Іграшки-вбивці: чи можуть вироби з дерева стати альтернативою токсичним підробкам?
Odesa Live поспілкувався з одеситом, який створив майстерню дерев’яних іграшок.
Створення дерев'яних іграшок живе в нашій культурі споконвіку. Коники на коліщатках, вітрячки, пташки, каруселі - цим гралися у дитинстві ми або наші батьки. Зараз смак у дітей трохи інший (звісно, не у всіх): ляльки у пластмасовій кулі, гумові пупси, пластмасові баластери та маски віртуальної реальності. Водночас лікарі б‘ють на сполох, мовляв, прилавки захопили токсичні іграшки: все більше дітей скаржаться на висипи та проблеми з диханням.
Odesa Live поспілкувався з одеситом, який створив майстерню дерев’яних іграшок та дізнався, за що екологи та лікарі критикують пластмасові та гумові іграшки і чому доцільніше купувати дітям дерев‘яні.
Фото: Odesa Live
Фото: Odesa Live
Альтернатива Барбі і пластиковим машинкам
Це майстерня Олександра Мея. У цьому просторі він організував виготовлення екологічних іграшок з вільхи. Виявляється, на дерев’яні вироби досі не жевріє попит: іграшки з цієї майстерні потрапляють не тільки у домівки українців, а й мандрують по сусідніх країнах.
Фото: Odesa Live
"Народився в мене син, ми пішли на базар за іграшками і побачили, що всі іграшки виготовлені із пластмаси. Давати таке дитині ми не хотіли і знайшли лише 2 магазини в Інтернеті, де можна придбати дерев’яні кубики, дощечки та інші розвиваючі вироби. Зробив висновок, що ця ніша взагалі вільна і вирішив організувати виготовлення іграшок у рідному місті"», - розповідає Олександр Мей.
Фото: Odesa Live
Тільки-но заходиш всередину - відчуваєш запах дерева.
Фото: Odesa Live
У цій майстерні є декілька так званих цехів. В одному роблять заготовки: ріжуть та обробляють дерево, в іншому за допомогою принтера наносять малюнок. Після цього іграшка відправляється у свою упаковку. Кожен, хто працює на міні іграшковій фабриці, забув, що таке іграшки з крамниці або базару.
Фото: Odesa Live
Фото: Odesa Live
Токсичні ляльки
"Щонайменше половини товару на ринку іграшок в Україні - сумнівного походження, третина - є небезпечними для дітей. До таких висновків дійшли дослідники Держпродспоживслужби та європейська комісія, - розповіла директорка Громадської спілки "Українська Асоціація Індустрії Іграшок" Наталія Іваненко.
І продають неякісні іграшки всюди, навіть у популярних онлайн та офлайн магазинах. Одного разу навіть стався скандал: одна з компаній виявила, що кожна четверта лялька Барбі з Китаю містить підвищену кількість свинцю. Можливо пам‘ятаєте запах гуми або пластмаси, коли відкриваєте нову упаковку? Це точно є приводом замислитися над хімічним складом іграшки.
Фото: Odesa Live
Висипи, чхання та сльозотеча
Сучасні іграшки виготовляють переважно з пластику. Дитина тримає її у руках, іноді навіть гризе. Через це може з‘явитися алергія, кажуть лікарі.
"Можуть бути декілька симптомів. Одні пацієнти скаржаться на висипи, що є ознакою алергії. Інші - на проблеми з респіраторною системою: дитина кашляє, спостерігається сльозотеча і чхання", - розповіла алерголог Майа Руселевич.
Як підібрати подарунок
Odesa Live розібрався, як відрізнити токсичні іграшки від безпечних:
- у іграшки не повинно бути різкого запаху;
- на пакуванні має бути трилисник. Це відмітка державного стандарту ДСТУ;
- має бути сертифікат (можна попросити у продавця);
- має бути маркування;
- має бути адреса імпортера та інформація українською мовою.
Спеціалісти також радять завжди брати чек після покупки.
Фото: Odesa Live
Попереду Новий Рік та Різдво, а це означає, що всі даруватимуть подарунки своїм близьким і родичам, у тому числі і наймолодшим. Звісно, ціни на бренди іноді космічні, але це зовсім не означає, що краще купити дешеву підробку. Тим паче уваги дитини до іграшки вистачає на один-два дні, а потім чергова лялька відправляється у ящик до своїх "сестер".
Якщо бюджет невеликий - доцільніше купити дерев‘яні вироби. Експерти довели, що вони розвивають моторику, мислення і тактильні відчуття у дитини. До того ж їх сміливо можна гризти та облизувати.