Останні новини

Гра за своїми правилами: компанія SpaceX Ілона Маска хоче встановити на Марсі власний правовий режим

Аерокосмічна компанія SpaceX Ілона Маска спробує встановити свій "власний правовий режим" на Марсі і сформувати "самоврядне", самодостатнє поселення, де закони Землі не застосовуватимуться. Свої заяви про відповідні наміри у компанії зробили в інтерв’ю "Law360" з генеральним юрисконсультом SpaceX Девідом Андерманом, який наразі розробляє конституцію для Марса. Окрім того, самоврядні плани прописані в умовах обслуговування Starlink, нового супутникового інтернет-проекту SpaceX, якими поділилися користувачі Reddit після отримання запрошення на публічне бета-тестування.

Про таке повідомив Root-nation.

За їхньою інформацією, щоб змусити Землю визнати суверенітет будь-якої потенційної марсіанської держави, SpaceX доведеться здійснити вражаючу дипломатію і внести зміни в міжнародне право. Провідний експерт з космічного права в Юридичному коледжі Небраски Франс фон дер Дунк вважає, що міжнародне співтовариство повинне серйозно поставитися до SpaceX та її засновника Ілона Маска й використовувати цей момент для розв’язання юридичних проблем такого фантастичного людського майбутнього, перш ніж воно стане реальністю.

Кінцева мета технічного магната – "дати можливість людям жити на Марсі", в ідеалі, щоб врятувати наш вид від невизначеної майбутньої катастрофи. З цією метою SpaceX розширила свої виробничі потужності в Південному Техасі, щоб розробити та випробувати Starship, сталеву пускову систему висотою майже 122 метра, яку можна використовувати повторно.

Якщо це спрацює, вартість польоту в космос може скоротитися в 100-1000 разів. Відповідно до цих зусиль компанія почала обмірковувати свій правовий підхід до масового запуску колоністів на Червону планету.

"Наша мета – мати можливість відправляти 1000 зорельотів з 100 людей кожні два роки. Ми почнемо зі 100, потім з пари сотень, потім зі 100 000, потім з мільйона, поки у нас не буде дійсно стійка колонія. Це станеться за мого життя. Швидше, ніж ви думаєте", – розповів Девід Андерман.

Приблизно через два тижні після публікації інтерв’ю з генеральним юрисконсультом, кілька користувачів Reddit опублікували умови обслуговування Starlink. Текст містив велику частину того, що можна було б очікувати від звичайної угоди з провайдером інтернет-послуг. Однак, в розділі про те, які закони будуть регулювати використання Starlink, в документі йдеться про те, що SpaceX заявила про свої дипломатичні наміри змусити марсіан управляти собою самим. Однак фон дер Дунк каже, що компанія не зможе домогтися цього без особливих зусиль на Землі.

Марс знаходиться в середньому на відстані 158 мільйонів миль від Землі, тому ідея дотримання законів, прийнятих на Землі, для Землі здається потенційно сміховинною. Проте, Договір про космос 1967 року учасниками якого наразі є 110 країн, в тому числі космічні, такі як Китай, Індія, Росія і США, вимагає, щоб люди, які вилітають із Землі, несли з собою свою національну ідентичність.

"Якщо SpaceX вдасться побудувати поселення, і люди, що житимуть там, звичайно, якщо вони американці, все одно будуть підпадати під юрисдикцію США. Не тому, що це територія США, а тому, що вони є громадянами США", – сказав фон дер Дунк.

Окрім того, в статтях 6 і 7 договору чітко вказано, що країна несе юридичний тягар своєї космічної діяльності незалежно від того, хто її запускає або виконує. Оскільки SpaceX – американська компанія, що працює за американськими ліцензіями, США повинні будуть нести відповідальність за обладнання і дії SpaceX.

Через те, що SpaceX є корпорацією, Фон дер Дунк наголосив на важливості серйозно поставитися до планів компанії і працювати над розвитком розумного регулювання – навіть якщо здається малоймовірним, що Маск коли-небудь отримає свої міста на червоній планеті.

спейс.pngфото: root-nation

Нагадаємо, міжпланетний корабель Starship, який належить компанії Spacex, готують до чергового тестового польоту. Ілон Макс впевнений, що скоро людина ступить на поверхню Марса.

Вийти в ефір
03.12