Останні новини

Газова афера: чому ми платимо за транспортування газу по власних трубах

Українці тричі переплатили за доставку газу

У січні минулого року багато українців здивувалася появі відразу двох платіжок за газ. Одна з них стосувалася самого опалення, інша - транспортування блакитного палива по домівкам. На сьогоднішній день це вже стало нормою, хоча іноді вона неприємно про себе нагадує при підвищенні тарифів. Однак найцікавіше в цьому, що українці платять за доставку по трубах, які були встановлені за їх гроші.

Як таке могло статися, розбирався Odesa Live.

Безкоштовна газифікація

У липні 1991 року Кабінет Міністрів все ще Української РСР (всього за місяць до Акту про проголошення незалежності) ухвалив провести газифікацію сільських населених пунктів. 

1.jpg

Після здобуття незалежності, Україна не відмовилася від проекту, продовжуючи виконувати цю постанову.

Про це свідчать численні постанови Кабміну, в тому числі в 2000 і 2005 роках. У чорним по білому прописано, що газифікація населених пунктів повинна відбуватися за рахунок субвенцій з держбюджету.

2.jpg


3.jpg

Наприклад, в бюджеті на 1999 рік на реалізацію проекту було виділено 40 млн грн, а в 2000-му - 20 млн грн.

4.jpg

5.jpg

Колосальні гроші на той час розподілялися по місцевим бюджетам, щоб все-таки провести газ в селах.

Однак жителі сіл нульових років можуть згадати, що за підключення газу їм доводилося доплачувати з власної кишені: підключення в Одеській області коштувало від декількох сотень до 1000 доларів США. Питання, куди ж пішли бюджетні кошти і чому українці платили за те, що їм повинні були зробити безкоштовно - риторичне.

Тобто, українці платили двічі: своїми податками в бюджет, а потім безпосередньо.

До слова, комунікації потім передали на баланс в облгазам.

Тарифи постійно зростають

Як писав раніше Odesa Live, тарифи на доставку газу неухильно ростуть. Так, влітку доставка газу для клієнтів "Одесагазу" піднялася до 79 копійок за куб, а с 1 січня - до 89 копійок за куб. Для жителів багатоповерхівок підвищення тарифів на доставку блакитного палива буде відчутним, але не критичним. Найбільше постраждають мешканці приватних будинків. 

Цікаво, що багато жителів приватних будинків свого часу виділяли гроші на проведення газу в селах. Тепер же вони зобов'язані платити за доставку по трубах, за які свого часу самі і заплатили.