Останні новини

“Це той період часу, коли ти коїш речі про які не варто знати”: як почала молодшати наркоманія в Україні та Одесі

Серед неповнолітніх наркозалежність більш поширена, ніж серед дорослих.

Кожен десятий українець за життя зустрічався з проблемою наркозалежності у колі знайомих. Такі невтішні дані опублікував Український інститут майбутнього після завершення роботи над соціологічним дослідженням. Втім, серед молоді все ще гірше - ситуація поширюється на кожного п’ятого. 

Odesa Live розповідає, чим небезпечна дитяча наркоманія. 

Читайте також: Бризнув у вчительку перцевим балончиком - що очікує на школяра, у якому стані жінка та що робить адміністрація закладу

Масштаб проблеми

Дослідницька група УІМ, як зазначив виконавчий директор Вадим Денисенко, всього особисто опитувала 2,4 тисяч респондентів з різних вікових категорій та верств населення. У 20% випадків молоді люди заявляли, що мають знайомих з наркозалежністю. При цьому, з них 17% вживають героїн та кокаїн. 

Інфографіка: Український інститут майбутнього

Інфографіка: Український інститут майбутнього

Більш того, знайомі з випадками наркоманії запевняють, що стикалися з ситуаціями, коли залежні раніше були, або й наразі є загрозою як для себе, так і для оточуючих. Це може бути як продаж речей з дому та крадіжка грошей заради “дози”, так і домашнє насильство. 

Інфографіка: Український інститут майбутньогоІнфографіка: Український інститут майбутнього

Серед неповнолітніх наркоманія поширюється за рахунок так званого бажання “бути своїм” та типового дитячого інтересу. Детальніше про це Odesa Live пояснила психологиня Садовник Камілла.

У першу чергу, на використання заборонених речовин дитину провокує її оточення. Річ про ті самі "погані компанії". Адже не кожен неповнолітній має змогу відмовитись від того, що роблять всі: соціалізація припускає відмовлення від статусу "білої ворони" і об'єднання з колективом. Питання в іншому: як дитина все ж таки опинилася в “поганій компанії”? Всі відповіді пов'язані з її найближчим оточенням - сім'єю. Варіантів декілька, але найпоширеніша причина заключається в тому, що їй не приділяли достатньо уваги. І взагалі був відсутній емоційний зв'язок та конструктивне обговорення питань "що добре, а що - ні", - зазначила фахівчиня. 

Фото: Pexels

Фото: Pexels

Свою “роль” грає і доступність заборонених речовин. Адже зараз занадто жагучі до “гострих відчуттів” можуть просто відкрити спеціальні сторінки у соцмережах і придбати що забажають. При цьому ризики бути спійманим знижуються, тому страх відповідальності перед батьками чи законом відходить.

Читайте також: "Їдь на радіоринок та шукай сам" - що робити одеситам у разі крадіжки телефона

Нелегальний “бізнес”

Якщо ж дитина занадто захопиться наркотичними речовинами, вона може захотіти не тільки вживати, а й заробляти на цьому. Так 14-річний місцевий хлопець, який був залежним з 9, анонімно розповів Odesa Live, скільки він заробляв “на життя”.

Це той період часу, коли ти коїш речі про які не варто знати. За тиждень я міг заробити від 18 до 30 тисяч гривень. А якщо рахувати за місяць - то від 60 до 120”, - підрахував молодик.

Фото: Pexels

Фото: Pexels

В цілому, продавці наркотичних речовин часто заманюють підлітків працювати у них, обіцяючи великі кошти. Єдина вимога від нового “працівника” - зробити “закладку”. Втім, окрім очевидного, проблема й у тому, що подібні “роботодавці” можуть легко позбутися від неповнолітнього. Про подібну ситуацію анонімно розповів 19-річний одесит.

Я був в одній “конторі”, де ми якраз робили закладки. Платили досить солідно, але довго працювати там, на щастя, я не зміг. Коли я потоваришувався з одним чоловіком, він почав наполегливо пропонувати мені піти. Спочатку я подумав, що це лише жарт або провокація, але коли вже у місті поліція починала свої рейди - я звільнився. Через тиждень мій новий товариш розповів, що “контора” підставила новенького, і тепер йому загрожує тюрма”, - зазначив парубок.

Як допомогти дитині? 

Варто розуміти, що критичні періоди розвитку дитячої психіки закінчуються приблизно в 14-15 років, коли ймовірні найбільші зміни функціонування мозку і організму. Якщо у цей період неї вплинуть наркотичні речовини - наслідки можуть бути непоправними. 

Психічні процеси, яким ще тільки потрібно буде статися, можуть взагалі пройти стороною. А кора головного мозку в принципі закінчує свій розвиток тільки близько 18-20 років - через наркотики її формування може бути спотворено”, - підмітила Садовник. 

Фото: Pexels

Фото: Pexels

Щоб виявити залежність у дитини достатньо слідкувати за її поведінкою. “Тривожним дзвіночком” можна назвати кардинальну зміну речей, які раніше були дитині притаманні - втрата інтересу до чогось, збитий режим сну, неправильна харчова поведінка і тому подібне. 

Аби відмовитися від наркотиків повинні бути дві речі: розуміння, що це потрібно зробити через індивідуальні причини, сформовані саме залежною людиною, та сила волі. Не кожна доросла, сформована людина навіть на початку власного "наркотичного шляху" може спиратися на силу волі, тому і від дитини цього не варто очікувати. Окрім підтримки близької людини, має бути і допомога професіоналів”, - резюмувала психологиня.

Наразі в Одесі працюють більше 10 реабілітаційних центрів, серед них:

  • “Крок до життя” - вул. Семена Яхненка, 21;
  • “Реванш” - вул. Троїцька, 33А;
  • “Відродження життя в Україні” - 2-а Станційна вулиця, 33;
  • “Майбутнє” - вул. Базарна, 33;
  • “Еверест” - вул. Вишнева, 12;
  • Міжнародна антинаркологічна асоціація - Пантелеймонівська, 128;
  • “Полінар” - Аеродромний провулок, 4;
  • Одеський центр здорової молоді - вул. Чорноморського Козацтва, 115;
  • “Брік” - вул. Базарна, 92;
  • “Альтера” - вул. Дача Ковалевського, 140/8.

У цих місцях надають все необхідне для повного одужання. Також можна звернутися за телефоном національної гарячої лінії з питань наркоманії - 0-800-507-727. Проте варто пам’ятати, що набагато краще та простіше не допустити залежності, ніж потім з нею боротися. 

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
06.05