19. На щастя, загиблих не має, а одужало лише 16 осіб. Лікуються в даний час - 5 098 людей.
- Міністр охорони здоров'я Максим Степанов домовився з індійським Serum Institute про постачання в Україну додаткових 5 мільйонів доз американської вакцини проти коронавірусу NovaVax. Загальний обсяг вакцин NovaVax, який очікується в Україні становить 15 мільйонів.
Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!